Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki transmiter do kamer ip

04 Mar 2010 21:24 6365 32
  • Poziom 14  
    Potrzebuję bezprzewodowo przesłać obraz z trzech kamer ip na odległość 30 metrów do kompa, przy czym kamery poruszją się w hali basenowej z prędkością do 3m/sekundę wzdłuż wody.
    Nie ma opcji żeby były jakiekolwiek usterki w rejestracji czy podglądzie obrazu tzn. przesył musi działać idealnie.
    Obraz z kamer 2 megapiksele i 25k/s z każdej.
    Jakigo transmitera powinienem użyć ?
    Drugą opcją jest przesył w takich samych warunkach ale z jednej tylko takiej kamery.
  • OptexOptex
  • Poziom 13  
    Jeżeli masz kamery IP i musisz bezprzewodowo przesłać obraz to użyj Access Pointa (punktu dostępowego). Jeżeli kamera nie ma wbudowanego modułu WI-FI
    to jeden AP umieszczasz przy kamerze a drugi przy kompie.
    Nie baw się w najpodlejszą "chińszczyznę" - polecam z tańszych rozwiązań coś z Linksysa np http://www.linksysbycisco.com/PL/pl/support/WAP54G

Kupisz w prawie każdym komputerszopie

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Ok. ale słyszałem że bywają czasem problemy z przesyłem sygnału za pomocą tego typu urządzenia a ja potrzebuje totalnie bezawaryjnego systemu.
    Podobno istnieją jakieś transmitery działajace na wyższej częstotliwości, przeznaczone do przesyłu obrazu w trudnych warunkach.
    Zdaje się koło 800 zł to miało kosztować .
    Kamery będą w wodzie w szczelnych obudowach , sygnał kablami wyprowadzony na zewnątrz do nadajnika.
  • Poziom 15  
    Witam,

zainteresuj się np. rozwiązaniami typu OSBridge.
    Myślę, że może się to sprawdzić.
    Przedzwoń do jednego z dystrybutorów i pogadaj z jakimś technicznym - powinien Cię upewnić.
    I daj znać, jak poszło, sam jestem ciekaw.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Możesz też wejść w technologie 5GHz i zastosować urządzenia Ovislink lub Ubiquiti Nanostation. Dobre pojęcie o tym sprzęcie mają oni. Chcesz to zadzwoń i pogadaj - pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 14  
    Ciekawe te rzeczy o których napisałeś .
    Popytam się w poniedziałek dopiero pewnie.
  • Poziom 23  
    Teoretycznie powinieneś to zrealizowac na jakimkolwiek średniej jakości AccesPoint'cie pod warunkiem zapewnienia widoczności anten.
    Gdybym ja sie za to brał to wziąłbym 2 linksysy WRT...
    Zainteresuj sie Mikrotikiem i Routerboard'ami tam mozna i 2,4 i 5 GHz.
    Obyś tylko robił wszystko na tych samych urzadzeniach, lepiej sie dogadają.
    A tak na poważnie to dobre obudowy daj hermetyczne bo moje doświadczenia z basenami nie są miłe opary chloru i ogólna wilgotność powietrza zrzeraja elektronike bezlitośnie ;)
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Panowie, problem jest innego typu - 3 kamery po 2 megapiksele 25kl/sek każda, bez zacięć, czy sieć to uciągnie? Bo moim skromnym zdaniem żadna bezprzewodówka tego nie wytrzyma nawet przy h264!
    Masz jakieś konkretne kamery na myśli?
  • Poziom 20  
    A możesz sprawdzić przy połączeniu kablowym jakie pasmo czyli ile kb/s zabiera jedna kamera? Jeśli już bezprzewodowo to z tańszych rozwiązań tylko 5GHz. Kolego crunky mam jedną kamerę 3 megapiksele na łączu bezprzewodowym dokładnie na mikrotiku w 5GHz i działa ok, ale zaznaczam dwa routerboardy jako most tylko do jednej kamery.
  • Poziom 14  
    Trochę się właśnie obawiam wilgoci na basenie.Z tym że dwie kamery będą w wodzie w super szczelnych obudowach a dwie nad wodą.
    Ale sprzęt będzie na basenie 2-3razy w miesiącu po 5 godzin może, więc to chyba nie tak dużo ?
    Cały problem polega na tym że nie mam kamer jeszcze ale we wtorek będę miał bo jadę wypożyczyć do apera.

Kamera-

http://www.cctv.sanyo.com.pl/?gr=1&podgr=25

pierwsza na liście VCC-HD2x00P

Myślę że zdecyduję się jednak na bezprzewodowy przesył z jednej kamery a trzy pozostałe polecą z kabla.
  • Poziom 23  
    Faktycznie jak ustawisz wszystko na max to poleci pewnie ponad 40Mb/s , lepiej puść kable, nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale jeśli te kamery maja się poruszać wzdłuz basenu i nadajniki razem z nimi to nie wiem czy to zadziała.
    joy napisał:
    A możesz sprawdzić przy połączeniu kablowym jakie pasmo czyli ile kb/s zabiera jedna kamera? Jeśli już bezprzewodowo to z tańszych rozwiązań tylko 5GHz. Kolego crunky mam jedną kamerę 3 megapiksele na łączu bezprzewodowym dokładnie na mikrotiku w 5GHz i działa ok, ale zaznaczam dwa routerboardy jako most tylko do jednej kamery.

Używam MT i wiem że one są wydajne, ale cały czas chodzą mi po głowie te przycięcia. Czy Twoja kamerka przesyłała 25kl/sekundę?
  • Poziom 23  
    Na MT i RB w 5G duzo poleci, jest jeszcze nstream, napewno przepchasz taki transfer ale w stacjonarnym położeniu anten, ja bardziej obawiam sie o to że te kamery maja byc w ruchu.

joy napisał:

I bedzie Ci działała ok, kwestia konfiguracji zarówno kamery jak i mostu. Nie podejrzewam aby ta kamera 3Mpix była ustawiona na full...
    A tak z zupełnej ciekawości to spytam jak masz ustawiona tą kamere, jaka rozdzielczość jest streamowana, ile fps, jaki stopień kompresji
  • Poziom 14  
    Nadajnik z jednej kamery będzie nieruchomy ale odbiornik będzie jeździł na wózku razem z kompem i resztą kamer.
    Prędkość szybkiego pływaka mniej więcej.
  • Poziom 20  
    Nie ryzykuj. Wal po kablu. Prędkość transferu za bardzo zależy od odległości, ruch też nie pomoże. Z gwarantowanego pasma 40Mb zostanie Ci 10-15. Jak masz część ruchomych kamer po kablu i jedną się upierasz puścić po WiFi to ja będę się upierał, że to Ci się nie opłaci. Nie jestem do końca pewny, ale chłopaki z poznańskiego (chyba) Apera mierzyli transfer obrazu z IP po WiFi. Napisz i podpytaj jakie są relacje odległości do ilości klatek.
  • Poziom 14  
    No właśnie problem w tym że trzy kamery na wózku mogą być na kablu do kompa który też tam jest ale ta jedna która jest nieruchoma na dnie basenu nie może być podłączona przewodem bo nie ma takiej opcji żeby mi się 25 metrów kabla plątało pod nogami jak pcham wózek.
    Naprawdę z jedną kamerą przez wi-fi moze być problem?
    Nawet przy super sprzęcie?
    (25 metrów bez przeszkód na drodze sygnału wewnątrz budynku)
  • Poziom 20  
    a linka metalowa wzdłuż basenu i bloczki ruchome, do bloczków przyczepiony kabel. Jak na suwnicach przemysłowych ...

Nie wiem ... nigdy takiego czegoś nie robiłem, ale nos majstra mi mówi że się będzie cięło.

Poza tym - możesz kupić kamerkę IP z rejestracją lokalną na SD. Na pewno taniej niż dokładanie szybkich, niezawodnych routerów.
  • Poziom 14  
    Martwi mnie trochę to co piszesz.
    Myślałem że przesył z jednej kamery to łatwizna.
    Z tym kablem to wiadomo - na siłę coś się wymyśli,ale chciałem uniknąć za wszelką cenę przewodów luzem.
    Są niby takie żmijki które się zwijają samoczynnie ale czy taka skrętka komputerowa się nie zniszczy od ciągłego zwijania i rozwijania?
    Druciki wszak cieniutkie w środku, łatwe do złamania...
    Konstrukcji nie mogę konkretnej na stałe robić (np. podwieszanej) bo sprawa nie dotyczy tylko jednego basenu.

Kamerka ma wejście na sd ale docelowo ma być zabudowana w wodoszczelną oprawę i siedzieć na dnie,nie da rady jej ot tak rozszczelniać żeby wyjąć kartę.

Poza tym muszę ją uruchamiać z kompa jednocześnie razem z resztą kamer,więc jakieś połączenie muszę z nią mieć.

A jak sprawa z bezprzewodowym przesyłem z kam. analogowej ?
    wpadł mi do głowy pomysł żeby pod wode dać 2 kamery analogowe a nad wodę dwie ip.

wtedy bym musiał przesłać obraz z jednego analoga tylko.
    Nie wiem tylko jak komp przetrawi taki mix
    Jak chcesz zamontować tą sanyo to dzwoń do SPS trading, przedstaw problem, niech wypowiedzą się co o tym myślą. Zapewne nasłuchali się narzekań ze strony instalatorów to problematykę najlepiej znają. Osobiście nie zagwarantowałbym nikomu tego że to będzie płynnie działać tym bardziej w ruchu.
  • Poziom 20  
    tsonga napisał:
    Martwi mnie trochę to co piszesz.
    Konstrukcji nie mogę konkretnej na stałe robić (np. podwieszanej) bo sprawa nie dotyczy tylko jednego basenu.

Nie koniecznie musi być stała.

tsonga napisał:

Kamerka ma wejście na sd ale docelowo ma być zabudowana w wodoszczelną oprawę i siedzieć na dnie,nie da rady jej ot tak rozszczelniać żeby wyjąć kartę.

Poza tym muszę ją uruchamiać z kompa jednocześnie razem z resztą kamer,więc jakieś połączenie muszę z nią mieć.

A jak sprawa z bezprzewodowym przesyłem z kam. analogowej ?
    wpadł mi do głowy pomysł żeby pod wode dać 2 kamery analogowe a nad wodę dwie ip.

wtedy bym musiał przesłać obraz z jednego analoga tylko.
    Nie wiem tylko jak komp przetrawi taki mix

Jeśli dobrze rozumiem, to planowałeś sygnał z tej kamery nadawać spod wody, z hermetycznej obudowy do ruchomego odbiornika...
    Jeśli chcesz nadawać znad wody, to i tak musisz obudowę wyposażyć w wyprowadzenia kablowe, którymi podłączysz sterowanie i np. kabel USB do kamery, który możesz podłączyć do np. tego modelu sanyo z wbudowanym obiektywem. Skoro materiał później i tak obrabiasz, nie zaszkodzi mieć nawet 1000% więcej nagrania dobrej jakości do obrobienia i pocięcia.
    Jeśli chodzi o analog to też chyba nikt z forumowiczów nie nadawał spod wody :)
    A w powietrzu zawsze coś tam straci sygnał. Jak pojedziesz do apera, poproś ich, żeby ci zademonstrowali MKelectronics (to zawsze mają na stanie) i wyjdź z aku, odbiornikiem i monitorkiem serwisowym na odległość 150 m a po drodze miej ścianę. Będziesz wiedział czego możesz się spodziewać.

Jedno jest pewne: ze swoją maszynerią pobijesz poziom zainteresowania widzów pływakami. :)
  • Poziom 24  
    różnica jest taka gdzie będziesz miał punkt odbiorczy bo możesz miec tak ze acces poin nadający będzie się poruszał na wózku a 2-g będzie stał maxymalnie 13 metrów od nadajnika-na wózku to masz full sygnał jeśli postawisz to juz na Standardzie G ;) to bez problemu pójdą kamerki... ja bym postawił na Ovislinka.

na przykład Ten...

Co do użytkowania pasma 2.4 Ghz ... jeśli będziesz stosować to do filmowania pływania... to fajnie ale jeśli zwiększysz swoja ofertę i będziesz monitorował powiedzmy jakieś zawody model sterowanych to juz nie podziałasz na 2.4 bo 3/4 osób śmiga na basenach i ich będziesz zakłócać mimo użytkowania kanałów innych na 2.4 Ghz... na Stawach na innym pasmie bo 2.4 Strasznie zakłócę się na falach...
  • Poziom 14  
    Panowie, tutaj urządzenie podobne do mojego-

http://www.l-t-p.pl/

Z wody , sygnał wychodzi za pomocą kabli do wózka na którym ma być komp.
    Trzy kamery zintegrowane są z wózkiem (jedna pod wodą i dwie nad na kranie).
    Problem przesyłu bezprzewodowego dotyczy czwartej kamery która jest na dnie przy końcu basenu i tkwi tam nieruchomo.
    Przewód tej kamery wypuszczony jest na brzeg i tam podłączyć mogę nadajnik a odbiornik na wózku.

Pojawił się problem taki jeszcze że karty gv-800 nie zamontuje w laptopie a desktop odpada z powodu zasilania 220v.
    Teoretycznie mogę zastosować podobno wideo serwer dwu kanałowy do dwóch kamer analogowych, tylko cena mnie przeraziła 1800zł.

Z chłopakami z apera już sprawę obgadałem ale oni też nie sa pewni jak to zadziała, urzadzenie jest specyficzne jednak.
  • Poziom 23  
    Jak ty chcesz to na laptopa zrzucać to juz wogole przemysl swoj pomysl od poczatku jeszcze raz.
    po 1:
    Jak masz zamiar robic system hybrydowy ( analog + ip ) to ja proponuje zrób mały komp typu desktop na plycie z atomem, ma Gb port eth i szyne pci na ktora wrzucasz jakas karte dvr i masz wypas
    po 2:
    laptop moim zdaniem calkiem odpada
    po 3:
    jak juz wifi to na pewno odpada 2,4 GHz bo nie wydusisz odpowiedniej przepustowosci, a juz napewno nie na sprzecie SOHO
    po 4:
    jak juz pisalem oceniam ze 1 kamera (ta ktora podałes) zajmie pasmo ~40 Mb/s a napewno co najmniej 32Mb/s przy max ustawieniach

Dla porównania - moje testy wykazaly ze kamekra Acti 1,2 albo 1,3 Mpix, nie pamietam dokladnie ile, przy max rozdzielczości chyba 1280x1024, 8 fps, jakość 50% zajmuje pasmo ~4800kb/s

Jak chcesz sprawdzić czy nie bedzie rwalo transmisji wifi przy duzej ilosci danych to wez sobie w domu laptopa i zassaj z jakiegos innego kompa podłaczonego kablem do ap jakis film dvd po radiu i patrzac na ilosc kopiowanych kb/s chodz sobie po domu i zobaczysz czy spada predkosc kopiowania, to chyba najprostszy "domowy" sposób na testy

A tak wogóle to wpadł mi jeszcze taki pomysł patrząc na ten filmik który podałes, mianowicie mi by sie chyba nie chciało z tym osprzetem łazic wzdluz basenu, pomysl czy nie lepiej zamontować kamery obrotowe na koncach basenu i zaprogramowac im tzw "trasy".
  • Poziom 20  
    Z tymi trasami obrotówek to będzie lipa, bo nie masz gwarancji, że kadr obejmie pływaka.
    Teoretycznie IP 720p na 25 kl/s w H264 powinien zająć 16Mb pasma. Praktycznie - 3 kamery w 720p możesz puścić w 25 kl/s na gigabitowym routerze.
    Lapek odpada. Nie uciągnie tego za Chiny Ludowe. Podawałem Ci na priv parametry serwera do zapisu w takiej jakości sygnałów IP? Chyba tak. Tego się trzymaj.
    Przemyśl tą rejestrację lokalną z kamery IP stacjonarnej. Podepniesz dysk USB do kamerki odpalisz ją przed zawodami a potem wytniesz ten materiał, który Cię interesuje. Pod warunkiem, że zapis odbywa się w pełnych parametrach kamery, czego nie obmacałem osobiście, ale co powiedzą Ci panowie handlarze.
  • Poziom 13  
    Ja ze swojego doświadczenia dopowiem tylko, że instalację ruchomą, bezprzewodową robiłem tylko raz osobiście na 2,4 GHz i podczas ruchu były zakłócenia - a podczas postoju było ok. Osobiście z uporem maniaka próbowałbym położyć kabel. Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    @olexy71:
    Jasno napisał ze ma chęć na kamerę 3Mpix, więc nie puści tego w rozdzielczości 702p a znacznie wyższej. Zajęte pasmo bedzie dużo większe...
    Gb stosujemy powyżej 100Mb ( w praktyce ~80) więc nawet gdyby było 3x16Mb styknie zwykły LAN cat5.

Popieram aby zrobić kablem.
    Podstawowa zasada to nie dodawać sobie roboty, oczekując na częste telefony z reklamacjami...

pozdro
  • Poziom 14  
    Panowie kamery obrotowe odpadają ponieważ muszę mieć obraz rejestrowany z konkretnych punktów tzn. z góry , z boku i z pod wody a kamera musi widzieć bez przerwy ten sam "rzut" pływaka tak aby nadawało się to do analizy.

Desktop też nie da rady bo nie może być 220v w pobliżu wody a poza tym jak mi policzyli ile musiałby ważyć aku i przetwornica to podziękowałem.

Dlaczego laptop odpada?
    Myślałem o złożeniu na zamówienie laptopa specjalnie pod ten zapis z cztero rdzeniowym procesorem.

Koleżka z apera mówił że z jedną kamerą po radiu z antenami kierunkowymi nie powinno być problemu ale skoro tylu ludzi twierdzi że może być kiha to się zastanawiam nad osobnym zapisem z analoga na nagrywarkę dvd hdd, z tej jednej kamerki.
  • Poziom 20  
    koleżka z apera, żeby wydawać takie sądy musiałby się poturlać trochę po instalacjach. Handlarze już mają to do siebie, że mówią to co chcesz usłyszeć a potem widzisz nie to co chciałeś zobaczyć. Antena kierunkowa w samej nazwie ma kierunkowość. A ty masz instalację ruchomą.
    Nie widzę problemu w wypożyczeniu i przetestowaniu tego sprzętu. Jak masz chwilę to zadzwoń. Ja w przyszłym tygodniu będę brał paczuszkę z apera, wypożyczę Ci sprzęt, przyjedziesz i przetestujemy jak to działa w ruchu na antenach kierunkowych i innych wariantach w np. nastepny piątek wieczorem. Masz mój #. Poświęcę czas, bo mnie żywo interesuje Twoja machina. :)
    Laptop na zamówienie to ma sens.
    Są natomiast nadajniki do monitoringu w ruchu. Drogie ... :) np. CDS-5021 TV ok. 2000 do analoga.
  • Poziom 14  
    Wpadłem na pomysł taki że z tej jednej kamery która jest pod wodą mogę właściwie nagrywać na kartę SD a jak się zapełni to podpiąć kompa i zrzucić zawartość na dysk.
    Wtedy uniknąłbym zabawy z radiem.
    Tylko czy kamera ma możliwość rejestracji bez użycia kompa np. włączajac ją i wyłączając za pomocą kabla wyprowadzonego z wody?

Chętnie skorzystam z Twojej pomocy ale dopiero wtedy jak będę miał na 100% ustalone jakich kamer użyje i jaki będzie system rejestracji.
    bo na rzazie to jestem szczerze mówiąc w d.... z całym tym filmowym sprzętem.

A jak z parametrami laptopa żeby nie robił problemów?
  • Poziom 20  
    tsonga napisał:
    Wpadłem na pomysł taki że z tej jednej kamery która jest pod wodą mogę właściwie nagrywać na kartę SD a jak się zapełni to podpiąć kompa i zrzucić zawartość na dysk.
    Wtedy uniknąłbym zabawy z radiem.
    Tylko czy kamera ma możliwość rejestracji bez użycia kompa np. włączajac ją i wyłączając za pomocą kabla wyprowadzonego z wody?

Próbuję Ci to uświadomić już chyba ze 3 posty wstecz. Możesz tak sterować. Nie wiem czy SD to najlepsze rozwiązanie. Dyski USB są dużo większe. Włączysz raz i będziesz miał na długi czas. Wyprowadzisz sobie z obudowy kabelek USB i sieciowy i podepniesz dysk nad wodą oraz UTP do sterowania. Nie bawiłem się w taki sposób nigdy, dlatego sugerowałem, żebyś chłopców z apera zapytał jak sprawa wygląda. (czy kamera ma na tyle silny procesor, aby zapisać na dysku usb obraz pełnej rozdzielczości w 25kl/s czy rejestracja lokalna odbywa się np. z prędkością 6 kl/s) - ale to by było nie logiczne.
    VCC-HD4000P - obejrzyj tą kamerę. Wyjdzie Cię niewiele drożej niż standardowa. A pomijając problemy z transmisją pewnie jeszcze taniej.
    Laptok musi mieć podobne parametry do serwera.