Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Be Quiet model: BQT E5-450W Straight Power - naprawa.

hagrid 04 Mar 2010 23:10 12302 10
  • #1 04 Mar 2010 23:10
    hagrid
    Poziom 10  

Witam.
    Krótko o zasilaczu...
    Przez ostatni czas zasilacz nie zawsze chciał się włączyć, mimo wszystko jak się już włączył to działał;

Po awarii podłączony do komputera po włączeniu działał dwie, trzy sekundy następnie restartował się i tak w kółko, nie można było go później wyłączyć.

Obecnie po podłączeniu bez komputera nie chce się włączyć nawet po podłączeniu obciążenia, po połączeniu zielonego masą słychać tylko dźwięk elektroniki ("bzyczenie"), następnie po odłączeniu z sieci czasami kręci się trochę wentylator (rozładowując kondensator główny)

Zasilacz podaje prawidłowe napięcie stand-by +5V. Zasilacz jest zrobiony przez FSP, oparty o układy PS223 , CM6800 oraz DM0265R Proszę o wskazówki jak się zabrać za naprawę, od czego zacząć, jaki blok może być odpowiedzialny za usterkę? Poniżej zdjęcia, wydaje mi się, że kondensatory elektrolityczne wyglądają normalnie, a żadna część nie wygląda na "spaloną"...
    Be Quiet model: BQT E5-450W Straight Power - naprawa. Be Quiet model: BQT E5-450W Straight Power - naprawa. Be Quiet model: BQT E5-450W Straight Power - naprawa.Be Quiet model: BQT E5-450W Straight Power - naprawa.

Be Quiet model: BQT E5-450W Straight Power - naprawa.Be Quiet model: BQT E5-450W Straight Power - naprawa.Be Quiet model: BQT E5-450W Straight Power - naprawa.Be Quiet model: BQT E5-450W Straight Power - naprawa.
    Co na razie udało mi się zmierzyć:

Gdy zasilacz podłączony do prądu, ale nie zwarty zielony kabelek z masą:
    - na kondensatorze filtrującym (330µF/420V) 312V
    - na pinie od zasilania układu PS223 (15 nóżka) +5V
    - na pinie od zasilania układu CM6800 (APFC + główny sterownik przetwornicy) troszkę ponad 1V

Po zwarciu kabelka zielonego z masą (zasilacz nie rusza jak pisałem wyżej tylko dźwięk elektroniki):
    - na kondensatorze filtrującym +390V
    - na pinie od zasilania układu PS223 (15 nóżka) dalej +5V
    - na pinie od zasilania układu CM6800 +11V
    - na pinie od zasilania układu DM0265R +14V
    Reszta reszta napięć na obrazku:

Czy jest możliwe, że opisane problemy (np. niewłączanie się "na sucho", brak jakiejkolwiek reakcji) były powodowane tylko przez kondensatory elektrolityczne? Nie widać by były wybrzuszone czy wylane.

EDIT
    Okazało się, że winnym usterki był kondensator elektrolityczny po stronie pierwotnej C43 - 22µF/50V (to ten pomiędzy radiatorem, a kondensatorem elektrolitycznym głównym).
    Dziękuję wszystkim za pomoc, zwłaszcza koledze Holtek.

1 10
  • #2 05 Mar 2010 00:25
    wlw_wl
    Poziom 38  

Tak, możliwe jak najbardziej!
    Sam naprawiałem zasilacz Chieftec GPS-400AA, w którym wylany był tylko jeden kondensator koło transformatora +5VSB i to już wystarczyło, żeby w ogóle się nie włączał.
    W końcu elektronika w zasilaczu nie jest zasilana przez 230V tylko przez napięcie też z tego samego zasilacza. Jednak jak wiadomo tego typu elektronice wystarczy mała odchyłka napięcia Vref żeby wszystko się wyłożyło.
    Tak więc jeszcze raz, jak najbardziej, wystarczy jeden zepsuty kondensator elektrolityczny żeby wywalić cały zasilacz.
    Z drugiej strony wystarczy tego jednego wymienić i zasilacz znów działa. :)

1
  • #3 05 Mar 2010 10:01
    vorlog
    Poziom 33  

W zasilaczach komputerowych często kondensatory elektrolityczne umieszczane są zbyt blisko radiatora, co powoduje ich przegrzewanie, a to z kolei przyspiesza wysychanie elektrolitu i spadek pojemności. Skutek jest taki jak opisuje kolega powyżej.
    V.

0
  • #4 05 Mar 2010 18:36
    Holtek
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Sprawdź najpierw kondensator po stronie pierwotnej.

Najszybciej będzie, gdy włączysz zasilacz do sieci i zaczniesz mierzyć napięcie na fioletowym, ale bez zwierania zielonego do masy, bez żadnego obciążenia.

Nagle wyciągasz wtyczkę z gniazdka i liczysz ile sekund będzie utrzymywać się napięcie +5V na fioletowym. Jeśli krócej niż około 8 sekund to największy kondensator elektrolityczny do wymiany.

2
  • #5 06 Mar 2010 23:56
    hagrid
    Poziom 10  

Edytowałem pierwszy post i dodałem zdjęcia, pewne rzeczy uległy zmianie więc proszę o ponowne przeczytanie.

Cytat:
    Nagle wyciągasz wtyczkę z gniazdka i liczysz ile sekund będzie utrzymywać się napięcie +5V na fioletowym. Jeśli krócej niż około 8 sekund to największy kondensator elektrolityczny do wymiany.

Napięcie utrzymywało się jeszcze przez jakieś 40-50 sekund, czyli trochę chyba "trzyma" ten kondensator (zasilacz podłączony bez żadnego obciążenia i bez komputera).

0
  • #6 07 Mar 2010 00:29
    vorlog
    Poziom 33  

Wbrew pozorom nie należy doszukiwać się uszkodzeń kondensatorów elektrolitycznych o wielkich pojemnościach, lecz przeciwnie, tych niewielkich, a na napięcie powyżej 35V.

O dziwo, w swojej praktyce najwięcej spotykałem takich właśnie przypadków, nie tylko w zasilaczach komputerowych, ale generalnie w przetwornicach w sprzęcie AV.
    V.

0
  • Pomocny post
    #7 07 Mar 2010 12:20
    Holtek
    Specjalista - zasilacze komputerowe

vorlog napisał:
    Wbrew pozorom nie należy doszukiwać się uszkodzeń kondensatorów elektrolitycznych o wielkich pojemnościach, lecz przeciwnie, tych niewielkich, a na napięcie powyżej 35V.

Niestety, ale nie mogę się z Tobą zgodzić. Uszkodzenie głównych kondensatorów po stronie pierwotnej to częsty przypadek i zawsze trzeba sprawdzić te kondensatory. Zobacz ten temat sprzed kilku dni. Zobacz tematy o Taganach U15.

:arrow: Hagrid - dzięki za zdjęcia bardzo dobrej jakości. Gdyby każdy takie wstawiał, byłoby o wiele łatwiej szukać uszkodzenia :D
    Napięcie +5V standby po odłączeniu zasilania utrzymuje się bardzo długo, w Twoim przypadku kondensator główny jest OK.
    Napięcie zasilające CM6800 jest za niskie, a tego napięcia dostarcza przetwornica standby.
    To samo co pisałem kilka dni temu w tym temacie:
    Koniecznie wymień kondensatory w przetwornicy standby.
    Po stronie pierwotnej:
    C41 - 100µF/25V oraz C43 - 22µF/25V.
    Po stronie wtórnej:
    C45 - 2000µF/6,3V na np. 2200µF/10V
    :arrow: Najlepiej niech to będą firmy JackCon lub Jamicon ze złotymi napisami.

0
  • #8 07 Mar 2010 12:49
    vorlog
    Poziom 33  

:arrow: Holtek, sorry, w moim poprzednim wpisie chyba zabrakło słowa "wyłącznie" :)
    Faktem jest jednak, że uszkodzenia głównych kondensatorów elektrolitycznych w sekcji zasilania trafiały mi się bardzo rzadko, natomiast z tymi w sekcji sterowania kluczem przetwornicy to wręcz była reguła...

Zasilaczami komputerowymi zajmuję się rzadko, ale ze sprzętem AV walczę od lat trzydziestu prawie (właściwie kończę z tym).
    V.

0
  • #9 28 Mar 2010 20:07
    Tom Light
    Poziom 13  

Witam.
    Ten sam problem u mojego kumpla.
    Komputer 8800GT Zotac, E2160, 2x2GB DDR2 800Mhz, 2 dyski SATA, nagrywarka
    czyli max pobór mniej niż 200 watów na mierniku do poboru prądu.
    Z zasilacza poszedł dymek. :D

Głównym winnym jest chyba 2200µF/6,3V kondensator elektrolityczny bo wylany na nim był elektrolit. Sprawdziłem cale PCB zasilacza od góry i od spodu i żadnych przepaleń zaciemnień itp. nie zaobserwowałem.
    Zdjęcie poniżej dla zobrazowania sytuacji.
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • #10 30 Maj 2010 11:54
    Deksterunio
    Poziom 11  

Wymień kolego kondensator elektrolityczny 2200µF/6,3V na 2200µF/10V i napisz co się zmieniło.

0
  • #11 11 Cze 2010 15:32
    lemoor1
    Poziom 10  

Temat wprawdzie już się trochę zestarzał, ale miałem niemal identyczne objawy w zasilaczu serii E5 tylko, że 700W.

Pomogła wymiana C41 za radą kolegi "Holtek", i bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam wszystkich kolegów grzebaczy.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo