Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorków Ni-Cd

Popak 03 Sie 2004 20:33 7267 7
  • Witam.
    Pewnie każdy zna ładowarkę uniwersalną.
    Chciałem wam przedstawić jej schemat bo jest naprawde prosta w wykonani i nie zawodna.
    Ładuje akumulatorki R6, R14, R20 i nawet akumulatorek 9V. Ja także ładuje inne rodzaje akumulatorków i chodzi dalej!!!
    Polecam ją !!!
    Ps. Fotki i schemat w załączniku.
    Pozdrawiam!!!
    :)

Fajne! Ranking DIY
  • #3 08 Sie 2004 16:47
    majster_15
    Poziom 23  

Cytat:
    Jakie są wartości rezystorów oznacz. cyframi 10 i 27 na szkicu? Czy chodzi o ohm czy kohm? Jaką mają mieć moc?

powinny mieć po 10 ohm i 27 ohm przynajmniej tak mi się wydaje :D Jeśli nie to bardzo proszę o sprostowanie :D

Pozdroooooo Mat

• #4 08 Sie 2004 17:34
    dual
    Poziom 21  

Chyba się koledze przy rysowaniu z płytki pomyliła biegunowość diody D4 (powinna być odwrotnie) i podłączenie (-) trzeciej baterii (chyba do minusa drugiej - analogicznie do pierwszej pary) chociaż z połączeniem do plusa też będzie działać . Układ nie ma żadnej stabilizacji prądu więc przy wadliwych lub zwartych ogniwach może działać nieprawidłowo na pozostałych . 8)

• #5 08 Sie 2004 21:17
    seba_kasia
    Poziom 10  

Kupic bei ALDI albo LIDL do kazdy moze i przerysowac !!!!!!!!!!!!

• #7 14 Sie 2004 01:07
    j4rek
    Poziom 18  

nie ma sensu sie bawic w te schemaciki (nie oplaca sie).Dzis w prospekcie lidla widzialem ladowarke za 19.90zl , a 4 akumulatorkiu za 9,90zl!!

• #8 18 Lis 2004 14:30
    nowydag
    Poziom 14  

Co do ładowarek za 19.90 to mam własne zdanie ... W zastosowaniach amatorskich to może i one przez jakiś czas się sprawdzają ... Ja zdecydowanie polecam układy Maxima (a jest ich cała masa). Osobiście zbudowałem kilka ładowarek na tych układach i chodzą rewelacyjnie (kontrola czasu ładowania, -ΔU i temeratury). A przydatność akumulatorków wydłuża się zanacznie.