Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon GS-438 - za wysokie obroty talerza

norbak26 04 Mar 2010 20:11 3469 3
 • #1
  norbak26
  Level 2  
  Witam, pozwolę się podłączyć do tematu. Mam gramofon GS-438 i małe problemy z obrotami, były po prostu za duże, w granicach 50 obrotów na minutę (zamiast 33). Cały dzień próbuję coś z tym zrobić, lampka regulatora obrotów jest sprawna, próbowałem regulacji potencjometrem na płytce, udało się osiągnąć 41 obrotów na minutę (przy jednoczesnym skręceniu potencjometru pitch na minimum). Później wpadłem na taki pomysł, żeby wlutować rezystor szeregowo z silnikiem i wlutowałem 33R. Dzięki temu mogłem już wyregulować obroty potencjometrami. Nie jest to jednak rozwiązanie przyczyny, a maskowanie objawów. Niby gramofon działa, ale co jakiś czas obroty się zmieniają, co kilka/kilkanaście minut trzeba je regulować.

  Moderated By Mirek Z.:

  Wydzieliłem z innego tematu.

 • #2
  bogunio
  Level 25  
  Jest coś takiego jak schemat, miernik, lutownica i odrobina oleju w głowie. To są elementy niezbędne do naprawy tego gramofonu.
  Kolega je posiada?
  Na schemacie są zazwyczaj podane napięcia w ważnych punktach układu. Proszę pomierzyć u siebie, porównać, i tutaj opisać.
 • #3
  widos
  Level 17  
  Wymień elektrolity w zasilaczu, tam są chyba 2szt po 1000uF/25V, jak tracą pojemność będą pływały obroty. Nieraz wystarczy odłączyć żarówkę od wyłącznika końca płyty i obroty będą dobre.
 • #4
  norbak26
  Level 2  
  Przepraszam za nieobecność, ale musiałem wyjechać i dopiero teraz mam możliwość skorzystania z internetu. Z tego samego powodu naprawa gramofonu została odłożona. Z tymi kondensatorami na pewno spróbuję, w końcu gramofon ma już swoje lata.
  Moderated By Grzegorz Markowski:


  Zamykam do czasu wykonania testów.
  Jeśli będzie potrzeba, proszę o info na PW w celu odblokowania wątku.
  GM