Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner, ONKYO TX-8211, rozstrojone radio

06 Mar 2010 22:01 2457 14
  • Poziom 15  
    Witam
    W tym amplitunerze wartość częstotliwości wskazywanej na wyświetlaczy jest przesunięta o 0,05 MHz. Np RMF FM powinno być na 88.20 MHz a musze ustawić 88.25 aby odbierało. Gdzie szukać przyczyn?
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Serwisant
    Od zestrojenia dyskryminatora FM.To często omawiany problem.Użyj "szukaj":)
  • Poziom 15  
    Znalzłem dwa piny oznaczone jako TP101 napięcie mniędzy nimi na dostrojonej stacji 0,2V na szumie powyżej 0,6V. W okolicy głowicy są LA1851
    i i LM7001. Czym podregulować??
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Serwisant
    Na 7 nodze LA1851 jest filtr detektora FM.Reguluj do poziomu ok.20-30mV mierząc na punktach kontrolnych.
  • Poziom 15  
    Doszedłem do tego już, ale pojawił się problem dla mnie otóż do nogi 7 dołączone są dwa filtry tak jakby seregowo, mam kręcić oboma?
  • Serwisant
    Zgadza się.Jeden jest zgrubny.Drugi precyzyjny.
  • Poziom 15  
    Ustawiłem działa radio, tylko jeszcze nie dział mi RDS pisze NOT RDS.
  • Serwisant
    Rds też jest czuły na precyzyjne dostrojenie.Dostrój ręcznie na znaną ci częstotliwość i ustaw zero na jak najniższym poziomie.Zwróć uwagę na stroik.Powinien być plastikowy.Nie wchodzi w "reakcję" z rdzeniem filtra.Nie fałszuje pomiarów.
  • Poziom 15  
    a obwody strojenia RDS??
  • Serwisant
    Za pracę RDS odpowiada detektor(dyskryminator)FM.Tylko.Zakładam,że sprawdzasz na stacji,która nadaje RDS.
  • Poziom 15  
    zestroiłem TP na 10 mV, na schemacie widać jeden filtr po którym linia jest opisana jako RDS, w obwodzie dekodera RDS też jest potencjometr opisany jako BPF FC. W pobliżu dekodera RDS jest test point jaka wartość powinna być na nim
  • Serwisant
    W wersji na Europę RDS reguluje się na maxa potencjometrem R786 mierząc oscyloskopem w TP 701.
  • Poziom 15  
    kręciłem L103 i R786 i nie udało mi się ustawić, spróbuje jutro z oscyloskopem
  • Serwisant
    Czy zapala ci sie dioda tuned?Reguluj R158.L103 to filtr "antyćwierkający"dosłownie.Zapobiega świstom przy pracy stereo.Nie powinien mieć wpływu na RDS.
  • Poziom 15  
    Tuned zapala się, regulacja R158 nie przynosi skutku. Obserwacja przebiegu na TP701 pokazuje mocno zaszumiony prostokąt.