Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzałka akwarystyczna, czy może się przepalić lub przegrzać?

05 Mar 2010 19:39 1746 5
  • Poziom 2  
    Witam

Mam pytanie odnośnie grzałki, a dokładniej grzałki akwarystycznej model AquaEl 5W (plastikowa) czy taka grzałka działając poza wodą może się w jakiś sposób przepalić lub przegrzać?

Chcę tą grzałkę zastosować w terrarium do ogrzewania korkowej półki, ale nie wiem czy to będzie bezpieczne - pożar czy jakieś spięcie itp. Grzałka bez wody rozgrzewa się do 40-45 stopni i działając przez dłuższy czas nic się z nią niepokojącego nie dzieje. Jak sądzicie zda to egzamin na dłuższą metę?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
  • Poziom 2  
    Spokojnie!
    Grzałki chce użyć do zrobienia wyspy ciepła, a nie do ogrzewania terra.
    Co do smażonej jaszczurki to stanowczo się nie zgodzę! Z racji tego po pierwsze ze 5W to stanowczo za mało by coś upiec, poza tym wlicz do tego jeszcze korek (ze 4cm grubości) i już temp. jest inna.
    Kabel grzewczy nawet najmniejszy 15W będzie za duży by zrobić wyspę ciepła, a nie chciałbym go rozprowadzać nigdzie indziej tj. podłoże czy też ściany.
    Jednakże chciałem zasięgnąć porady technicznej nie moralnej. Więc ponawiam pytanie czy taka grzałka się w jakiś sposób nie przepali działając dajmy na to 12h?

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    No to zastosuj emiter ciepła i skieruj na miejsce gdzie zwierzę ma się wygrzewać, wybacz ale wolałem napisać o pieczeniu zwierzaka , trudno wyczuć z kim ma się do czynienia . Powiem ci tak, pewnie grzałka się nie przepali ale świadomość że coś się jednak może stać i to w otoczeniu korka mnie przeraża. Grzałka ma niby termostat niby nic się nie powinno stać , ale jak by się ten termostat uszkodził to pożar murowany. Zapewne grzałka się nie spali ale, lepiej dmuchać na zimne. Wiem ta opinia nie wiele ci daje ale wątpię by ktokolwiek na 100% powiedział nie martw się grzałka to wytrzyma.
  • Poziom 2  
    To może tak.

Terrarium będzie małe 25x25x30. Będzie to raczej terrarium pół wilgotne, coś podążając w kierunku vivarium. Dodatkiem będą 2/3 geki płaczące. Ogrzewanie będzie poprzez zwykłą żarówkę 15W lub jakąś energooszczędną o większej mocy to się jeszcze rozstrzygnie w praniu. Dodatkiem dla geków miała być "półka ciepła". Miała być zrobiona z korka takiego do terrariów nie takiego jak w tablicach ;) . Chciałem tam utrzymywać temp. o 2-3 stopnie wyższą niż w terra. Promiennika ciepła nie chciałbym stosować z uwagi na to jak się rozgrzewa, a te geki poradzą sobie z dotarciem do niego bez żadnego wysiłku. Więc promiennik odpada. Ogrzewanie półki kablem, jak już powiedziałem... Tak więc zostaje mi owa grzałka. Z racji tego że kabel i grzałka to to samo tylko w że tak powiem pod inną postacią, sądziłem że się nada, ale wolałem się upewnić. Dodatkowo w grzałce jest system zapobiegający dużemu przegrzaniu urządzenia, w kablu takiego bajeru nie ma, jest tylko zewnętrzny termostat. Złom za 30zł i coś lepszego za 250zł. Na to drugie mnie nie stać, a to pierwsze może może też szwankować. Bo chyba się zgodzisz że nie jest to urządzenie first class :/
  • Poziom 33  
    Właśnie promiennik ciepła kojarzy mi się tak samo z grzałką że będzie dość mocno grzała punktowo i podłoże może być zbyt gorąca jak na niej zwierzak przysiądzie. Może zrób tak, kup kabel grzewczy rozłóż go na całym terrarium a na półce gęściej , wtedy zbędna okaże się żarówka na dogrzewanie a i będzie to bardziej bezpieczne , u mnie terrarium jest na dnie wyłożone folią potem kabel grzewczy na to płytki ceramiczne i na to wszystko grunt kokosowy , płytki lepiej rozprowadzają ciepło i wiem że zwierze się nie poparzy. Te termostaty za 30 zł wbrew pozorom nie są tragiczne , bardziej bym się obawiał usterki tych droższych z racji skomplikowania konstrukcji niż tych za 30 zł analogowych. pracują u mnie parę lat bez awaryjnie a to daje jakieś pojęcie o ich niezawodności mimo prostej konstrukcji. Co prawda nie utrzymują temp co do setnych stopnia ale to konieczne raczej nie jest.