Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie różnicowoprądowe przy urządzeniu przejezdnym.

Piotr_20061 07 Mar 2010 07:55 9938 4
    Piotr_20061
    Level 10  
    Witam, jakie powinienem zastosować zabezpieczenia przy urządzeniu przejezdnym tzn. jest wyposażone we wtyczkę 32A i może być podłączone do każdego z gniazd na hali. W urządzeniu są pompy falowniki oraz aparatura sterująca. Czy jest obowiązek stosowania zabezpieczeń różnicowo-prądowych?
    grzeko1
    Level 21  
    Witam.
    Istniejące gniazda powinny być zabezpieczone RCD a to urządzenie
    posiada napewno swoje zabezpieczenia.
    remik_l
    Level 29  
    Jeśli urządzenie posiada falownik powinieneś zastosować specjalną różnicówkę ponieważ najprawdopodobniej zwykłą będzie wybijać - choć niekoniecznie, zależy to od prądu upływu falownika.

Moeller produkuje specjalne RCD przeznaczone do zastosowania z falownikami, typ U (FI-40/4/03-U) ale pewnie sporo kosztują.

Poczytaj to, szczególnie końcówkę:
    http://www.edwardmusial.info/pliki/zab_sil_z_fal.pdf

Pozostaje jeszcze pytanie czy jest obowiązek stosowania RCD ?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    (Dz. U. Nr 75, poz. 690)

§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:

3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe lub odpowiednie do rodzaju i przeznaczenia budynku bądź jego części, inne środki ochrony przeciwporażeniowej,

Później zmieniono ten zapis.

Dz.U. 12.3.2009r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

35) w § 183:
    a) w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:

„3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed powstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania;”,

Jak się do tego zastosować to sam nie wiem, może bardziej obeznani w tym temacie się wypowiedzą ?
    Piotr_20061
    Level 10  
    Witam ponownie, nie interesuje mnie jak są zabezpieczone gniazda bo ja dostarczam urządzenie które do nich będzie podłączone ale ponieważ zasilanie nie będzie na stałe ułożone tylko poprzez wtyczkę to problem polega na tym czy w szafce urządzenia wystarczy zwykłe zabezpieczenie trójfazowe dobrane do prądu odbiorników. Spotkałem się z inwestorem który przy pompach zasilanych poprzez wyłącznik z wtyczką uznał za konieczne zainstalować różnicówkę. W skład urządzenia wchodzą 2 pompy na falownikach oraz jedna bezpośrednio, dwa mieszadła oraz czujniki i przepływomierze
    User removed account
    User removed account