Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eksploatacja + pomiary, wpis do dziennika budowy.

mickemaster 05 Mar 2010 23:15 5490 16
  • #1 05 Mar 2010 23:15
    mickemaster
    Poziom 27  

    Witam serdecznie!
    Tak się składa, że kończąc technikum zrobiłem sobie uprawnienia E+P 1kV. W ramach rodzinnej pomocy położyłem kuzynowi instalację podtynkową (przyłącze zrobi ktoś inny) w nowym domku jednorodzinnym. Po tym wszystkim należałoby uzupełnić dziennik budowy w miejscu przeznaczonym na podpis wykonawcy instalacji.

    Moje pytanie:

    Czy żeby podpisywać się jako wykonawca instalacji muszę prowadzić działalność gospodarczą nawet jeśli pracę wykonałem we własnym domu lub np. u kuzyna ?

    0 16
  • #2 05 Mar 2010 23:22
    rochu84
    Poziom 17  

    Po pierwsze niema czegoś takiego jak E+P pomiary to podpunkt w uprawnieniach eksploatacyjnych jeśli masz E to możesz wykonać instalację i pomiary rzecz jasna jak masz wpisane montaż i pomiary w świadectwo kwalifikacji ale do odbioru i wpisu do dziennika potrzebujesz jeszcze uprawnień D dozorowych.

    0
  • #3 05 Mar 2010 23:30
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

    Witam.

    rochu84 napisał:
    ale do odbioru i wpisu do dziennika potrzebujesz jeszcze uprawnień D dozorowych.
    Nieprawda. Kto może dokonać wpisu do dziennika budowy ? Wystarczy zajrzec do Prawa budowlanego, i wszystko się wyjaśni.
    Wyglada to tak :
    Zgodnie z § 9 ust. 1 mogą to robić inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy, kierownik robót budowlanych, osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy
    oraz pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie (ale tylko w ramach dokonywanych czynności kontrolnych).

    0
  • #4 05 Mar 2010 23:30
    mickemaster
    Poziom 27  

    Czy wystarczy tyko dozór czy ta osoba musi jeszcze mieć uprawnienia budowlane?

    0
  • #5 05 Mar 2010 23:34
    rochu84
    Poziom 17  

    uprawnienia budowlane są potrzebne do projektowania instalacji do odbioru wystarczy E+D znam to z własnego doświadczenia.

    0
  • #6 05 Mar 2010 23:38
    mickemaster
    Poziom 27  

    W takim razie kolejna sprawa. Czy ta osoba z dozorem musi prowadzić działalność gospodarczą w zakresie instalacji?

    0
  • #7 05 Mar 2010 23:44
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

    Witam ponownie.

    Kolego rochu84 - proszę nie mylić pojęć i sprawdzić, czym są uprawnienia budowlane.
    Nie tylko do projektowania instalacji.

    Dopisuję - osoba D+pomiary nie musi prowadzić działalności gospodarczej.

    0
  • #8 05 Mar 2010 23:49
    rochu84
    Poziom 17  

    Wiem do czego są uprawnienia budowlane ale nie o tym tu rozmawiamy ciesze się że kolega ele_pp ma taka ogólna wiedzę ale proponuje skupić się na temacie i pomocy koledze mickemaster a nie popisywać się wiedzą i łapać za wypowiedzi.

    0
  • #9 05 Mar 2010 23:51
    mickemaster
    Poziom 27  

    Czyli jeśli mam kolegę z D i pomiarami to może on zrobić taki wpis w dzienniku budowy jako wykonawca jeśli nie prowadzi działalności?

    0
  • #10 05 Mar 2010 23:53
    rochu84
    Poziom 17  

    Kolega mają uprawnienia E+d może wpisać i wykonać bez działalności a czerpanie korzyści majątkowych i podatek to już inna sprawa.

    0
  • #12 05 Mar 2010 23:56
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

    mickemaster napisał:
    Czyli jeśli mam kolegę z D i pomiarami to może on zrobić taki wpis w dzienniku budowy jako wykonawca jeśli nie prowadzi działalności?


    Tak, może.

    0
  • #13 06 Mar 2010 00:01
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

    Witam.

    Oprócz podmiotów wymienionych w art. 17 ustawy „Prawo budowlane” (uczestnicy procesu budowlanego); uprawnienie do dokonywania wpisów w dzienniku budowy przysługuje podmiotom wymienionym
    w §9 ust. 1 Rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki,
    tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (DzU z 2002 r. Nr 108, poz. 953 z późn. zm.).
    Wykonawca nie zawsze jest uczestnikiem procesu budowy.

    Wiecej tutaj : http://www.ciop.pl/5541.html

    0
  • #14 06 Mar 2010 00:30
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

    ele_pp napisał:
    Witam.

    Oprócz podmiotów wymienionych w art. 17 ustawy „Prawo budowlane” (uczestnicy procesu budowlanego); uprawnienie do dokonywania wpisów w dzienniku budowy przysługuje podmiotom wymienionym
    w §9 ust. 1 Rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki,
    tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (DzU z 2002 r. Nr 108, poz. 953 z późn. zm.).
    Wykonawca nie zawsze jest uczestnikiem procesu budowy.

    Wiecej tutaj : http://www.ciop.pl/5541.html


    Zwracam honor - tak w prawie jest.

    0
  • #15 06 Mar 2010 07:24
    retrofood
    Moderator

    rochu84 napisał:
    Kolega mają uprawnienia E+d może wpisać i wykonać bez działalności a czerpanie korzyści majątkowych i podatek to już inna sprawa.


    W żadnym wypadku nie można nic pisać w dzienniku budowy nie posiadając uprawnień budowlanych.

    0
  • #16 06 Mar 2010 10:43
    mickemaster
    Poziom 27  

    Dziękuję za tak duże zainteresowanie tematem. Z waszych wypowiedzi wynika, że muszę poszukać kogoś kto ma D + pomiary oraz uprawnienia budowlane. jeśli źle zrozumiałem to proszę poprawić.

    0
  • #17 06 Mar 2010 12:01
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

    Witam.

    mickemaster napisał:
    Z waszych wypowiedzi wynika, że muszę poszukać kogoś kto ma D + pomiary oraz uprawnienia budowlane. jeśli źle zrozumiałem to proszę poprawić.

    Jest kierownik budowy ustanowiony przez Inwestora ?
    (W końcu Kolega w pierwszym poście napisał o nowym domku jednorodzinnym)
    Jest zgłoszenie do właściwego organu o zakończeniu budowy lub pozwolenie na użytkowanie ?

    Jeżeli tak, to w Art. 57 Prawa budowlanego czytamy :

    1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o
    udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
    1) oryginał dziennika budowy;
    2) oświadczenie kierownika budowy:
    a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i
    warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
    b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także
    – w razie korzystania – drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku
    lub lokalu;
    3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli
    eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego
    zagospodarowania;
    4) protokoły badań i sprawdzeń;
    5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;
    6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;
    7) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 7.


    Tak więc D+pomiary nie musi mieć UB. Kierownik budowy zbiera do kupy wszystkie dokumenty związane ze zgłoszeniem.

    0