Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie czujki PIR do alarmu samochodowego

06 Mar 2010 19:58 4184 9
 • Poziom 10  
  Witam.
  Mam zamiar założyć alarm w przyczepie kempingowej w oparciu o centralkę samochodową, i podłączyć czujkę PIR rodem z domowego systemu. Z zasilaniem nie będzie problemu. Tylko do czego podłączyć, styki NC lub NO w centralce? Może pod czujniki drzwi? Co wy na to?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • Użytkownik obserwowany
  Jeśli centralka ma wejście dodatkowe dla czujników zwarciowych to pod to wejście, jeżeli nie to można pod czujnik np. drzwi lub klapy podpiąć.
  Zwykle centralki mają wejście 3 pinowe dla czujników ruchu - tam podepnij - NO
 • OptexOptex
 • Specjalista - Alarmy Samochodowe
  Podłącz normalne ultradźwięki, i po bólu.
 • Poziom 10  
  generalnie chodzi mi o zakup czegoś takiego głównie chodzi o cenę. Zakładam iż czujka ultradźwiękowa będzie założona w środku. Chodzi o dodatkowy czujnik PIR który będzie w garażu.
  I ewentualnie na zewnątrz garażu reflektor z czujnikiem ruchu skąd poprzez przekaźnik w momencie naruszenia strefy sygnał zostanie przesłany do centralki w przyczepce ( przewodowo oczywiście).

  Usunąłem link. manta
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.
  Napisałeś że masz w czujniku PIR od domowego systemu alarmowego zaciski NO i NC. Ja osobiście jeszcze się nie spotkałem z takimi czujnikami, co by miały zacisk NO.
  W czujnikach PIR od systemów alarmowych zwykle jest 3 pary zacisków.
  1 para - zasilanie czujnika PIR - 12V.
  2 para - styki uruchamiające alarm (zwykle opisane jako: ALARM, NC) - są to styki, które są zwarte, a rozwierają się w trakcie naruszenia strefy chronionej czujnikiem PIR.
  3 para - styki sabotażowe (zwykle opisane jako: SAB, TAMPER) - są to styki, które są zwarte, a rozwierają się podczas demontażu obudowy czujki PIR.
  Oczywiście kolejność par zacisków może być różna.
  Do zacisków zasilania podłączasz napięcie 12V zgodnie z polaryzacją (z tym nie będziesz miał problemu, napisałeś w pierwszym poście że wiesz co i jak).
  Zaciski sabotażowe pozostawiasz wolne, lub łączysz w szereg z zaciskami alarmu (wtedy uzbrojony alarm uruchomi się również w przypadku próby demontażu obudowy czujki PIR).
  Zaciski alarmowe (ewentualnie połączone szeregowo z zaciskami sabotażowymi) musisz jeszcze podłączyć pod przekaźnik, lub np: klucz tranzystorowy, ponieważ zaciski te w czujce PIR mają styki NC (normalnie zamknięte), a do podłączenia pod samochodową centralkę alarmową potrzebne są ze stykami NO (normalnie otwartymi).
  Tak więc z masy (minus z zacisków zasilających czujnika PIR) robisz mostek na jeden z zacisków styku alarmowego w czujniku PIR, natomiast z drugiego zacisku podłączasz do cewki przekaźnika 12V. Drugi koniec cewki przekaźnika łączysz z plusem zasilania. Równolegle z cewką przekaźnika należało by podłączyć diodę w kierunku zaporowym (np: 1N4148).
  W przekaźniku natomiast wykorzystujesz styki NC (te które są zwarte w czasie gdy cewka przekaźnika nie jest zasilona). Do jednego styku przekaźnika podłączasz masę (minus zasilania), a z drugiego styku przekaźnika idziesz do centralki alarmowej. Tam możesz to podłączyć do wejścia z czujnika dodatkowego, lub do zacisku, do którego dołącza się czujniki drzwiowe. I tu należy to podłączyć po przez diodę, tak jak się podłącza poszczególne obwody czujników drzwiowych.
  Jeżeli to wszystko będzie zasilane z akumulatora samochodowego, to ja bym zastosował klucz tranzystorowy zamiast przekaźnika, ze względu na zminimalizowanie poboru prądu (cewka przekaźnika będzie stale zasilona).
  Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  Skoro jesteśmy przy temacie czujek PIR chciałbym zapytać czy napięcie wyjścia alarmowego jest standaryzowane w jakiś sposób szczególnie jesli chodzi o wyjście przekaźnikowe.
 • Użytkownik obserwowany
  Wyjście alarmu to styki przekaźnika - max napięcie 250V prąd zwykle do 2A
 • Poziom 12  
  Ale przy zasilaniu czujki 12-24V ?
 • Poziom 37  
  Rysio4001 napisał:
  Witam.
  Ja osobiście jeszcze się nie spotkałem z takimi czujnikami, co by miały zacisk NO.

  http://www.olko.com.pl/site/index.php?co=produkty&lang=pl&idprod=4

  Dodano po 1 [minuty]:

  blue-code napisał:
  Ale przy zasilaniu czujki 12-24V ?

  Z obciążeniem kontaktronu lepiej nie przesadzać bowiem styki lubią się sklejać.
 • Poziom 10  
  Potrzebuję na szybko zrobić prosty alarm do garażu.
  Mam czujkę ruchu Scantronic typ 1080 i nigdzie nie mogę znaleźć aplikacji.
  Chcę podłączyć do niej bezpośrednio jakiegoś wyjca ( z rozłączanym na czas wejścia ). Czujka posiada nastepujące wejścia/ wyjścia EOL, TST, 12v,0v, Alarm, Tamper. Co mam połączyć aby działał sygnał dzwiekowy w chwili zadziałania czujki.
  Pozdr.
  Mirek