Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka nie spawa elektrodami EB 150

06 Mar 2010 18:09 15163 7
  • Poziom 9  
    Witam,
    Na wstępie przepraszam za moją niewiedzę ale pytam w sumie aby pomóc ojcu, który jest już starej daty.
    Otóż tato musi pospawać stal o podwyższonej twardości na konstrukcji schodów i musi to zrobić elektrodami EB 150 4mm które już kupiłem.
    Pożyczyłem spawarkę Bestera na siłę do 250A.
    Problem był taki ze spawaniem, że jak już zaskoczyło to po chwili przerywało. Albo łapało elektrodę.
    Z tego co znalazłem na forum to elektrody muszą być suche (i były)
    Trzeba do spawania używać + (czyli podłączyć elektrodę tak jak narysowane jest na obudowie Bestera?)
    Czy mogę prosić o pomoc?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Do spawania elektrodami zasadowymi należy użyć "specjalnej" spawarki, lub przerobić ją w ten sposób (tutaj nie wchodzi w grę, bo pożyczona), że dodaje się układ prostowniczy (diody), oraz dławik- który jest niezbędny. Pożyczcie spawarkę 3- fazową lub inwerter, bo jak wynika z Twojego opisu tą spawarką sobie nie pospawacie elektrodami zasadowymi- nawet jeśli elektrody suszone będą przez 3 dni.

Ps. Wszystkie elektrody muszą być suche, gdyż przy wilgotnych powstają "porowate" spawy. Dla jasności podaj dokładny typ (symbol) spawarki.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Pożyczcie spawarkę 3 - fazową

No właśnie ona jest 3 fazowa na siłę 380V.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Bester na 250A to zwykły transformator przecież. Do tej elektrody potrzebny jest prostownik spawalniczy. Np. SPB-315, SPD-315 itd.
  • Poziom 9  
    Bester STB 250 (na elektrodach jest napisane że 130-190A)
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    humulus2->Transformator spawalniczy typu STB przeznaczony jest do spawania rutylowymi elektrodami otulonymi (metoda MMA) stali konstrukcyjnych węglowych i stopowych prądem przemiennym. Zasilana jest dwoma fazami- a nie trzema!
    Podsumowanie- ta spawarka nie nadaje się.
    Poszukaj spawarki inwertorowej, lub spawarki prostownikowej (na "prąd stały").

Ps. Nauczka na przyszłość- zanim pożyczysz-> sprawdź, czy spawarka spawa elektrodami zasadowymi, gdyż nie każda spawarka prostownikowa (własnej produkcji) spawa takimi elektrodami. :wink: