Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele drzwiowe + 2 pary głośników 165mm - czy warto?

06 Mar 2010 21:50 2877 20
  • Poziom 12  
    Witam.
    Postanowiłem polepszyć nieco nagłośnienie w moim Escorcie 98r.
    Co zrobiłem: jakiś czas temu zainstalowałem w oryginalnych otworach głośniczki 13cm (zostały z poprzedniego auta)Pioneer TS-G1349. Gra to znacznie lepiej niż oryginalne, ale i tak jak się można domyślić... praktycznie nie gra.
    Jeśli chodzi o muzykę, to słucham głównie popu, rocka, dance i bardzo często to co po prostu leci w radiu.
    Moje radyjko: Pioneer DEH-5730MP (4x50 MOSFET).

Co zamierzam: I tu się zaczynają schody. Wymyśliłem, że kupię gotowe panele drzwiowe Klik lub Klik . Mam możliwość je dość tanio dostać. I teraz pytanie: czy warto, czy to będzie dobre rozwiązanie czy też takie rozwiązanie spowoduje, ze pieniądze wydane na głośniki staną się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto?
    A jak już jesteśmy przy głośnikach, to podam modele, na które zwróciłem szczególną uwagę. Po pierwsze założyłem, że skoro już w oryginalnych otworach są dwudrożne głośniki + tweetery, to już nie muszę kombinować z dodatkowymi tweeterami, których i tak nie mam za bardzo gdzie zamontować. Poza tym zestawy odseparowane są dość drogie, a ja nie chcę wydawać zbyt dużo pieniędzy na całość. Od razu też zaznaczę, że nie mam zbyt dużych wymagań. Chcę tylko, aby to grało na przyzwoitym poziomie.
    A oto propozycje głośników (na każdą stronę taki sam zestaw):

1. 2x JBL GT5-652
    2. 2x HERTZ DCX 165
    3. 1x JBL GT5-652 + 1x HERTZ DCX 165
    4. 1x HERTZ DCX 165 + 1x HERTZ EV 165

Jest jeszcze opcja, że zmienię zdanie i zamiast HERTZ EV 165 w 4 zestawie lub któregokolwiek w pozostałych trzech zestawach, zamontuję zestaw odseparowany, ale już z niższej półki (Magnat, Blaupunkt, Sony...).
    Co o tym myślicie?
    Na razie całość (czyli 6 głośników) będzie grało tylko z radyjka. Jak coś trafię rozsądnego, to pewnie dokupię wzmacniacz.
    I jeszcze jedno pytanie. Jeśli brałbym te panele drzwiowe, to rozumiem że do wygłuszenia pozostaje jedynie przestrzeń pomiędzy panelami a tapicerką, czyli dokładnie tam gdzie znajdują się tyły głośników.
    Proszę bardzo o poradę.
    Pozdrawiam:
    Dominik
  • Poziom 36  
    Napisałeś:

1. 2x JBL GT5-652
    2. 2x HERTZ DCX 165
    3. 1x JBL GT5-652 + 1x HERTZ DCX 165
    4. 1x HERTZ DCX 165 + 1x HERTZ EV 165

Chyba nie będziesz dawał dwóch rożnych głośników w jedne drzwi?

To tak jak bys do poloneza założył dwa silniki, jeden benzynowy a drugi diesel, będzie jechać ale wiadomo jak.
  • Poziom 12  
    A to nie wiedziałem, że tak nie można.
    Więc się poprawiam:

1. 2x JBL GT5-652
    2. 2x HERTZ DCX 165

No chyba że coś całkiem z innej beczki?
    Albo zaślepić jeden otwór i zostać przy jednym głośniku na stronę (w przypadku gdyby włożenie drugiego niewiele zmieniało).
  • Poziom 36  
    Lepiej jeden lepszy zestaw odseparowany i jakiś piecyk.
  • Poziom 30  
    Z takiej "hybrydy" wyjdzie tylko bałagan.

Jeden normalny, odseparowany zestaw+ wzmacniacz.
  • Poziom 12  
    Ok w takim razie zostajemy przy jednym zestawie odseparowanym.
    Propozycje:

Lanzar MXKT 6
    Helix Dark Blue 62.1
    Hertz DSK 165
    Mac Audio Pro Flat 2.16
  • Poziom 30  
    Hertz ESK 165 ( miałeś kase na 2xDSK przypuszczam wiec na esk bedzie Cie stać ) - grają bardzo w porządku.
  • Poziom 31  
    Jeśli chcesz pakować 2 pary wooferów w drzwi to możesz rozważyć jeszcze opcję esk 165 + ev 165 i tweetery dajesz na +2db w zwrotnicy, powinno być głośno i z mięsem. Tylko wzmacniacz do tego musiałby dysponować mocą conajmniej 150w rms na 2R
  • Poziom 20  
    też bym postawił na hertza z serii ESK. DSK to seria powiedziałbym bardzo budżetowa i nie powala. Sam mam ESK i jestem bardzo zadowolony. Ważne żeby drzwi wygłuszyć i usztywnić.
  • Poziom 36  
    Ale nie pod takie wzmacniacze jak napisałeś. Mac audio czy blaupunkt na przód? Nie polecam.
  • Poziom 12  
    Najbardziej myślałem o BLAUPUNKT EMA 260. Ponoć dobry sprzęt do takich zastosowań jak ja potrzebuję, czyli tylko dwa głośniki odseparowane Helixa. Mocy chyba wystarczy. No i mogę go mieć prawie nowego za 130zł.

Nie zrozummy się źle, ale tak jak napisałem chcę jak najniższym kosztem zrobić coś, żeby grało. Nie oczekuję wiele, nie będę tego rozbudowywał, chcę tylko żeby to grało trochę lepiej niż w tej chwili dwa coaxiale 13cm, które grają jak głośniki z laptopa.
    Nie chodzi o to, żebym miał problemy z doskładaniem kasy. Po prostu nie zależy mi aż tak bardzo na rewelacyjnym dźwięku w samochodzie, wystarczy całkiem przeciętny. Byleby nie był tragiczny tak jak teraz ;-) Mam w co inwestować pieniądze, nie chciałem tylko wydać kasy i później się dowiedzieć, że za tą samą cenę mogłem kupić coś znacznie lepszego.
    Na początku planowałem jakiś zestaw Blaupunkta, ale do tego trzeba było taschki kupić. teraz już doszedłem do wzmacniacza i głośników o półkę wyżej ;-) Całość (głośniki + wzmak + taschki) - 600zł przy tej opcji, którą opisuję (Blaupunkt EMA 260 + Helix Dark Blue 62.1). Wyżej już się nie wybieram. Nie w tym aucie ;-)
  • Poziom 36  
    Wszystko rozumie, ale nie dawno axton c500 poszedł za 135zł. Jakościowo lepszy trochę od blaupunkta.
  • Poziom 12  
    A mam jeszcze pytanie odnośnie montażu paneli. Zdjąłem wczoraj tapicerkę i widzę, że zewnętrzna strona drzwi jest ładnie obłożona jakąś gąbką. Planowałem w tapicerce wyciąć dziurę pod głośnikiem, żeby zwiększyć pojemność za głośnikiem (oczywiście środek drzwi do wytłumienia). Ale okazuje się, że tam gdzie będzie głośnik, jest akurat blacha. No i pytanie: czy mam wycinać dziurę w tej blasze?
  • Poziom 12  
    No i kupiłem Blaupunkta EMA 260 (Allegro) i okazało się, że jest ubity. Nie działa. Dziś ma gość po niego przyjechać z powrotem (chociaż twierdzi, że u niego wszystko było OK). Nie wiem czy się nie wyleczyłem tym samym z używek - no chyba że z pewnego źródła. Gość od którego kupiłem Helix'y Dark Blue 62.1 ma w swojej ofercie nowy wzmacniacz JBL GTO 4000, który może mi sprzedać za 280zł. Co o nim myślicie?
    Myślę też ewentualnie na używką z gwarancją: Blaupunkt GTA 4 Special MK II lub GTA 400 lub GTA 450.
    Zmieniłem zdanie z dwu na 4-kanałowy z tego względu, że może kiedyś kupię jakiegoś sub'a, ale nie koniecznie (nie chcę sobie zamykać drogi).
    I przypominam: to ma grać nie nadzwyczajnie, tylko jak sprzęt ze średniej półki (ale też nie z najniższej, dlatego nie biorę First'a, Voice Crafta...)
  • Poziom 12  
    Kupiłem w końcu wzmacniacz Axton c502, głośniki Helix DB 62.1 i niskotonowy Magnat Xpress 10. Podłączyłem to to i na początku strasznie wyło przy ściszonej muzyce. Ale rozdzieliłem przewód zasilający od pozostałych i ustąpiło. A od jakiegoś czasu gra ładnie tylko przy zgaszonym samochodzie. Jak tylko włączę zapłon, z głośników od razu zaczyna wydobywać się "wycie" (i nie zmienia się wraz ze zmianą obrotów). Co może być przyczyną? Czy wyjściem może okazać się izolator masy - i czy jest on konieczny?
  • Poziom 9  
    separator masy w wielu przypadkach pomaga. Ja u siebie wymieniłem kable ("+" i "-") do radia i do wzmacniacza i mam spokój - znaczy ciszę :)
  • Poziom 12  
    Rozumiem, że przełożyłeś na wzmacniaczu wtyczki?
    A w ogóle to czy to ma jakieś większe znaczenie który chinch jest wpięty do którego gniazda?
  • Poziom 9  
    źle rozumiesz - wymieniłem kable napięciowe, (zresztą sygnałowe też, wzmacniacz i głośniki :) ) w przypadku Pioneera w niektórych przypadkach pomaga połączenie obudowy radia z "-" we wzmacniaczu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Hmm nie bardzo mi się chce wymieniać nowe przewody. Ciekawe jest to, że zaczęło wyć dopiero po jakimś czasie (około 2 tygodni). Wycie nie zmienia się podczas dodawania gazu, natomiast zmienia się pod wpływem zwiększenia obciążenia prądowego (np. włączenie świateł, dmuchawy, klimatyzacji), chociaż cały czas wyje.