Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung SM960BG brak podświetlenia.

05 Mar 2010 00:50 3299 13
  • Level 31  
    Witam wszystkich.
    Proszę o pomoc w naprawie tego monitorka SM-960BG.
    Zgasło nagle podświetlenie. Po oświetleniu lampą widać że matryca działa. Monitor reaguje na włączanie sygnału i przechodzi do czówania gdy go brak. Podświetlenie klawisza włączającego działa.
    Zasilacz podaje 14,2V czyli nominalnie a kondensatory wyglądają na sprawne żadnych spuchlaków (są to polimery). W środku dwie płytki, jedna z logiką druga z dwoma trafami i elektroniką. Brak spalonych elementów po oglądnięciu przez lupę. Nie dysponuję schematem tego LCD. Z informacji w temacie wnioskuję że padła płytka zasilająca świetlówki. Poszperałem i znalazłem, że płytka inwertera model - BN44-00118C pasuje do kilku modeli:
    Samsung 720TD/760BF/960BG/971P/960BF:
    Może ktoś poprowadzi mnie przez tą mękę?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 27  
    Witam

Jeżeli nie możesz znaleźć schematu monitora, spróbuj poszukać chociaż notę katalogową (datasheet) układu scalonego sterującego inwerterami. Często nota zawiera przykładowy schemat, który może posłużyć jako odniesienie. Sprawdź, czy scalak dostaje zasilanie - z noty bedziesz wiedział na które piny (nawiasem: hm, może na płytce jest jakiś bezpiecznik zabezpieczający inwertery? Niesprawny? ;-) ). Zmierz/porównaj rezystancje uzwojeń transformatorów WN, w szczególności zwróć uwagę jak się mają wtórne. Ewentualnie wklej tutaj zdjęcia elektroniki, może coś się komuś skojarzy.

O wszystkim powyższym była mowa tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1588929.html

Pozdrawiam -

Stanley
  • Level 31  
    Dzień dobry.
    To po kolei co zrobiłem:
    Dokładnie przyjrzałem się płytce i zauważyłem element SMD oznaczony dużą literą S oraz na laminacie obok niego oznaczenie F1. Dedukując uznałem że jest to jakiś bezpiecznik (fuse). Pomierzyłem omomierzem i jest bez żadnej wartości. Teoretycznie jest spalony. Podłączyłem zasilanie i do jednej strony przychodzi napięcie 13.7V jednak dalej już brak napięć. Przełączyłem się na pomiar prądu i miernikiem połączyłem oba końce tego elementu. Popłynął prąd 1.64A i świetlówki zaświeciły. Teraz może tylko ktoś podpowie jaką wartość ma ten element i co to dokładnie jest. Tak jak napisałem jest to prostokącik i na nim literka S. Pod tym linkiem jest cała płytka inwertera do kupienia za 20$.

Odnośnik do aukcji skasowałem - regulamin pkt 10.11 [ogryz]
  • Level 35  
    To fuze czyli F1 to bezpiecznik. Możesz wstawić drugi o wartości 3,15A. Możesz z braku takiego małego wstawić na przewodach większy, tylko tak żeby nie spowodować zwarcia.
  • LegrandLegrand
  • Level 13  
    Witam
    Wstaw bezpiecznik polimerowy 1.85A i będzie ok
    np taki BSMDP-1.85A lub SL185-33 znajdziesz w TME
    Pozdrawiam
  • Level 31  
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.
    Może ktoś wie gdzie u nas w kraju można dostać części do tego monitora na zaś taka wiadomość.
    Np. taką płytkę inwertera całą?
  • Level 40  
    A co, wymiana bezpiecznika nie pomogła?
  • Level 31  
    Nie wymieniłem bezpiecznika bo nie mam.
    Zrobiłem zworkę z drucika od bezpiecznika 2A.
    Monitor działa. Bezpiecznik kupię w najbliższym czasie na Wolumenie.
    Pytanie o płytkę jest na zaś i ew. dla potrzebujących którzy trafią do tego tematu.
  • Level 16  
    Z tymi monitorami, to uważaj, bo bezpiecznik nie pali się bez przyczyny. Zrobiłem takie dwa co najmniej, a z trzecim walcze. Tak, wymieniać wszystkie kondensatory, jakie są w płycie zasilającej, bo najprawdopodobniej idą szpilki na układy-drivery lamp, o oznaczeniu 5020?. Ten układ jest połączony z diodą zenera i jeśli przekroczy napięcie, to pali bezpiecznik, a w najgorszym przypadku właśnie ten układ IC. Też mam problem, bo nie moge rozkodować co to za element. Jest w obudowie SOP8 (montaż powierzchniowy), z jednej strony cztery nóżki są połączone z trafem, a z drugiej 8 noga jest z zererką i drugim IC, 7 noga jest plusem, 6 noga sterowanie(?), a 5 to masa. Pewnie nie jest to żaden power mos-fet, ale co to za układ?
  • Level 31  
    Daniel_dan dzięki za info.
    Notabene poszukuję do tego monitora podstawę. Kiedyś wróciłem do domu a tu panel wisi na biurku. Ot tak sobie pękła. Co prawda skleiłem ale........
    Jak byś miał to chętnie odkupię.
  • Level 16  
    ok. części nie posiadam do wyżej wymienionego modelu i doszukałem się na forum jaki to ic. irf7319 podobno będzie się dobrze sprawował...
  • Level 31  
    Jak myślisz, może dam dodatkowy kondensator na zasilaniu płytki na razie?
    Taki z 1000u,F
  • Level 16  
    Ja na twoim miejscu bym wymienił a nie dokładał, kondki tak dużo nie kosztują jak spalone scalaki...
  • Level 31  
    Dziękuję wszystkim za konsultacje. Monitor na razie działa na zworce. Jak kupię bezpieczniki to go rozbiorę i przy okazji wymienię kondensatory.
    Temat zamykam.