Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja danych na odcinku ~5km

03 Sie 2004 15:06 1536 9
  • Poziom 10  
    Witam,

nie jestem zbyt biegly w technice radiowej dlatego tu pisze, moj problem jest nastepujacy. Musze zrobic/kupic uklad ktory pozwoli mi na transmisje danych (doslownie kilka bajtow przesylanych co godzine) na odcinku ~5km. Predkosc nie jest istotna, ma byc to uzyte przy kontroli stanu wody w zbiorniku wodnym, z ktorego pewien zaklad przetworczy korzysta. Niema sensu wnikac w szczegoly calego urzadzenia, kontrolno-pomiarowego, gdyz to jestem w stanie zaprojektowac sam, problem pojawia sie tylko przy okazji przeslania informacji o wartosci pomiaru do biura. (jak wspomnialem ~5km) Ciagniecie jakiego kolwiek kabla na tym odcinku jest niemozliwe: 1. koszt kabla, 2. pola uprawne.
    Pytania:
    - jakiego pasma mozna uzyc?
    - jakie nadajniki mozna tu zastosowac.
    - czy ktos ma jakis konkretny pomysl?

Jesli sie myle prosze mnie poprawic, maksymalna dopuszczalna prawnie moc nadajnika na pasmo ~433MHz wynosi 10mW ? Mam racje? Co w praktyce daje zasieg nie wiekszy niz kilkadziesiat metrow.

Mysle ze warto dodac ze zbiornik wodny znajduje sie w lesie, co zapewne dodatkowo i bardzo utrudnia cala sytuacje.

Prosze o pomysly i sugestie.

Pozdrawiam
    Krzysiek
  • OptexOptex
  • Poziom 21  
    Witam !
    Jeśli jest to instalacja przemysłowa, to raczej nie ma sensu eksperymentować z wynalazkami, lecz powinieneś użyć fabrycznego radiomodemu, również ze względu na wymaganą homologację urządzenia.
    Możesz posłużyć się np. urządzeniami firmy SATEL http://www.astor.com.pl/satel/

Jeśli chodzi o zakres częstotliwości, to rozważ zakres 868-870 MHz. Na tym paśmie, pod pewnymi warunkami, nie trzeba występować do URTiP'u o zezwolenie, a w pewnym jego wycinku (869,40-869,65 MHz) jest dozwolona moc 0,5 W ERP.
    Pozdrawiam !
  • Poziom 10  
    Witam!

Tak sie wlasnie sklada ze niema to byc instalacja przemyslowa, ma to ulatwic kilku ludziom (mniej chodzenia) zycie.

Dobrze wiedziec ze istnieje takie pasmo, na ktorym nie potrzeba zezwolen i gdzie dopuszczalna moc wyjsciowa nadajnika jest wzglednie duza.

Pytanie teraz sie nasuwajace brzmi gdzie szukac schematow torow transmisji na to pasmo 868,4-870,65MHz?

Pozdrawiam!
  • OptexOptex
  • Poziom 14  
    stary ja bym w do tegp celu użył dwa radia CB na pasmo 27Mhz które kupisz za nie więcej jak 120 zeta zamiast anteny kawał drutu na 5 km to w zupełności wystarczy
  • Poziom 10  
    Ja bym tam najchetniej ciecia postawil do pilnowania tej wody w zbiorniku, ale sie nieda.

Apropo CB to przeciez musze miec licencje aby tego uzywac legalnie.
    Wiec odpada.

Przed chwila wpadl mi do glowy pomysl, tylko ktos musi mi wytlumaczyc oco biega z tymi dB i dBm, moca wyjsciowa nadajnika, czuloscia anteny, blablabla... bo pojecia niemam :(

Moza zaczne od strony teoretycznej.
    Jesli nadajnik na pasmo 433MHz ma moc wyjsciowa: 7dBm to co to znaczy? :?:
  • Poziom 14  
    Teoretycznie trzeba zarejestrować stacje CB ,ale w praktyce wygląda to tak że nikt nigdzie tego nie kontroluje a szansa żeby cie namierzyli jest jak 1:10000 dosłownie.
  • Poziom 10  
    No dobra, CB to jest pomysl do przemyslenia.

Prosil bym o troche teorii podpartej wzorami, ewentualnie gdzie takiej teorii szukac (w necie bo do biblioteki biegac mi sie niechce).

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam ponownie!

A moze ktos jest w stanie podrzucic mi jakis schemacik dopalacza 0,5W~1W na pasmo 869,40-869,65 MHz?? :?

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    profrook napisał:
    Dobrze wiedziec ze istnieje takie pasmo, na ktorym nie potrzeba zezwolen i gdzie dopuszczalna moc wyjsciowa nadajnika jest wzglednie duza.

Napisałem, że nie potrzeba zezwoleń POD PEWNYMI WARUNKAMI. W praktyce znaczy to tyle, że urządzenia muszą być fabryczne.
    profrook napisał:
    Pytanie teraz się nasuwajace brzmi gdzie szukac schematow torow transmisji na to pasmo 868,4-870,65MHz?

Schemat to jest akurat najmniejszy problem. Jeśli chcesz aby cały ten interes był legalny to schemat nie będzie Ci do niczego potrzebny, bo kupisz urządzenie fabryczne. Jeśli kwestia legalności niewiele Cię obchodzi, to schemat mógłby Ci się przydać o ile potrafisz coś z nim zrobić. Nie obraź się, ale z poziomu Twych pytań wnioskuję, że nie potrafisz. Jeśli się uprzesz to gdzieś za 2 lata będziesz potrafił... No i będziesz musiał wydać na przyrządy pomiarowe (bardzo podstawowe i w dodatku z drugiej ręki) kilka razy więcej niż będa Cię kosztowały te radiomodemy. O wartości czasu nie wspomnę...
    Sam zdecyduj czy to ma jakiś sens.
  • Poziom 40  
    Najlepiej użyć tanich radiotelefonów PMR446 i prostych modemików DTMF
    na scalakach MT8870 lub MT8880. Pare bajtów do wysłania to "pikuś" dla DTMF.
    p.s.
    ...