Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tesla - Energia z powietrza i ziemi

MANIAK-AMATOR 06 Mar 2010 16:19 98747 140
    MANIAK-AMATOR
    Poziom 14  
    Witam. Dzisiaj postanowiłem poczytać kilka materiałów o Tesli. Wspomniano tam o wielu wynalazkach np o przesyłaniu energii bez użycia okablowania. Jedno które wręcz mnie zaciekawiło to wspomniany lecz nie wyjaśniony artykuł a mianowicie energia z ziemi i powietrza. Chodzi o uziemienie jednego przewodu a drugi dać w powietrze i to ma nam dać Prąd/Energie. Czy jest to możliwe? Proszę o wyjaśnienie tego wątku. Jestem skłonny do budowy i testu czegoś takiego. Proszę o pomoc
  • Fabryka Prądu
    MANIAK-AMATOR
    Poziom 14  
    Chodzi mi o uzyskanie energii z ujemnie naładowanej ziemi i dodatnie naładowanego powietrza. czy jest to możliwe??
  • Fabryka Prądu
    raptor37
    Poziom 12  
    Zrobiłem kiedyś coś podobnego. Układu dokładnie nie pamiętam ale był na diodach i kondensatorach. Uziemienie wpiąłem normalnie do ziemi, drugą końcówką - anteną była balustrada tarasowa. Z tego układu udało mi się lekko zapalić diodę.
    Jeśli urządzenia nie obciążałem to napięcie wytworzone przez układ dochodziło do 80V. Ale obciążalność prądowa była fatalna < 1mA. Ogólnie nie polecam. Chyba że chcesz poeksperymentować lub wykonać to w ramach ciekawostki. Jednak nie oczekuj po tym jakiegoś darmowego źródła energii. Aha zasada działania tego urządzenia polegała na zbieraniu przez antenę energii wytworzonej przez fale radiowe więc im bliżej jesteś stacji nadawczej i im większą antenę masz tym lepiej.
    cranky
    Poziom 26  
    O ile rozumiem to Tesli chodziło o zbieranie energii fal elektromagnetycznych - czyli wepnij coś między antenę a uziemienie i po sprawie :)
    W dzisiejszych czasach w zależności od rozmiarów anteny będziesz wyłapywał energie "smogu" elektromagnetycznego o różnych częstotliwościach (telewizja, radio, radar, wiatr słoneczny itp.
    Tesla chciał wyłapywać energię naturalnego zmiennego pola Ziemi (kilka Hz) - co wymaga ogromnych rozmiarów anten.

Pomiedzy "masą" Ziemi a warstwami powietrza występuje naturalna różnica potencjałów - jeśli umieścisz drut odpowiednio wysoko uzyskasz różnicę potencjałów proporcjonalną do wysokości. Przy opdpowiednio duzej ściągniesz piorun (zwłaszcza w pewnych warunkach) ;)

Wydajność prądowa/ mocowa tych metod jest znikoma. Ale zabawa fajna, powodzenia.
    poczitamagoczi
    Poziom 14  
    Prostym przykładem urządzenie wykorzystującego równice potencjałów pomiędzy gruntem i atmosferą jest dzwonek Franklina. Ale urządzenie to działa nie z powodu dużego zagęszczenia fal elektromagnetycznych odbieranych przez antenę tylko po prostu wykorzystuje fakt że powietrze jest zjonizowane np. przed burzą.
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    Piszesz o dwóch rzeczach,
    jedna sprawa to uzyskiwanie energii z różnicy potencjałów - średnio wydajne i średnio przewidywalne,
    druga sprawa przesyłanie bezprzewodowe energii.

Fakt że Nikola Tesla miał naprawdę genialne pomysły, i opracował bardzo wiele rozwiązań jest niezaprzeczalny.

Niestety jego koncepcję bezprzewodowego przesyłania (dużej) ilości energii,
    uważam za mało praktyczny i ekonomiczny,
    możliwości są dwie albo nie rozumiem jego pomysłu, albo miał lekką obsesję na ten temat.
    Nie udało się dokończyć prototypu wspomnianego urządzenia do przesyłania energii,
    co nie umniejsza wartości pozostałych pomysłów (szczególnie w dziedzinie wytwarzania, przesyłania i wykorzystania prądu zmiennego).

Tesla - Energia z powietrza i ziemi
    Leszek Augustyniak
    Poziom 19  
    Ciekawy jest pomysł Tesli, napędzanie samochodu silnikiem elektrycznym, zasilanym ze skrzynki, wykonanej przez niego. Auto to jeździło przez tydzień, bez jakiegokolwiek doładowywania.
    Może ktoś ma jakieś domysły, skąd mogła być ta moc. Jak na razie żadne z wcześniejszych naszych rozważań nie mogło by wykrzesać tak dużej mocy.
    cranky
    Poziom 26  
    AND!
    O trzech nie dwóch:
    Wykorzystywanie atmosferycznej różnicy potencjałów
    Wyłapywanie energii fal elektromagnetycznych
    Bezprzewodowym przesyle energii (nie łapie sie w drugim, bo sami emitujemy energię)

Leszek:
    To o czym piszesz to bezprzewodowe przesyłanie energii. Pomysł stary że ho, ho. Co jakiś czas to rosyjscy (lata 60) to amerykańscy (ostatnio na elektrodzie w zeszłym miesiącu) naukowcy ogłaszają że odkryli tą metodę - znaną od lat i nieopłacalna ekonomicznie jak napędzanie żaglowca wiatrakiem. Resztę doszukaj sobie u wujka google - to żadna tajemnica.
    And!
    Wygląda na to że Tesla poza tym że tworzył rewolucyjne wynalazki,
    ale był też niezłym marektingowcem,
    pudełko zasilające samochód przez tydzień,
    urządzenie rezonansowe burzące budynki itp,
    trzeba rozgraniczać wynalazki możliwe od nieprawdopodobnych.

Zresztą wygląda na to że posiadanie genialnego umysłu,
    powoduje że jest się na granicy geniuszu oraz szaleństwa,
    gdyż w jednym filmie dokumentalnym przedstawiono informację
    o tym że Tesla pod koniec swojego życia rozmawiał z gołębiami...
    cranky
    Poziom 26  
    Jak na dobrego marketingowca kiepsko skończył finansowo.
    Co do przesyłania energii przypomniało mi się zdarzenie w USA kiedy armia przez przypadek ugotowała samolot pasażerski. Możliwe wiec, że technologia ogniskowania wiąski wysokiej częstotliwości jest bardziej zaawansowana niż nam sie wydaje. Skoro to jednak technika wojskowa to dowiemy sie szczegółów na emeryturze :)
    krzyskow85
    Poziom 2  
    Bezprzewodowe przesyłanie energii jest możliwe przy użyciu mikrofal. Oglądałem kiedyś program w którym testowano ten sposób. Problemem okazało się wysłanie odpowiednio skupionej wiązki na duże odległości, na kilku kilometrach sygnał się gubił. Cała akcja miała na celu sprawdzenie czy dałoby się przesłać z orbity okołoziemskiej energię z umieszczonych tam elektrowni słonecznych.
    Co do wynalazków Nikola Tesli nawet tych najdziwniejszych nie brałbym za zupełną fikcję. Wiele z jego pomysłów nie miało prawa istnieć w czasach gdy żył, z powodu ograniczeń technicznych, ale to nie znaczy że są niemożliwe do realizacji. Najlepszy przykład - urządzenie rezonansowe burzące budynki. W pogromcach mitów zbudowali urządzenie nie większe od pudełka na buty, które wywołało wibracje sporego mostu, kto wie może za 100 lat będzie można zbudować je tak że zburzy ten most.
    And!
    Oglądałem ten odcinek,
    Adam S, żartował gdy udawał że cały most się trzęsie :)
    samochód też wywołuje wibracje mostu ale go nie zburzy,
    urządzenie pogromców było dość duże i oparte o silnik liniowy wraz ze sterownikiem.
    Grzesiek0194
    Poziom 10  
    JA słyszałem o tym że Tesla chciał dawać prąd za friko - uznali go za wariata wierze nie ukończył budować. Ale to też nie było realne. Ta wierzą to zwykły transformator Tesli. Oczywiście jeśli się nie mylę. Więc jak to wygląda w rzeczywistości. ktoś stoi blisko wierzy i dostaje piorunem z niej prosto w głowę. To jedno. Tesla chciał prąd z ziemi niby na zasadzie transformatora. stawiasz go na ziemi i masz już prąd. Ok może to i realne bo facet zakręcony był ale trzeba też na to patrzeć z przymrożeniem oka. Z drugiej strony do dziś jest bardzo wiele jego wynalazków utajnionych. Być może korzystamy z nich na co dzień, Zwykły licznik energii elektrycznej to jego zasługa.
    noe1
    Poziom 21  
    Grzesiek! Może przed publikacją bzdurnego tekstu warto by było go dać komuś, kto się uczył polskiego, do sprawdzenia pod względem stylistycznym, interpunkcyjnym, gramatycznym i ortograficznym . Wierz mi, że coś wysokiego i strzelistego zbudowanego najczęściej przez człowieka to wieża.
    daniello1704
    Poziom 21  
    witam wszystkich,
    Przede wszystkim odsyłam wszystkich zainteresowanych do oryginalnego tekstu patentu tesli. Posiadam również książkę z opisem wynalazków
    Nie zapominajcie ze wspomniana różnica różnica potencjałów uzyskana to tylko główna idea urządzenia innymi ważnymi elementami są cewka oraz silnik i oczywiście konieczny jest bardzo dobry kondensator- jak największa pojemność .
    Jestem w fazie tłumaczenia oryginalnego tekstu patentu.
    Podzielę się moimi postępami z zainteresowanymi
    pozdrawiam,
    daniel
    pskal32
    Poziom 12  
    Witam. Jeżeli interesowaliście się Teslą powinniście wiedzieć, że jego próby uzyskania energii z powietrza nie miały na celu uzyskiwania energii z żadnych nadajników, bo ich nie było albo je dopiero konstruował. Tesla zrozumiał już to co dzisiaj większości nie chce przejść przez pokłady wiedzy w głowie, że otacza nas energia która jest niewykorzystana. Wtedy nazywali to "Eter". Dzisiaj możemy to nazwać jak chcemy. Otacza nas pole magnetyczne ziemi i wszechobecna energia z kosmosu. Większość z nas próbuje zgłębić wynalazki Tesli. Powinniśmy spróbować zgłębić tok myślenia geniusza a później próbować sił przy jego wynalazkach.
    On wiedział, że z powietrza można uzyskać energię. Spójrzcie na jego pajęczynę.
    Poszukajcie w "Młodym techniku". Znajdziecie to samo. Dobrym przykładem jest radio detektorowe. Chociaż mi chodzi raczej o antenę do tego radia.
    Próbując kojarzyć jego transformator ze spiralą na dole i jego pajęczynę z którą lubił się fotografować można długo myśleć co chciał nam przez to powiedzieć.
    daniello1704
    Poziom 21  
    witam ponownie,
    zgadzam się z przedmówcą opisana w patencie energia jest całkowicie pobierana jak to się mówi z powietrza a właściwie z eteru który otacza ziemię. mam prośbę jestem w fazie przygotowań do uruchomienia urządzenia czy mogę liczyć na pomoc merytoryczną ze strony forumowiczów??
    będę zamieszczał moje postępy i przemyślenia proszę o uwagi
    patent przetłumaczę w 100% niedługo= mogę go w całości zamieścić na forum
    jeśli chodzi o działanie urządzenia to według mnie urządzenie z różnicy potencjałów nie da dużego prądu , jego sprawność może podnieść wykorzystanie cewki tesli, która pozwoli rozhuśtać prąd bardzo -zwróćmy uwagę na to urządzenie jest zawarte na schematach do patentu, myślę,że to cewka wraz z odpowiednio dobranym kondensatorem (z przerywnikiem) jest kluczem do rozwiązania zagadki...
    uziemienie także ma znaczenie ale wytwarzany z różnicy potencjałów mały prąd jest raczej tylko impulsem który pobudza całą aparaturę (jak węzeł zatokowo przedsionkowy w sercu) do wykonania nieustającej pracy,, prosze o uwagi!
    pozdrAWIAM,
    DANIEL
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli jest to możliwe to zamieść oryginalną treść patentu. Unikniemy wtedy problemów interpretacyjnych.
    daniello1704
    Poziom 21  
    Witam.
    Przepraszam, że tak późno ale nie miałem czasu wcześniej.
    Mam nadzieje, że się przyda towarzystwu szanownemu.
    Otwierajcie programem adobe.
    A tak nawiasem mówiąc, to ktoś z forum eksperymentował już w tym kierunku??
    Załączniki:
    mojzesz101
    Poziom 11  
    Ale już nie napisano w tym dokumencie nic odnośnie mocy jaką potrafi oddać to urządzenie, w jednym z przykładów jest elektromagnes który przyciągając ramie z zapadką, obraca kołem, nie widzę większego zastosowania... :)
    cruiser
    Poziom 2  
    Witam. niestety nie mam wykształcenie elektrycznego ale patrząc z boku na wynalazki Tesli widzę ogromny geniusz który nie został doceniony. Wynalazki te zachwycają mnie swoją prostą. Czy naprawdę w tych czasach gdy elektronika kosztuje "złoty pięćdziesiąt" nikt nie potrafi nawet spróbować wykonać tego urządzenia.
    zak963
    Poziom 1  
    ,,Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi,,-Albert Einstein. Tesla był geniuszem który nie zasługiwał na to porównywać go do ludzi on był ponad ograniczeniami narzuconymi przez czasy w których żył i czasy w których my żyjemy. Moim zdaniem mógłby uczynić świat lepszym, ale co z tego skoro dolar goni dolara i nawet człowiek którego uwarzał z przyjaciela(Edison) go wystawił do wiatru. Jedyne co jest nie do zrobienia to przełamanie własnej niepewności że prawa fizyki są nie do złamania. Chociaż jakiś czas temu słyszałem że jakiś gaz w temp. próżni wykazuje właściwości magnetyczne. A wydawało się to NIEREALNE. Tego też się nie dało... http://www.youtube.com/watch?v=ULAWNv7YFnI a Turbina Kowalskiego?- zgnębiony wynalazca. Może większe znaczenie ma rodzaj materiałów wykorzystanych w tym doświadczeniu bo nie chodzi o uzyskanie mocy bo to jest proste ale jej zwiększenie

Cewka Tesli (fragmenty).

Najbardziej znany wynalazek Tesli wykorzystuje oscylator szczelinowo-iskrowy i używa go do energicznego wibrowania cewki składającej się z kilku zwojów grubego przewodnika. Wewnątrz tej pierwotnej cewki umieszczona jest druga, wtórna cewka z setkami zwojów cienkiego drutu. W cewce Tesli nie ma żelaznego rdzenia, jak w konwencjonalnym transformatorze podwyższającym napięcie i ten transformator z rdzeniem powietrznym różni się zasadniczo pod wieloma względami.

[....]

Konwencjonalny transformator podnoszący napięcie (o krótkim uzwojeniu pierwotnym i długim wtórnym nawiniętym na żelazny rdzeń) zwiększa napięcie kosztem natężenia. W transformatorze Tesli to nie występuje. Powstaje rzeczywisty przyrost energii!

Jak to działa?

Wtórna cewka Tesli ma swój szczególny charakter elektryczny częściowo zdeterminowany przez długość nawiniętego cienkiego drutu. Podobnie do struny gitarowej o określonej długości chce ona wibrować przy określonej częstotliwości. Wtórna cewka jest uderzana przez cewkę pierwotną indukcyjnie. Obwód pierwotny składa się z wysoko-napięciowego źródła (generatora lub konwencjonalnego transformatora podnoszącego napięcie), kondensatora, iskrownika i samego uzwojenia pierwotnego.
    elektryku5
    Poziom 38  
    Cytat:
    Cewka Tesli (fragmenty).

Najbardziej znany wynalazek Tesli wykorzystuje oscylator szczelinowo-iskrowy i używa go do energicznego wibrowania cewki składającej się z kilku zwojów grubego przewodnika. Wewnątrz tej pierwotnej cewki umieszczona jest druga, wtórna cewka z setkami zwojów cienkiego drutu. W cewce Tesli nie ma żelaznego rdzenia, jak w konwencjonalnym transformatorze podwyższającym napięcie i ten transformator z rdzeniem powietrznym różni się zasadniczo pod wieloma względami.

[....]

Konwencjonalny transformator podnoszący napięcie (o krótkim uzwojeniu pierwotnym i długim wtórnym nawiniętym na żelazny rdzeń) zwiększa napięcie kosztem natężenia. W transformatorze Tesli to nie występuje. Powstaje rzeczywisty przyrost energii!

Jak to działa?

Wtórna cewka Tesli ma swój szczególny charakter elektryczny częściowo zdeterminowany przez długość nawiniętego cienkiego drutu. Podobnie do struny gitarowej o określonej długości chce ona wibrować przy określonej częstotliwości. Wtórna cewka jest uderzana przez cewkę pierwotną indukcyjnie. Obwód pierwotny składa się z wysoko-napięciowego źródła (generatora lub konwencjonalnego transformatora podnoszącego napięcie), kondensatora, iskrownika i samego uzwojenia pierwotnego.

Hmm, coś w tym jest, kiedyś zbudowałem sobie cewkę tesli, lecz nie było w niej iskrownika i kondensatora tylko tranzystor z rozmontowanego TV, nie pamiętam dokładnie jaką moc pobierała ta cewka (około 30-60W), miałem wrażenie że spora część mocy idzie na radiator (po chwili eksperymentów był dość ciepły) a efekty były naprawdę niezłe. (Dość mocne wyładowanie jak na te 60W) Gdybym miał czym zmierzyć moc na wyjściu to byłoby super, dodam tylko że sonda w.cz. wykrywała napięcie w odległości około metra od cewki, ponadto cewka zakłócała również odbiór stacji radiowych. (Nie wiem w jakiej odległości bo radyjko stało w warsztacie.)
    szcsla
    Poziom 9  
    Trzeba będzie przerobić miernik to sprawdzisz.
    kult5
    Poziom 21  
    Tesla miał masę genialnych pomysłów i do wszystkich się przykładał. Zaczynając eksperymenty nie mógł wiedzieć które wynalazki maja sens, a które nie. Sporą część dało się zrealizować, inne niestety nie wypaliły. Praw fizyki człowiek nie przeskoczy, nie żyjemy w świecie chaotycznym ale uporządkowanym. Wszystko ma swoje prawa i reguły, ale zawsze można szukać efektów typu nadprzewodnictwo i wykorzystać w w celu minimalizowania np. strat

Nazywanie Tesli szalonym jest nieodpowiednie, Na początku XX wieku większość jego wynalazków była "szalona"
    Tesla był kreatywny, nie ograniczał się tylko do obecnego mu stanu wiedzy. Strzelał często na oślep i sporo wynalazków ustrzelił. Inne nie miały szans bytu ale on nie mógł tego wiedzieć.
    szcsla
    Poziom 9  
    MANIAK-AMATOR napisał:
    Chodzi mi o uzyskanie energii z ujemnie naładowanej ziemi i dodatnie naładowanego powietrza. czy jest to możliwe??

Tak, jest możliwe. Dioda będzie się świecić.:D
    No chyba, że zawiesisz drugi koniec "anteny" wystarczająco wysoko to może i kilka diód. Ziemia ma potencjał -, a atmosfera dodatni.
    andreas50
    Poziom 15  
    Aby zrozumieć, nad czym tak naprawdę pracował dr. Tesla, należy przede wszystkim prześledzić chronologicznie opublikowane i dostępne jego wynalazki. Aby jednak zrozumieć, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi, potrzebne jest jednak coś więcej, mianowicie porównanie patentów Tesli i Edwina Gray'a, poszukanie podobieństw i różnic, wynikających z postępu nauki od czasów Tesli do Gray'a.
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A gdzie można zobaczyć praktyczną realizację któregokolwiek z patentów Edwina V. Gray'a?