Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopia efektu MXR Distortion +

Colina2 15 Kwi 2010 11:52 20192 74
    Konsul
    Poziom 23  
    Jest chyba również opcja z aproksymacją poprzez dołączenie rezystora równolegle do suwaka i potencjometru (liniowego?). Pewnie trzeba by trochę policzyć jakich wartości użyć, żeby to dopasować lub chociaż się zbliżyć.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    debesciak71
    Poziom 11  
    Tak myślałem żę mógłbym podłączyć zwykły logatytmicznyale nózki 321 a nie 123 tylko nie bylem pewny czy tak można ,a w którą stronę kręcić jeden czort w końcu nastawię i pasuje .Tylk już nie wiem jaką wartość zastosować bo jedni piszą 500k inni 1M.I jeszcze chciałem wszystkim podziękować za wskazówki dotyczące budowy tego przesterka i wyrozumiałość bo niektore moje pytania były dobijające
    Konsul
    Poziom 23  
    Na schemacie masz 500k. Jak dasz 1M to się nic nie stanie. Będzie większy zakres regulacji. Ja bym spróbował z potencjometrem liniowym, bo odwrotna regulacja byłaby raczej mocno nieintuicyjna.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    debesciak71
    Poziom 11  
    Próbuję zrobiś teraz Ampeg Scrambler .Czy ktoś robił ten przester jeżeli tak toproszę o info
    debesciak71
    Poziom 11  
    Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego mój mxr chodzi tylko na lm741 ,a na tl072 nie chce załapać .Mam kilka tl072 i żaden nie chce działać a jak wsadzę 741 to przester działa.
    Colina2
    Poziom 16  
    a czytałeś noty katalogowe obu układów? tl072 nie działa ci z prostej przyczyny - ma inne wyprowadzenia bo jest podwójnym wzmacniaczem operacyjnym! jeśli chcesz zamienić bez przerabiania układu 741 to ew na tl071
    debesciak71
    Poziom 11  
    Dzięki Colina tylko na niektórych stronkach napisali że może być zamiennikiem tl 0 72 ale teraz już wiem co mam zrobić bo podobno tl jast lepsze niż 741.Jeszcze raz wielkie dzięki
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Piszą tak, bo MXR można zrobić na jakimkolwiek wzmacniaczu operacyjnym. Problemem jest płytka, bo 741 to pojedynczy wzmacniacz operacyjny. TL072, 082, NE5532 itp to podwójne wzmacniacze operacyjne.
    Proponuję Ci poczytać trochę z teorii elektroniki i dogłębnie zrozumieć działanie każdego układu, który budujesz. W ten sposób wszystko pójdzie Ci dużo łatwiej, oszczędzisz sobie sporo nerwów i zastanawiania się, dlaczego nie działa.
    debesciak71
    Poziom 11  
    A jaką książkę polecasz
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Pierwszy z brzegu przykład: Paul Horowitz, Winfield Fill - "Sztuka elektroniki". Dużo tego, całe dwa tomy, ale można się z tego nauczyć. Opróćz tego jest sporo artykułów dla nowicjuszy, chociaż nie tylko, w Elektronice Praktycznej. I te artykuły są dostępne w sieci. Powodzenia.
    thn.technik
    Poziom 12  
    Cześć, popełniłem kilka takich Fuzz'ów i doszedłem do takiej modyfikacji:
    Kopia efektu MXR Distortion +
    Dodałem preampa i regulacje tonu, oczywiście kanał "Clean" można zrobić bezpośrednio od wejścia do wyjścia, ale akurat ja wsadzałem to do małego "pieca" na TDA7056A i część układu jest jednocześnie preampem,
    nie zapodam zdjęcia bo zrobiłem to metodą "pseudo druku" hehehe...
    ale brzmi to znacznie lepiej niż "oryginalny" MXR, polecam
    Konsul napisał:
    Na schemacie masz 500k. Jak dasz 1M to się nic nie stanie. Będzie większy zakres regulacji. Ja bym spróbował z potencjometrem liniowym, bo odwrotna regulacja byłaby raczej mocno nieintuicyjna.
    Ja zastosowałem 220K C, w tym efekcie przester uzyskujemy zmniejszając rezystancje, a największe zmiany są w zakresie niższych rezystancji wiec odpowiednie jest zastosowanie charakterystyki B lub C z tym ze dla B należy podłączyć odwrotnie ale obsługa wtedy jest nie intuicyjna ;-)
    robert106
    Poziom 17  
    Ja zrobiłem tych Distro kilkanaście sztuk i jedna uwaga, po wymianie kondensatorów na foliowe (przynajmniej tego 47 nanofaradów) chodzi o niebo lepiej. Pozdrawiam
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    Zamierzam wykonać ten układ dla kuzyna, który gra na gitarze. Ponieważ nie dysponuje takim sprzętem jak on, więc zamierzam testować układ za pomocą generatora akustycznego na ukł. 555, który jak wiadomo daje napięcie prostokątne i małego głośniczka 0,5W 8Ohm. Czy taki "warsztat" wystarczy do sprawdzenia, przynajmniej pobieżnego, czy układ jest zmontowany prawidłowo?
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    Nie.
    Ten układ nie da rady napędzić głośnika.
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    Hmmm... To troszke dziwne. Ten układ to przecież jakiś filtr aktywny. Skoro sygnał z generatora jest słyszalny w głośniku, to ten sam sygnał przepuszczony przez filtr aktywny będzie miał tylko stłumione niektóre składowe, ale większość z nich będzie na prawie takim samym poziomie. Czy w moim rozumowaniu jest błąd?

thereminator napisał:
    Ten układ nie da rady napędzić głośnika.

Głośnik będziev"napędzony" przez generator na 555, nie przez przester