Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[M8] Matryca LED 16x64 R/G problem z identyfikacją ;/

Szaflik 06 Mar 2010 19:35 2610 8
    Szaflik
    Level 20  
    Witam !

Nabyłem okazyjnie matryce LED z demontażu (made in china) 16 x 64 punkty, na matrycach 8x8 czerwone/zielone (symbol matrycy 8x8 na obudowie toT0M-1588BHG) .

Chciałem ją oprogramować jednak napotkałem na pewne problemy.
    Mianowicie przy wyświetlaniu jakiejś treści w 1 kolorze oprócz treści którą chcę wyświetlić pojawiają się dodatkowe zapalone punkty (znacznie ciemniejsze niż te główne). Sterowanie z atmegi8 - transmisja danych etc przebiega prawidłowo (uzyskuje sensowne rezultaty)

Wygląda to mniej więcej tak (miała być zapalona tylko 2 linia od góry):

Transmisja wygląda na standardową: piny A,B,C,D wybierają wiersz (na wejściu stoi 74ls138), za kolumny odpowiadają rejestry szeregowo-równoległe z zatrzaskiem 74hc595. Ktoś chyba omyłkowo opisał pin CLK jako CLR - na ten Pin podaje zegar, Pin STB to zatrzask dla 74hc595

Dostępne są też 2 linie danych wejściowch Ri i Gi - i właśnie tu jest mój problem - nie wiem jak ich używać.

Po podanie paczki danych na wejście Ri matryca świeci na czerwono, na Gi - na zielono - tak jak powinno być - tylko pojawiają się te dodatkowe przygaszone piksele.

Budowa tej matrycy jest bardzo podobna z tego co widzę do tego:

Wie ktoś jaka może być zależność między liniami Ri/Gi aby miało to jakiś sens ?
    (zależy mi na chwile obecną na sprawnym opanowaniu 1 koloru)

Za wszelkie sugestie z góry dziękuję :)
    Szaflik
    Level 20  
    Jako tako wiersza nie gasze wcale - po prostu wpisuje nowe dane i zatrzaskuje, a wiersze "skanuje" jak już napisałem wyżej co 2 ms (na obrazku z 1 postu jest statycznie wybrany 1 wiersz).

Jak by musiał wyglądać proces komunikacji matrycy z procesorem w celu zapalenia na przemian pikseli czerwonego i zielonego ? Bo głównie chodzi mi o zależności na liniach Gi/Ri , zatrzasku, en etc. (teoretycznie bo wiadomo wróżki nei istnieją ;):)
    atom1477
    Level 43  
    Szaflik wrote:
    Jako tako wiersza nie gasze wcale - po prostu wpisuje nowe dane i zatrzaskuje, a wiersze "skanuje" jak już napisałem wyżej co 2 ms.

Więc robisz źle.
    Ale jako że u Ciebie nie można dezaktywować wiersza, a jedynie go przełączyć na inny, to można to rozwiązać trochę inaczej.
    Wysyłasz dane oznaczające cały wiersz wygaszony i zatrzaskujesz.
    Czekasz 100us.
    Przełączasz wiersz na kolejny.
    Czekasz 100us.
    Wysyłasz dane nowego wiersza i zatrzaskujesz.
    Czekasz te 2ms i później zabierasz się za kolejny wiersz.

Chodzi po prostu o to żeby w momencie przełączenia wiersza pixele były wygaszone.

Szaflik wrote:
    (na obrazku z 1 postu jest statycznie wybrany 1 wiersz).

A to z tym już gorzej. Dużo gorzej. Może są tam jakieś duże prądy upływności.

Co to sterowania kolorami to pewnie musisz wysyłać dane jednocześnie na linie R i G. W takt jednego sygnału zegarowego.
    Szaflik
    Level 20  
    atom1477 wrote:

Więc robisz źle.
    Ale jako że u Ciebie nie można dezaktywować wiersza, a jedynie go przełączyć na inny, to można to rozwiązać trochę inaczej.
    Wysyłasz dane oznaczające cały wiersz wygaszony i zatrzaskujesz.
    Czekasz 100us.
    Przełączasz wiersz na kolejny.
    Czekasz 100us.
    Wysyłasz dane nowego wiersza i zatrzaskujesz.
    Czekasz te 2ms i później zabierasz się za kolejny wiersz.

Chodzi po prostu o to żeby w momencie przełączenia wiersza pixele były wygaszone.

Niestety nic to nie pomaga :/

Szaflik wrote:
    (na obrazku z 1 postu jest statycznie wybrany 1 wiersz).
    A to z tym już gorzej. Dużo gorzej. Może są tam jakieś duże prądy upływności.

Co to sterowania kolorami to pewnie musisz wysyłać dane jednocześnie na linie R i G. W takt jednego sygnału zegarowego.

No własnie i nei wiem jak temu zaradzic ;] sytuacja wygląda tak że jeżeli na sztywno podam teraz 0 na Gi (wejście koloru zielonego)wtedy te dolne przygaszone czerwone ledy calkiem sie gasza .. za to w lini w ktorej ma byc cos wyswietlane w miejsce ledow zgaszonych pojawiają się zapalone :/
    J_Bravo
    Level 27  
    Przydał by się program. Może w nim coś namieszałeś. Czy "mroczki" pojawiają się tylko w jednym rzędzie? masz dostęp do oscyloskopu albo analizatora stanów logicznych ?