Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czyszczenie wymiennika od strony spalin...

05 Mar 2010 09:16 17653 15
  • Poziom 20  
    Witam,

czy ktoś próbował skutecznych środków chemicznych do czyszczenia wymiennika w kotłach gazowych CO (atmosferycznych i turbo) od strony spalin? Chodzi mi o osad na lamelach. Znalazłem środek Fire GZ, ale nie wiem jak ze skutecznością.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Z tlenkami wchodzi w reakcję kwas solny. Stężenie 20% będzie ok. Później pomaluj farbą kotłową i będzie gut. Masz "Termet" pod nosem i pytasz?????
  • Poziom 23  
    netcomers napisał:
    Witam ... czy ktoś próbował skutecznych środków chemicznych do czyszczenia wymiennika ... Chodzi mi o osad na lamelach...

Proponuję zerknąć na temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1496031.html W którym omówiono sposoby czyszczenia wymienników oraz przyczyny powstawania zielonego nalotu (tlenek miedzi) na wymiennikach "Kilka słów o "zielonym wymienniku". Zład w wymienniku"
  • Poziom 20  
    Dodam tylko że wszelkie prace serwisowe związane z czyszczeniem wymiennika zamierzam wykonywać u klienta. Odpada więc kwas solny (!). Moje pytanie było ogólne i dotyczyło wszelkiej maści kotłów z otwartą lub zamkniętą komorą spalania - Termet nie ma tu nic do rzeczy.

Czytałem post z linka powyżej. Nie będę próbował działania WD40 na wymiennik. Nie należę do osób, które używają WD40 jako recepty na wszystko. Niedługo dowiemy się że jest dobry na kaszel...

Zakupiłem dzisiaj trzy preparaty, które wkrótce wypróbuję na własnym kotle.

Są to produkty firmy BIMSplus:

230GA - środek do czyszczenia term i kotłów gazowych
    221S - środek do czyszczenia palników kotłów opalanych olejem (usuwa osady np. siarczanów)
    GC240 - specjalny środek do czyszczenia kotłów i term.

Kolejny produkt jaki znalazłem (zamówiłem i czekam na dostawę) to Fire GZ firmy Britex.

Znalazłem też ROCLEAN F3X znanej firmy Rothenberger, ale z uwagi na wysoką cenę póki co odpuściłem sobie ten produkt.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Witam.
    Ja osobiście używam specjalnej pianki czyszczącej firmy WÜRTH.
    Środek ten jest przeznaczony do czyszczenia wymiennika od strony ogniowej.
    Wadą jest cena i to że nie wolno zostawiać go zimą w samochodzie(brak odpowiedniego ciśnienia przy zimnej butli).
    Konkurencja tez pewnie ma dobre-ja jeszcze nie próbowałem innych.
    Pozdrawiam
    Motronic napisał:
    U siebie w G-17 i w GCO-19 nagrzewnice czyszczę pistoletem do piaskowania, stosuję zwykły piasek tynkarski ( tzw żółty), wydrze sadze do gołego metalu, nie ruszy zewnętrznej powłoki galwanicznej kaloryfera.

Znaczy się jeździsz z tą piaskarką do klienta, czy zabierasz od niego wymiennik? Jesli go zabierasz, to ile to kosztuje i na jak rozległum terenie działasz, że Ci się to opłaca (albo klientowi) ?
    Poczytajcie sobie dokładnie zalecenia producentów kotłów panowie. Kwas solny o 20% stężeniu, przy zachowaniu minimum ostrożności jest niegroźny...
    Piaskowanie owszem ale należy pamiętać, że miedź jest miękka.

Dodano po 40 [minuty]:

Proszę zapoznać się. Kąpiel kwaśna zajmuje mniej czasu.

Dodano po 2 [minuty]:

Zaleca się aby przynajmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym , dokonać
    przeglądu kotła.
    Wszystkie naprawy i przeglądy konserwacyjne powinien wykonać AUTORYZOWANY
    SERWIS FIRMOWY. Przy naprawach używać wyłącznie oryginalnych części zamiennych.
    Przy każdym przeglądzie i konserwacji kotła należy sprawdzić prawidłowość działania układów
    zabezpieczających i szczelność armatury gazowej oraz szczelność połączeń kotła z instalacja
    gazową. Czynności te nie wchodzą w zakres napraw gwarancyjnych.
    6.1.1. Konserwacja wymiennika ciepła spaliny-woda
    Dla zapewnienia całkowitego spalania gazu oraz zachowania maksymalnej sprawności wymiany
    ciepła w urządzeniu zaleca się utrzymanie żeberek wymiennika ciepła w stałej czystości. Należy
    czyścić go wg potrzeb.
    Przed demontażem wymiennika należy:
    • wyłączyć kocioł wg pkt. 5.4. ;
    • zamknąć zawory przed i za kotłem ;
    • osłonić folią pompę i pozostałe elementy elektryczne (elektroniczne) przed możliwością zalania
    wodą ;
    • spuścić wodę z kotła zaworem spustowym będącym na wyposażeniu listwy podłączeniowej.
    Po odkręceniu i zdemontowaniu niezbędnych elementów można wyjąć wymiennik.
    Przy małym zanieczyszczeniu żeberek wystarczy dokładne opłukanie silnym strumieniem wody.
    Przy większym zanieczyszczeniu należy cały wymiennik odtłuścić w ciepłej kąpieli alkalicznej i
    pozostawić go w niej tak długo, aż po opłukaniu nie będzie widać resztek zanieczyszczeń.
    Przy ponownym montażu wymiennika w kotle należy wszystkie uszczelki wymienić na nowe.
    Uszczelki gumowe zwilżyć olejem silikonowym.
    6.1.2. Konserwacja palnika.
    Palnik kotła ze względu na swoją konstrukcję nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji. Pomimo
    to należy przy czyszczeniu wymiennika oczyścić nakładki na segmentach. Należy zwrócić
    uwagę czy nakładki lub segmenty nie zostały uszkodzone.
    6.1.3. Czyszczenie filtrów wody na wlocie do kotła.
    Przy każdej konserwacji należy oczyścić filtry wody grzewczej i użytkowej. Filtr wody użytkowej
    należy oczyścić również w przypadku stwierdzenia zmniejszonego przepływu wody.
    W przypadku stwierdzenia uszkodzeń filtr należy wymienić
    6.1.4. Czyszczenie filtra gazu na wejściu do kotła.
    Przy każdej konserwacji należy oczyścić filtr gazu, a w przypadku jego uszkodzenia wymienić.
    ISU-
  • Poziom 20  
    Kolego Moritouri - pisałem wcześniej że nie mam zamiaru demontować wymiennika. Czyszczenie rozcieńczonym kwasem solnym czy piaskowanie można wykonywać przy zdemontowanym wymienniku.

Jak już wcześniej napisałem, chodzi mi o Wasze propozycje dot. czyszczenia wymiennika od strony ogniowej ale bez demontażu.

Ja dzisiaj wypróbowałem jeden z preparatów na swoim kotle, ale jak na złość nie było na nim wiele osadów.
  • Poziom 20  
    Po rozpyleniu preparatu np. 230GA trzeba odczekać ok. minutę, potem odpalić kocioł , najlepiej w trybie TEST i poczekać aż całość się dobrze przepali. Środek 230GA rozpuszcza pozostałości po spalaniu i przekształca je chemicznie. Po przepaleniu należy odkurzyć to co spadło z lamel na palnik i po robocie. Sprawdzałem i działa.

WD40 stanowczo odradzam !!!
    No to widzieliśmy różne piaskarki.... Chyba piszesz o dentystycznej.... Nie istotne. Taniej jest sporządzić kąpiel, niż kupować piaskarkę...

Dodano po 33 [sekundy]:

Efekt jest ten sam...

Dodano po 2 [minuty]:

Bez ściągania wymiennika, to jest fikcja, a nie czyszczenie...pozdr.