Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx

-Maciej_ 07 Mar 2010 01:36 12921 18
  • Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx
    Witam!!

Chciałem Wam przedstawić mój mini zestaw estradowy.

Założenia:
    Zbudować zestaw estradowy nadający się do nagłaśniania imprez okolicznościowych. Koniecznie zestaw musiał charakteryzować się dobrym głębokim basem i wyraźnym odtwarzaniem muzyki jak i mowy. Zestaw musiał mieć dość spory zapas mocy umożliwiający odegranie małego plenerku typu zabawa wiejska na jakieś 200 osób. W całym projekcie chciałem zastosować wyłącznie polskie produkty.
    myślę, że założenia konstrukcyjne spełniłem niemalże w 100%.

Opis konstrukcji:

Subwoofery:
    Na głośnikach STX gdn 38-550-8ae. Moc jednej sztuki to 400w RMS i 95 db skuteczności. Wykonane z 1,8cm płyty wiórowej z odpowiednimi wzmocnieniami, mają ergonomicznie rozmieszczone rączki do przenoszenia, na każdym rogu zabezpieczający plastikowy narożnik. Głośnik zabezpiecza grill. Litraż 100l strojenie 45hz. Projekt bardzo dobrze znany i wielokrotnie powtarzany. Suby mają już około 2 lata. Grają napędzane ads pa 1200. (1 na kanał) więc dostają max 400w/ sztukę. Nigdy nie gram na przesterach więc są zadbane.

Nadstawki:
    - 1 komplet
    Kolumny mojego projektu wzorowane na oryginalnych Eltronach. Każda około 100l. 55hz.
    W każdej kolumnie dwa głośniki 30cm Tonsil (gd 30/50) i gwizdek też Tonsila (gdwt 12-15/100-nie wiem czy dobrze wpisałem oznaczenie)

Są one wzorowane na oryginalnych kolumnach Eltrona, ale są wyeliminowane wady kolumn eltron:
    - jest zmniejszona obudowa - mają około100l a "trumny"(oryginalne Eltrony) 150(!!) Obudowa oczywiście liczona programami symulacyjnymi,
    -zastosowany jest o niebo lepszy wysoko-tonowiec - z zabezpieczeniem przed spaleniem - w trumnach palił się bardzo często – tym bardziej przy przesterach często występujących w warunkach, do których zostały zaprojektowane.
    -Obie są obite profesjonalnym kocem do kolumn estradowych - oryginały miały skaje, która odchodziła.
    -jedna kolumna ma specjalnie powiększoną komorę - daje to możliwość zamontowania w środku końcówki mocy i przerobienia zestawu na aktywny. Maił być zamontowany Holton 400 mono, ale niestety nie podołałem ze skończeniem tej konstrukcji i holton leży popsuty:(
    -drewno zabezpieczone przed wilgocią - kilka warstw pokostu i na pokost farba.
    -jeden minus- nie mają wpuszczonego przodu o jakieś 2 cm - jeśli ktoś robił by coś podobnego radził bym to zrobić-znacznie ułatwia transport oraz umożliwia założenie kraty na cały front.

Mają około 2 lata, przeważnie używane jako zapasówki bo mam jeszcze jedne paki na Tonsilach Gd 30/150+gdwt 12-19/150 które częściej jeżdżą na imprezy jak te paki. Na napęd nadstawek służy Elmuz 2208m.

Podział aktywny crossoverem alpharda sc 202.

-2 komplet -
    jest to udoskonalona wersja nadstawek, które przedstawiałem na forum już dość dawno temu więc nie będę się zbytnio rozpisywał. Mają około 50 l pojemności i strojenie na 55hz. W środku Tonsil GD30/150 oraz gdwt 12-19/150. Ze względu na mniejsze gabaryty właśnie one zjeździły ze mną większość imprez. Jeśli chodzi o samego Tonsila gd 30/150 to mogę śmiało polecić ten głośnik.

Koszta: - piszę orientacyjnie, bo nie wszystko pamiętam
    -suby:

-Płyta z pocięciem: 80zł
    koc - wziąłem najlepszy jaki mieli w sklepie - obite nim są wszystkie kolumny : 90zł
    -rączki - 40zł
    -gniazda na statyw - 30
    -wikol - również do klejenia koca -2 wiadra - 30zł
    -narożniki plastikowe - 20zł
    -kraty ochronne - 30zł
    -głośniki - ok. 230 z przesyłką - za 1 sztukę - były zamawiane osobno, więc razem 460
    -wkręty - około 15zł
    -terminal xlr i kabel w środku kolumny - ok 20zł

-nadstawki 2*12"
    -płyta - z odzysku
    -rączki - 30zł
    -koc - 60zł
    -wikol - około 1 wiadro - 15zł
    -kraty ochronne - 40zł
    -2*gdwt - używki - 80zł
    -narożniki - 20zł
    -4*gd - używki - 200zł
    -br - 20zł
    -wkręty około 15zł
    -terminal xlr i kabel w środku kolumny - ok 20zł

-nadstawki 1*12"
    do odnalezienia w dziale diy

Zdjęcia:

Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx Zestaw mini-estradowy Tonsil + stx

Suby i nadstawki na 2*gd 30/50 są na sprzedanie. Możliwość odbioru w Lesznie a odsłuchu tylko w mojej miejscowości - Pepowo.
    Chętnych zapraszam na gg lub pw.

Podsumowanie:

Przez cały okres eksploatacji nie miałem żadnych problemów z zestawem. Kilka razy nadstawki musiały zagrać bez subów i o dziwo ładnie im poszło z całym pasmem. Suby bez najmniejszego problemu nadganiają nadstawki wydobywa się nich ładny niski bas. Jestem bardzo zadowolony z brzmienia całego zestawu.

Plany na przyszłość:

Na miejsce STX wejdą suby na MAG 1880 -18" 800w rms 98db, 4R w budach około 130l(wiem że małe ale takie udało mi się tanio dostać. Jak nie zagrają to zrobię najwyżej nowe :D),do subów dołączą nadstawki na 2*tonsil gd 30/150 + selenium d220ti.

Pozdrawiam!!

Fajne!
  • #2 07 Mar 2010 10:38
    Stefan S51
    Poziom 13  

No masz tego sporo, co do tego wysunięcia przedniej ścianki jest to wygodniejsze w transporcie a po drugie jest to hm, coś w stylu wzmocnienia płyta inaczej się trzyma będąc wpuszczona w środek tak ze 2cm, no ale to już rzecz gustów. Posiadasz crossover? jak sprawdza sie ten zestaw w plenerku?
    W tych kolumnach leżących na subbasach przez tunele br brzydko widac wnętrzności kolumny można by to poprawić.
    ps. Widziałem te subbasy na znanym każdemu portalu aukcyjnym.

• #3 07 Mar 2010 10:41
    DJKompot
    Poziom 26  

Witam

Odrazu powiem że w twoim wykonaniu te lepsze od eltrona to mi sie nie podobają :D . Błąd napewno te min. 2cm które nie zostawiłeś dla frontu.
    Nie znam takich kolumn jak trumny :). Mnie się wydaję że wtedy była ważna głośność, mniej jakość :). GDWT to chyba najlepszy wynalazek tonsila bo już nie raz potraktowałem 19/150 przesterem i sprzęgnięciem bez nawet żarówek i grają ciągle dobrze, bez problemu.

Co do stx to lepsze by były 4Ohm. Z tego co wiem to mają 97db i lepiej grają w 120l. Hmm MAG nie znam ale bardziej bym się kierował w sprawdzone, oklepane 18" typu Selenium, B&C, Beyma (może 18Sound :) ).
    Polecam Beyma dobrze zagra w obudowie tubowej ze względu na wzrost 'db', odwrotka, może być też w wersji standard typu BR.

Chcętnie bym kupił te dwa GDN gdyby były 4Ohm :D. Daj znać jak chcesz się pozbyć tego holtona 400 to pomyślimy.
    Nie wiesz może czy d200-220ti pasuje do tuby tonsilka 19/150? Słabe są na dłuższą metę z Delta 15A :).

Pozdrawiam

• #4 07 Mar 2010 12:23
    Johny B.
    Poziom 16  

Witam
    Widziałem filmik z tym nagłośnieniem w roli głównej.
    Czemu nadstawki na Tonsil GD30/150 i gdwt 12-19/150 nie mają rączek? I szkoda, że też nie wpuszczony front o 2 cm. Ale wykonanie wszystkich paczek jest estetyczne.

• #5 07 Mar 2010 12:39
    marian133
    Poziom 37  

Osobiście mi się nie podoba wizualnie ani technicznie,i nie będę się na ich temat wypowiadał skoro mają 2 lata i raczej nie będziesz nic w nich zmieniał...a osobiście zmienił bym chyba wszystko oprócz subów bo te nadstawki to nie ukrywajmy,w tej cenie zrobisz dwie a porządne nadstawki a nie pseudo kolumny estradowe,bo takie one są,Tonsil na kolumny estradowe się nie nadaje,to już przeszłość.

-Maciej_ napisał:
    ...do subów dołączą nadstawki na 2*tonsil gd 30/150 +selenium d220ti.

Rób jak chcesz ale dla mnie to porażka,robić kolumnę na dobrym driverze a jako midbasy dać tonsile. Chcesz tanio to rób tanio...ale z głową.

• #6 07 Mar 2010 14:48
    -Maciej_
    Poziom 21  

Nadstawki na gd 30/150 mają rączki. Na tym foto akurat nie było.

Marian133 - wizualnie to rzecz gustu a jeśli chodzi o cenę - były robione i udoskonalane na przestrzeni kilku lat. Gwarantuję Ci że gdybyś widział wersję pierwotną tej nadstawki na 2*gd 30/50 nieźle byś się ubawił:) 2 lata mają w pierwotnej wersji. Gdybym miał tą kasę od razu napewno wykonał bym te nadstawki inaczej.
    Znasz dobrze tego Tonsila gd 30/150? jeśli uważasz że to porażka to jaki głośnik w cenie zagra lepiej od niego? Za dwie używki dałem 300zł. Nie słyszałem wielu 12" midbasów a z tych co miałem styczność ten jest zdecydowanie najlepszy.

Co do MAG - nie jest to bardzo znana firma ale robi naprawdę niezłe przetworniki. Silver Sound stosował je swego czasu do BTR. Udało mi się dostać bardzo tanio MAG 1880. Leżą już w domu i czekają na wolny czas.

-----edit------

Rozpoczynam właśnie pracę nad właściwą obudową do MAGów. Będzie to Basik 18 wg projektu SS. Chcę go wykonczyć Nitromalem. Jak skonczę pracę to wyniki zamieszczę na forum:)

• #7 30 Kwi 2010 13:14
    djdinitro
    Poziom 25  

No no niezłe stadko szczekaczek,od nadmiaru głowa nie boli ale nadmiar tez jest problematyczny(transport,zasilanie,ustawianie,dobieranie głośników,pasm itp)Też kiedyś lubowałem sie w zestawach po 8szt kolumn na strone różnej jakości i różnych kalibrów głośnikó ale teraz wole 2+2 lepszej jakości i większej mocy. Tak czy owak od patrzenia mam wrażenie ze to musi zagadać i to z niezłym spl'em.

Pozdrawiam

• #8 01 Maj 2010 19:47
    -Maciej_
    Poziom 21  

Ja również jestem zwolennikiem 2+2. Nadstawki to dwa osobne komplety które nigdy nie grały razem.
    Jeszcze około 2 tygodnie i zaprezentuje nowe basy:)

basów na stx i nadstawek 2*12" jeszcze nie sprzedałem.

• #9 17 Maj 2010 18:52
    jacu1234567890
    Poziom 12  

jaki jest dobry do tego zestawu wzmacniacz??

• #10 17 Maj 2010 19:04
    -Maciej_
    Poziom 21  

nadstawki 2*12" już poszły na allegro.

Basy napędza ads pa1200 a górki elmuz 2208m.

• #11 17 Maj 2010 19:41
    jacu1234567890
    Poziom 12  

czyli do tego potrzebne sa 2 wzmacniacze??

• #12 17 Maj 2010 22:43
    -Maciej_
    Poziom 21  

Nie koniecznie. Basy i nadstawki mają po 8ohm więc mogę zestaw napędzać jedną końcówką mocy. Basy równolegle na jeden kanał a nadstawki równolegle na drugi kanał. Kilka razy tak grałem. Wada jest taka, że gra się w mono ale kto na to patrzy:)

• #13 23 Maj 2010 15:50
    Mitur23
    Poziom 23  

Witam a co z Tymi 18'' magami ? Skończyłeś już je?

• #14 23 Maj 2010 16:34
    -Maciej_
    Poziom 21  

Stoją jeszcze nie pomalowane. Mam umówiony termin u lakiernika na piątek więc podejrzewam że za góra 2 tygodnie będą na forum w dziale DIY. Trochę mi się przeciągło bo laiernik mocno zapracowany, ale z drugiej strony nie śpieszy mi się bo mam jeszcze te stx:)

-----edit--------
    nowe basy prawie gotowe. Brakuje już tylko maskownicy.

• #15 22 Cze 2010 23:29
    digger4
    Poziom 11  

Witam.Kolego gdzie kupowałeś te MAGi?Masz chyba nowe tak?po jakiej cenie jeśli możesz zdradzić.Swego czasu chciałem kupić kilka sztuk lecz nie uśmiechało mi się jeździć po nie na UA:D

• #16 23 Cze 2010 10:52
    -Maciej_
    Poziom 21  

Kupiłem używki za 500zł/2 sztuki.

• #17 04 Gru 2010 13:32
    -Maciej_
    Poziom 21  

W załączniku pomiar jednej sztuki basu(stx gdn 38-550-8ae) z jedną nadstawką (gd 30/150+gdwt 12-19/150). Crossover ustawiony na podział około 150 Hz, test szumem białym mikrofonem pomiarowym z odleglości około 3 metrów w pomieszczeniu zamkniętym. Program daisy lab v7.0 Wysterowanie końca mocy na 100%bas na 40% nadstawka.

Wykonałem jeszcze pomiary SPL.

Nastawy mierników: charakterystyka slow, poprawka korekcyjna A. Oba mierniki firmy voltcraft, jeden analogowy, drugi cyfrowy(wskazania się pokrywały). Końcówka mocy ads pa 1200 (bas na jeden kanał nadstawka na drugi) crosover alphard sc202.
    Sygnał z analizatora cyfrowego podpiętego do laptopa z programem daisy lab. mikrofon pomiarowy - właśnie nie wiem jaki bo zapomniałem ale pamiętam tylko informację że kosztuje około 1kzł. Mikrofon na odległości 3m od głośnika.

1. Pomiar szumem białym na pełnym wysterowaniu kanału basowego (ponad 400wat) oraz połowie wysterowania kanału nadstawki (około 250-300wat) 102 db
    2. Pomiar sinusem samej nadstawki na połowie wysterowania końcem mocy (250 - 300 wat) częst. 1khz - 120 dB
    3. Pomiar sinusem kolumny basowej przy pełnym wysterowaniu końcówki mocy 40 Hz - 65 dB (strasznie cewka śmierdziała)

na więcej pomiarów niestety czasu nie starczyło.

Pomiary zostały wykonane dla zabawy na jednych z ćwiczen na mojej uczelni pod okiem prowadzącego.

• #18 04 Gru 2010 21:37
    djmtey
    Poziom 17  

Hej. Nie chcesz sprzedać tego ADS'a ? Ma on wbudowany cross? Pozdrawiam

• #19 05 Gru 2010 01:55
    -Maciej_
    Poziom 21  

Witam! ADS nie jest na sprzedanie. Nie ma wbudowanego crossovera.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME