Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejność wykonywania prac elektryka na budowie?

04 Mar 2010 23:06 9755 13
  • Poziom 9  
    Mam pytanie jestem początkującym elektrykiem i chciałbym się dowiedzieć jakie czynności powinien wykonać elektryk na budowie co należy do jego zakresu wykonywanej pracy? Mianowicie chodzi mi tu o wszelkiego rodzaju pozwolenia, projekty, dokumenty i kto je musi podpisać ja mam zgłoszoną działalność w zakresie montaż elektrycznego. Posiadam również kwalifikacje E-G1 z zakresu obsługi, eksploatacji, naprawy i montażu do 1kV. Pozdrawiam
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Admin Elektroenergetyka
    Przecież zakres prac na każdej budowie będziesz miał inny. Wszystko zależy od inwestora i jego oczekiwań. Pozwolenia i projekty zostaw inwestorowi. To jego broszka.
  • Moderator
    gobson1 napisał:
    Mam pytanie jestem początkującym elektrykiem i chciałbym się dowiedzieć jakie czynności powinien wykonać elektryk na budowie co należy do jego zakresu wykonywanej pracy?

Elektryk powinien być pierwszym fachowcem na budowie, zaraz po geodecie, który wytycza usytuowanie budynku na działce. Wytycza zgodnie z projektem, czyli to znaczy, że projekt już jest. A częścią projektu jest również projekt instalacji elektrycznej. Więc elektryk z "E" ma się zabrać do roboty, a nie za papierki.
    Pierwszym zajęciem elektryka jest wykonanie uziomu fundamentowego w wykopie pod fundament. Albo nawet przygotowanie i sprawdzenie RB-etki, która posłuży do zasilania placu budowy (jak jest prąd).
    A ostatnim zajęciem jest wykonanie pomiarów powykonawczych instalacji elektrycznej.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    gobson1 napisał:
    Mam pytanie jestem początkującym elektrykiem i chciałbym się dowiedzieć jakie czynności powinien wykonać elektryk na budowie co należy do jego zakresu wykonywanej pracy?

Z zakresu firmy sprawującej pieczę nad budową:

1.Zasilanie budowy
    2.Wyposażenie budowy i jej zaplecza w RBtki i oświetlenie tymczasowe
    3.Zasilenie urządzeń pracujących na budowie (dźwigi itp.)
    4.Pomiary w/w.
    5.Demontaż zasilenia tymczasowego po zakończeniu budowy

Z zakresu firmy montującej elektrykę w powstającym obiekcie:

1.Montaż uziomów (bednarki)
    2.Układanie tras kablowych ziemnych, studzienek, fundamentów lamp (prace ziemne)
    3.Montaż koryt, drabin itp w obiekcie
    4.Montaż stacji SN/nN
    5.Montaż rozdzielni nN
    6.Układanie WLZtów
    7.Układanie odbiorów
    8.Montaż odgromówki
    9.Biały montaż
    10.?
    11.Sprawdzenie poprawności działania instalacji i pomiary
    12.Sporządzenie dokumentacji powykonawczej i przekazanie jej Kierownikowi Budowy

Pewnie czegoś zapomniałem ale koledzy dopiszą ;)
  • Poziom 9  
    Czyli ja jako instalator wykonuje instalacje która będzie dołączona do projektu budowlanego? a po wykonaniu instalacji zostaje mi jeszcze coś do wykonania poza wykonaniem pomiarów to niestety bede musiał zlecić jakiemuś pomiarowcowi bo tego zakresu nie mam w kwalifikacjach? i protokół z pomiarów muszę przekazać inwestorowi? Jeszcze jedno pytanie czy z tymi kwalifikacjami mogę wykonywać również instalacje odgromowe?

Remik gdybyś mogł mi opisać dokładniej co wchodzi w skład dokumentacji podwykonawczej?
  • Moderator
    gobson1 napisał:
    Czyli ja jako instalator wykonuje instalacje która będzie dołączona do projektu budowlanego?

1. Elektryk wykonuje instalację według projektu, a nie jakąś dołączoną do projektu.
    2. Nie wiem, czy znajdziesz jakiegoś "niby-pomiarowca", który takie zlecenie przyjmie, bo ja nie biorę takich zleceń, gdy nie wiem kto i jak instalację wykonywał (i jest na przykład zatynkowana).
    3. Po wykonaniu pomiarów protokół należy przekazać inwestorowi, bo jest on niezbędnym załącznikiem do odbioru budowy przez Starostwo.
    4. Żeby wykonywać instalacje odgromowe, to trzeba wiedzieć jak i wystawić metrykę urządzenia odgromowego. Oczywiście, trzeba podać wyniki pomiarów. Brak pełnej dokumentacji powoduje, ze firmy ubezpieczeniowe nie uznają istnienia instalacji.
    5. W skład dokumentacji podwykonawczej wchodzi protokół sprawdzenia odbiorczego instalacji wg wymagań normy PN-HD 60364-6:2008, a dobrym zwyczajem jest dołączenie płyty CD z fotografiami przebiegu robót, szczególnie z widokami tras przebiegu przewodów w pomieszczeniach, oraz rożnych przydatnych później szczegółów instalacji.
  • Poziom 29  
    gobson1 napisał:

Remik gdybyś mogł mi opisać dokładniej co wchodzi w skład dokumentacji powykonawczej?

Niestety nie przekazywałem nigdy dokumentów powykonawczych, ponieważ tym zajmuje się kierownictwo w firmie w której pracuję.

Z tego co się orientuję to do Kierownika Budowy przekazują:

- plany i schematy instalacji elektrycznej zgodne ze stanem faktycznym
    - protokoły pomiarów
    - informację na temat gwarancji instalacji
    - dokumentację urządzeń które były montowane

A co więcej to nie wiem.
  • Poziom 9  
    retrofood napisał:
    gobson1 napisał:
    Czyli ja jako instalator wykonuje instalacje która będzie dołączona do projektu budowlanego?

1. Elektryk wykonuje instalację według projektu, a nie jakąś dołączoną do projektu.

W poprzednim poście napisałeś że projekt instalacji elektrycznej jest dołączony do projektu więc nie wiem o co ci teraz chodzi? Jeżeli piszesz wczesniej że elektryk tylko wykonuje instalacje a nie zajmuje się papierkami? Wg ciebie skąd mam wziąc ten projekt??? Bo juz sie pogubiłem :D
  • Specjalista elektryk
    gobson1 napisał:

W poprzednim poście napisałeś że projekt instalacji elektrycznej jest dołączony do projektu więc nie wiem o co ci teraz chodzi?

retrofood napisał:
    Wytycza zgodnie z projektem, czyli to znaczy, że projekt już jest. A częścią projektu jest również projekt instalacji elektrycznej.

Czyli projekt instalacji nie jest dołączony do projektu, On jest częścią tego projektu.

gobson1 napisał:

Jeżeli piszesz wczesniej że elektryk tylko wykonuje instalacje a nie zajmuje się papierkami? Wg ciebie skąd mam wziąc ten projekt??? Bo juz sie pogubiłem :D

Łukasz-O napisał:
    Wszystko zależy od inwestora i jego oczekiwań. Pozwolenia i projekty zostaw inwestorowi. To jego broszka.

Jak widać czytanie ze zrozumieniem się kłania ;)
  • Poziom 29  
    Projekt posiada inwestor lub kierownik budowy jeśli jemu przekazał.
    Jeśli nie ma projektu to jest to zmartwienie inwestora nie Twoje.
  • Moderator
    gobson1 napisał:
    retrofood napisał:
    gobson1 napisał:

W poprzednim poście napisałeś że projekt instalacji elektrycznej jest dołączony do projektu więc nie wiem o co ci teraz chodzi? Jeżeli piszesz wczesniej że elektryk tylko wykonuje instalacje a nie zajmuje się papierkami? Wg ciebie skąd mam wziąc ten projekt??? Bo juz sie pogubiłem :D

Od Zleceniodawcy, albo Inwestora. Nie wiem, czy wiesz, ale budowy (inwestycje) prowadzi się w oparciu o Prawo Budowlane. I żeby taką budowę (inwestycję) prowadzić, to Inwestor musi mieć projekt, który jest warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Więc jak ma pozwolenie na budowę, to ma i projekt.

A wykorzystując moją rangę, to proszę Cię o pisanie po polsku, żebym Twoich postów nie musiał wyrzucać do kosza.
  • Moderator Robotyka
    Oczywiście, jeśli masz uprawnienia projektowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś zrobił projekt dla inwestora, a potem podjął się jego wykonania (jeżeli masz też "E").

Na budowie, nic nie robi się "a może by tak...". ;)
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    A w praktyce wygląda tak:

- Elektryk przyjmuje zgłoszenie na wycenę, według projektu, wycenia, jak dobrze pójdzie, cena będzie pasować i pan Miecio po godzinach nie zrobi taniej, to dostaje zlecenie.
    - Przyjeżdża na miejsce, stoi stan surowy otwarty, częściej zamknięty. Brak GSW, RB to skrzynka po pomidorach kryta papą, zasilana przedłużaczem z castoramy 2x1,5 :) Budowlańcy skarżą się, że betoniarka kopie.
    - Inwestor czasami cwaniakuje, bo on ma znajomego, co pomiary podpisze, że uziemienia kopać nie trzeba, bo znajomy mu powiedział, że to tylko naciąganie itd. albo od razu zapowiesz, że zgodnie ze sztuką, albo daj sobie spokój z takim klientem... Często taki ktoś chce na skróty, bo panie kable drogie...
    - Często równocześnie, lub w czasie prowadzenia prac elektroinstalatorskich pojawia się hydraulik. Przed zakończeniem montażu przewodów, kilka razy trzeba wymieniać kable, bo są uszkodzone. Oczywiście nikt nie wie, jak to się mogło stać. Dopóki jesteś na budowie, żona inwestora ciągle zawraca gitarę, bo jednak lampa będzie stała po drugiej stronie pokoju i w kuchni jeszcze drobne poprawki - kuchenka elektryczna będzie stała 2m dalej... Wszystko dokumentujesz na papierze, każdą zmianę dopisujesz z datą i dajesz do podpisu inwestorowi. Sobie w ten sposób robisz tzw. dupochron, że to klient chciał, przy okazji rozwiązujesz problem zastanawiania się, ile poprawek było przy rozliczeniu.
    - Jak już uda się zamontować wszystkie kable, rozdzielnie, puszki i przyłącze, dorobić GSW i uziemić, to do akcji wkraczają tynkarze. Przed otynkowaniem ścian robisz dokładne zdjęcia instalacji i wszystkich wypocin, przydadzą się później.
    - Po tynkarzach przynajmniej jeden kabel niedrożny :) Znów nikt nie wie co i jak.
    - Łączysz puszki, rozdzielnię, zasilasz, robisz pomiary. Protokół. Pomiary sprawdza osoba z D.
    - Zgłaszasz do kierownika budowy zakończenie tematu, przekazujesz oświadczenia, że zgodnie z normami [jeśli oczywiście tak jest], kserokopie uprawnień, protokół pomiarów, dla klienta dodatkowo zdjęcia instalacji przed położeniem tynków, pisemna gwarancja na działanie instalacji.
    Kierownik po obejrzeniu wszystkich papierów wpisuje zakończenie tematu elektryki w dzienniku budowy.

Idziesz się rozliczyć, inwestor pyta czemu tyle wyszło, wtedy pokazujesz papier z poprawek, z jego podpisami. Sprawa się wyjaśnia. Dostajesz kasior. Zanim klient się wprowadzi, dostajesz jeszcze kilka telefonów odnośnie przewierconych kabli...

Tak to mniej więcej wygląda od strony praktycznej z małym przymrużeniem oka. Proszę nie czepiać się szczegółów, to tylko ogólny zarys z małym humorkiem. Oczywiście nie wszędzie trafiają się budowlańcy magicy, którzy niszczą to, co ty robisz, niektórzy nawet potrafią "troszkę kabelka pociągnąć" albo "połączyć na skrętkę i zaizolować taśmą, bo im się przecięło", a potem człowiek się zastanawia, czemu rezystancja izolacji nie wychodzi jak należy, albo duża upływność w nowej instalacji :)

Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
    Miwhoo.
  • Poziom 10  
    Kolego MIWHOO
    Twój opis rzeczywiście ozdwierciedla,to jak naprawde wygląda praca na budowie.
    Wiele raz zdarzyło mi sie poprawiać przewody po hydraulikach.Czasem sie przyznają :))
    Co sie tyczy przeróbek,to inwestorzy niechą zbytnio płacić za nie,płaczą że nie maja kasy.
    Pozdrawiam