Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

EXCEL - formatowanie warunkowe

tom_asiol 04 Mar 2010 13:54 4824 7
 • #1
  tom_asiol
  Level 15  
  Mam pytanie związane z formatowaniem warunkowym w excelu 2007. Mam już wykonaną pewną formułę w excelu która działa następująco:
  1. Na podstawie daty w kolumnie G informuje w kolumnach H-I-J o statusie (PO TERMINIE, WYKONAJ SERWIS, JESZCZE CZAS) wykonania serwisu, a w kolumnie K termin wykonania następnego serwisu.

  Potrzebowałbym pomocy bo nie ukrywam, że tę formułę również podpowiedział mi ktoś w tym dziale. Dołożyłem kolumnę F w której jest data montażu. Chciałbym aby przy takim stanie jak w wierszu 2 informowało mnie o czasie do wykonania serwis (np. DO SERWISU 30 dni) przy pustej komórce G. Jeżeli zostanie wpisana data serwisu w kolumnie G (wiersz 1) chciałbym żeby do końca pilnował mi daty z kolumny G. Kolumna K podaje mi termin następnej daty serwisu obecnie pilnując kolumny G, ale przy pierwszym montażu i pustej kolumnie G chciałbym aby pilnował daty z kolumny F do chwili gdy data serwisu zostanie wpisana w kolumnie G. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
 • #2
  kernel-panic
  Level 16  
  Trochę to zagmatwane co piszesz nie bardzo wiem czy o to chodzi przykładowo w k3 =JEŻELI(G3=0;DZIŚ()+30;G3+60)
 • #3
  tom_asiol
  Level 15  
  Nie o to mi chodzi. Powiem ma być to szablon tak dopracowany aby mógł mi powiedzieć kiedy wykonać serwis w 2 przypadkach:

  1. Jest pierwszy montaż na obiekcie i jest data montażu w kolumnie F (kolumna G jest pusta). Na podstawie tej daty chcę aby arkusz dawał mi info w kolumnach H-I-J o statusie serwisu:
  a: od daty montażu mam 60 dni na wykonanie serwisu na tym obiekcie (status info JESZCZE CZAS)
  b: na 10 dni przed końcem upływu 60 dni (status info WYKONAJ SERWIS)
  c: jeżeli upłynie 60 dni i więcej (status PO TERMINIE)

  Natomiast gdy zostanie wykonany serwis to data w kolumnie F zostaje nie zmieniona natomiast w kolumnie G wpisuje się date serwisu i reszta ma działać tak samo ale monitorować datę z kolumny G. (kolumna F ma stałą date montażu niezmienną). Kolumna natomiast K podaje date wykonania terminu najpierw pilnując daty z kolumny F a następnie już z kolumny G.
 • Helpful post
  #4
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  W K3 wklej
  Code:
  =JEŻELI(G3<>"";G3+60;F3+60)
  i przeciągnij w dół.
 • #5
  tom_asiol
  Level 15  
  Po raz któryś jesteś wielki kolego !!!
  Tak na marginesie chciałem zapytać czy jest możliwość bo czasami jest taki przypadek że jest zarejestrowany montaż a z różnych przyczyn się nie odbył żeby kolumny F i G były puste i wtedy w info pojawiłby się komunikat np. NIE WYKONANY.
 • Helpful post
  #6
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Potrzebny jest tylko jeszcze jeden test. W H3 wklej
  Code:
  =JEŻELI(K3="";"NIE WYKONANY";JEŻELI(K3<DZIŚ();"PO TERMINIE";JEŻELI(K3-DZIŚ()<=10;"WYKONAJ SERWIS";"JESZCZE CZAS")))

  w I3
  Code:
  =JEŻELI(K3="";"";K3-DZIŚ())

  i w K3
  Code:
  =JEŻELI(G3<>"";G3+60;JEŻELI(F3<>"";F3+60;""))

  a dodatkowo w J3 można
  Code:
  =JEŻELI(K3<>"";"dni";"")
 • #7
  tom_asiol
  Level 15  
  Jest GIT. Ale gdzie i jak mogę zmienić kolor wyświetlenia komórek I i J przy pustych F i G. Wyświetla mi się na żółto w H nie wykonany a na zielono mam I i J a chciałbym je mieć też na żółto :).
 • Helpful post
  #8
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Dopasuj formatowanie warunkowe i sprawdź czy nie masz na stałe formatowania wypełnienia (dla pewności zaznacz kolumny i wybierz 'brak wypełnienia' z paska formatowania).