Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12/24V mała sprawność

06 Mar 2010 21:30 3783 4
 • Poziom 16  
  Witam!
  Zbudowałem przetwornicę 12/24V 3A wg schematu poniżej. Transformator nawinąłem na rdzeniu podobnym do ER42/22/15 (z monitora). Rdzeń ma szczelinę na środkowej kolumnie. Uzwojenie pierwotne to 6 zwojów 8 drutami 0,5, wtórne 11 zwojów 4 drutami 0,5. Sterownik to układ UC3842 (wiem, że napięcie przy którym zaczyna pracować to ok 16V, ale z braku 3845 zastosowałem taki - napięcie podnoszę do 16V, układ startuje i następnie obniżam do 12V). Ogólnie układ działa, ale dość mocno nagrzewa się klucz, przebiegi na drenie i rezystorze pomiaru prądu są chyba nieodpowiednie i sprawność układu po obciążeniu żarówką 24V/40W wychodzi mi ok 75%... Dodam, że nie udało mi się uzyskać prądu większego niż 2A na wyjściu, już przy 1,9A przetwornica się wyłącza. Poniżej oscylogramy. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, proszę o poradę.

  Przetwornica 12/24V mała sprawność

  Przebieg na drenie klucza:
  Przetwornica 12/24V mała sprawność

  Przebieg na rezystorze pomiaru prądu:
  Przetwornica 12/24V mała sprawność
 • Poziom 42  
  1. Zwymiaruj dokładnie rdzeń.

  2. Przebieg prądu jest wzorcowy. Choć po co przyjąłeś prąd maksymalny 30A - nie mam pojęcia.

  3. Prawdopodobnie bardzo słabo wypełniasz karkas drutem, stąd dużo energii jest marnowane w indukcyjności rozproszenia.

  4. Przełącz diodę D2 na dren tranzystora (wtórne uzwojenie pozostaw niepodłączone) i zobacz jak radykalnie poprawia się sprawność i jak przestaje się grzać tranzystor.

  5. Przetwornica się wyłącza ponieważ siada napięcie na wejściu.

  Acha - i powinieneś użyć UC3843A a nie 3845A
 • Poziom 16  
  Wymiary rdzenia: (oznaczenia literowe jak na stronie: http://www.ferroxcube.com/prod/assets/ercore.htm )

  A = 42,03mm
  B = 21,70mm
  C = 14,68mm
  D = 16,20mm
  E = 30,96mm
  F = 14,68mm

  Na jednej połówce środkowa kolumna jest krótsza, po złożeniu rdzenia szczelina na środkowej kolumnie wynosi 1,10mm.

  Co do wypełnienia karkasu masz rację - jest dość dużo wolnego miejsca.

  Po przełączeniu diody D2 na dren faktycznie sprawność skoczyła do ok 81%, tranzystor się znacznie mniej grzeje. Co do prądu maksymalnego - wzorowałem się na projekcje przetwornicy do ładowania kondensatorów https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic556770.html , stąd taka wartość.

  Dziękuję za szybką odpowiedź :)
 • Poziom 16  
  Witam!
  Dziś nawinąłem transformator na innym rdzeniu o wymiarach:

  A = 35,07
  B = 20,90
  C = 11,20
  D = 15,00
  E = 26,36
  F = 11,16

  Szczelina na środkowej kolumnie: 1,15mm

  Uzwojenie pierwotne: 7 zwojów 8 drutami 0,5mm, wtórne 15 zwojów 4 drutami 0,5mm.
  Po uruchomieniu wynik jeszcze gorszy, oscylogramy co prawda wyglądają tak samo, ale oprócz grzania się tranzystora, grzeje się także transformator (rdzeń i uzwojenie). Innych rdzeni na razie nie mam, ale może ktoś by podpowiedział jak prawidłowo nawinąć uzwojenia na rdzeniach które posiadam? Niestety nie wiem z jakiego materiału są wykonane, pochodzą z przetwornic zasilających z monitorów PC. W wersji ostatecznej chciałbym aby była separacja galwaniczna między wejściem a wyjściem, będę musiał przerobić układ i dodać transoptor, ale sam transformator chyba się nie zmieni w takiej sytuacji? (A w układzie jaki mam w tej chwili łatwiej mi testować). Próbowałem dodawać gasik na uzwojeniu pierwotnym, ale to tylko zwiększało pobór prądu i jeszcze bardziej pogarszało sprawność. Dodanie układu RC na uzwojeniu wtórnym (10Ω + 1nF szeregowo) poprawiało nieco sytuację jeśli chodzi o pobór prądu przez przetwornicę (spadał o jakieś 50 - 100mA), ale pojawiały się silne oscylacje na rezystorze pomiaru prądu. Zmiana częstotliwości również nie pomaga.
  Proszę o poradę.

  Pozdrawiam!
 • Poziom 42  
  Po co uparcie nawijasz drugie uzwojenie, skoro ono do niczego nie jest Ci potrzebne? Dlaczego bierzesz się za budowę przetwornicy a nawet nie mierzysz tak podstawowego parametru, jak indukcyjność? Czy Tobie się wydaje, że budowa przetwornicy to losowanie totolotka?

  Masz stronę: http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html - określ, jakich parametrów przetwornicy oczekujesz, czy potrzebujesz izolacji galwanicznej, poczytaj helpy do stron, wpisz dane we właściwe miejsca i wróć tu, jak już trochę zrozumiesz.
  Przede wszystkim musisz zrozumieć to, że przetwornic nie robi się z wymiotków z szuflady.