Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką antenę kupić do TV naziemnej?

06 Mar 2010 22:37 6385 12
  • Level 25  
    Jaką najlepszą antenę wybrać do odbioru TV naziemnej?
    Mam dwa typy (numer aukcji z allegro.pl):

1. Antena telewizyjna zewnętrzna TV :N ANALOG (numer 948360513)
    2. Antena TV ze wzmacniaczem MC-9102 i zasilaczem 12V (numer 947961252)

Co polecacie? Nie chcę wydawać na kawałek drutu dużo ;).
  • Level 22  
    Ta pierwsza trochę mało o niej napisano, poza tym sprzęt "2 w jednym" czyli antena do odbioru analogowego i cyfrowego to coś mało wiarygodne, jeszcze polaryzacja pionowa i pozioma - istne perpetum mobile. Nic nie wspominają o poziomie szumów.

Ta druga, jeśli podają prawdziwe parametry, to antena warta jest tych pieniędzy.

Polecam antenę z pozycji nr 2
  • Level 24  
    Zakładając, że mieszkasz w miejscowości Łobez masz 30 km do dwóch nadajników - Łobez (Toporzyk) i Białogard (Sławoborze). Są one w dwóch różnych kierunkach więc jeśli jedna antena nie pozwoli na poprawny odbiór wszystkich kanałów trzeba będzie zastosować dwie i zwrotnicę
    Myślę, że w zupełności starczyłaby antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm lub http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm a już na pewno http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_A2670.htm (sam mam taką i odbieram programy z ok 90 km z Trzeciewca)
    Możesz spróbować również ustawić ją na Piłę lub Szczecin. A jak przyjdzie czas na DVB-T to nic nie będziesz musiał zmieniać gdyż w przeciwieństwie to zaproponowanej przez Ciebie "siatki" nie mają one wzmacniacza który nie jest wskazany w DVB-T.

Tutaj masz mapę nadajników http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow
  • Level 25  
    Drogi Kolego ale ja naprawdę nie mam zamiaru wydawać zbyt dużo na instalację antenową. Potrzebuję po prostu od czasu do czasu obejrzeć coś w TV :-).

Chyba rzeczywiście zdecyduję się na ten drugi wariant. Przynajmniej jakieś dane anteny są podane. Chyba, że Koledzy macie jakieś inne propozycję.

PS. Miasto w profilu lekko się zdezaktualizowało - teraz jest to dokładnie Świdwin (a dokładnie wieś 3 km od Świdwina - Stary Przybysław).
  • Level 24  
    Czyli masz jeszcze bliżej do nadajników ale są one w dwóch zupełnie różnych kierunkach i nawet szerokokątna antena siatkowa nie da rady moim zdaniem. Potrzebne Ci są dwie takie, żeby odbierać Polsat i TVP Info z Toporzyk oraz TVN, TVP1 i TVP2 z Sławoborza.
    Jeśli chodzi o koszty to Ty znalazłeś antenę o zysku (jeśli wierzyć aukcji) 13 dB za 37 PLN a ja Ci proponuję logarytmiczno periodyczną o zysku ok 12 dB (na pewno prawdziwym) który ewentualnie możesz wzmocnić za 39PLN. Różnica żadna a masz antenę prosto od producenta który wie co sprzedaje.
    Za ok 100 PLN możesz mieć zestaw umożliwiający Ci bardzo dobry odbiór. Jednak wybór należy do Ciebie.

Myślę, że nawet http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm zdałaby egzamin a kosztuje 25 PLN
  • Level 25  
    A czy np. któraś z tych anten spełniłaby swoje zadanie?

1. Link
    2. Link
  • Level 24  
    Jeśli już to raczej ta pierwsza choć nie wiem czy obejmie obydwa nadajniki.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    komandor64 wrote:
    Drogi Kolego ale ja naprawdę nie mam zamiaru wydawać zbyt dużo na instalację antenową.

Kolega wachcio dobrze Ci radzi. To jest wydatek raz na lata.

Quote:
    A czy np. któraś z tych anten spełniłaby swoje zadanie?

Ty chyba lubisz takie talerzyki. :D

To tak jakbyś miał do wyboru np. autko BMW (proponowane przez wachcio) -
    a Ty chcesz kupić Syrenkę Bosto. :cry:

Podpowiem, że już za parę lat przechodzimy na odbiór TV cyfrowy i warto zrobić to raz a dobrze. :!:

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Ja tylko nieśmiało dodam, że jeszcze nie tak dawno ta "talerzykowa' antena była na indeksie UKE. Zakaz sprzedaży na terenie RP.
    Może coś poprawili w nowszych modelach, ale te wcześniejsze wzbudzały się na potęgę....
    Zwróć uwagę na datę produkcji....
    Na allegro krąży sporo takich anten właśnie z tej feralnej "oszczędnościowej" partii, są bardzo tanie i totalnie beznadziejne.
  • Level 11  
    Może wyda się wam to dziwne, ale ja poradziłem sobie z tego typu problemami w niekonwencjonalny sposób.

Miałem taki problem: 1dna antena siatkowa i odbierała ładnie TVN jeśli ją ustawiłem na północ a resztę kanałów śnieżyło i na zmianę jeśli ustawiłem na południe.

Szukałem anteny do okólnej, pytałem w sklepach i nikt nie potrafił mi dać ciekawego rozwiązania, wiecie co zrobiłem? He he

Poszedłem do WC i jak wiadomo tam zawsze przychodzą do głowy jakieś ciekawe pomysły.

A teraz już na poważnie moje rozwiązanie.
    Zakupiłem 6 anten siatkowych a w sumie to 4ry z wzmacniaczami bo dwie miałem., połączyłem wszystkie w formie sześcianu, dorobiłem mocowanie do rurki i zamontowałem w miejsce starej, kłopotem jest tylko dobre zaizolowanie kabli i połączenie je w jeden na wyjściu.

Oczywiście do zasilenia musiałem użyć troszkę mocniejszego zasilacza ( amperaż ), wszystkie kable połączyłem za pomocą dwóch splitterów że tak to ujmę wybebeszonych z elektroniki i służących tylko do scalenia sygnału w jeden.

Koszt całości to 243zł ale dla desperata to nawet nawet. Problemem może być odpowiednie ustawienie sześcianu tak aby sygnały nachodziły na płaszczyznę a nie na rogi ale jak już uporacie się z tym zagadnieniem to HULA JAK MARZENIE.

w koszt wliczam 4 anteny siatkowe, kable, końcówki, taśmę izolacyjną :) i zasilacz.
    Resztę dorwałem na szrocie

W SUMIE TO JAK TERAZ SOBIE O TYM POMYŚLĘ TO SIĘ KLEPIĘ PO CZOLE I ZASTANAWIAM PO CO TO ROBIŁEM SKORO PO MIESIĄCU KUPIŁEM CYFRÓWKĘ :)

Regulamin pkt. 10.9 . [SP5ANJ]
  • User removed account  
  • Level 43  
    KRZYCHACZ wrote:

Zakupiłem 6 anten siatkowych a w sumie to 4ry z wzmacniaczami bo dwie miałem., połączyłem wszystkie w formie sześcianu,

W SUMIE TO JAK TERAZ SOBIE O TYM POMYŚLĘ TO SIĘ KLEPIĘ PO CZOLE I ZASTANAWIAM PO CO TO ROBIŁEM SKORO PO MIESIĄCU KUPIŁEM CYFRÓWKĘ :)

Ty powinieneś klepać się po czole przed robieniem tego dziwoląga to może byś na to nie wpadł. Z tego WC nie wychodź.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Widzę, że temat znacząco odbiega od zawartym w tytule wpisie.

Przypomnę tylko, że tematem jest Jaką antenę kupić do TV naziemnej? i nic więcej (np. o WC) nie wspomniano.

Temat ZAMYKAM.

Pozdrawiam.
    PS. W celu odblokowania - proszę o info na PW.