Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie radia w koparce 24 V...Pytanie

07 Mar 2010 08:48 4700 11
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich, jestem tutaj nowy i jest to mój pierwszy post.
    Mam do Was takie pytanie gdyż chcę podłączyć radio w koparce która ma 2 akumulatory po 12 V czyli instalacja jest 24 V. Dodam że niemam żadnej przetwórnicy żeby podłączyć pod 12 V. Wczoraj podłączyłem radio bezpośrednio z akumulatora, zamontowałem głośniki i wszystko ładnie grało aż do momentu włączenia hebla gdyż chciałem odpalić koparkę, radio przestało grać ale swieciło się czyli przestały grać głośniki. Wyłączyłem hebel i grały głośniki. Znajomy powiedział mi ze pod złego akumulatora się podłączyłem więc zmieniłem do drugiego i radio grało ale gdy włączyłem hebel coś pukneło w głośnikach i przestało grać heh :/ Wychodzi na to że spaliły się głośniki bo radio normalnie funkcjonuje.
    Moje pytanie jest takie co źle zrobiłem bo już sie pogubiłem jak ma być. 2 akumulatory 12 V podłączone są mostkiem do siebie czyli (+ z - )
    Jak mam podłączyć radio tak aby grało na włączonym heblu czyli na odpalonej koparce??

Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Po pierwsze zacznij od naprawy prawdopodobnie uszkodzonej końcówki mocy a później zmierz napięcie na akumulatorze podczas pracy oraz odpalania. Dobrze było by wiedzieć co to za radio i jak zostało podłączone.
  • Poziom 28  
    Nie podłączaj radia do jednego akumulatora, zastosuj przetwornicę 24/12 jest tańsza niż kłopoty z rozruchem i wymiana akumulatorów. Akumulatory ładowane są szeregowo po równo, Ty rozładowujesz radiem jeden aku bardziej niż drugi - skutek oba są niedoładowane. Problemy z rozruchem i szybka wymiana na nowe. Przetwornica tańsza i bezpieczniejsza dla radia o czym sam się przekonałeś. Za cenę naprawy radia miałbyś przetwornicę.
  • Poziom 17  
    nie wiem czy sie nie myle ale stosujac przetwornice moga wystapic zaklocenia...
  • Poziom 28  
    W ciężarówkach i autobusach w większości radia są na 12V zasilane przez przetwornice. przetwornic takich bywa w pojeździe kilka i nie ma żadnych zakłóceń. Chyba że jest źle zrobiona lub źle podłączona w pojeździe.
  • Poziom 9  
    Mierzyłem napięcie akumulatora, w jednym było 12,41 a w drugim 13 i coś (nie pamietam) dokladnie i przekręcając hebel wartość ta się nie zmieniła. Radio mam Pioneer DEH-1430R a głośniki były oryginalne z opla Vectry. Czyli skoro coś buchneło i radio normalnie działa to spaliła się końcówka mocy ?? a nie głośniki ?? Dodam ze jak koparka jest zgaszona i przekecam kluczyk to w głośniku jednym słychać takie pyknięcie. Jutro sprawdze na starym głośniku czy radio będzie grać, jak okaze się że nie to poszła końcówka mocy...
  • Poziom 15  
    Jaka to kopaczka?
    Z zasady przetwornica jest, a w takich maszynach jak Furukawa, Komatsu, Liebherr, Hitachi, Volvo znajduje się z tyłu kabiny przy prawej ściance.
    Sprawdź napięcie na gnieździe zapalniczki, możesz być mile zaskoczony.
    Niepokojąca jest różnica napięć akumulatorów.
    Prawidłowo podłączona przetwornica 24/12 nie śmieci więcej od komputera pokładowego i wyświetlacza funkcji.
    Pozdrawiam Cezary.
  • Poziom 9  
    Kopara to Atlas i przetwórnicy fabrycznej na bank niema...kupiłem już przetwórnice 24/12 Rn-6 i juz mam podłączone, jutro radyjko podłącze i zobacze co i jak.
  • Poziom 9  
    Kup sobie reduktor napięcia, wpisz w google i na pewno znajdziesz.
  • Poziom 9  
    Człeniu nie nabijaj sobie postów tylko czytaj co napisałem...kupiłem przetwórnice tzw reduktor napięcia i jutro będę radio podłączał.

Pozdro
  • Poziom 9  
    Podłączyłem dzisiaj nowe radia i wszystko gra ale...jest małe ale...gra jeden głośnik, jak drugi podłącze to nie gra...sprawdzałem głośnik i gra osobno. Znajomy powiedział ze to może być wina reduktora napięcia bo za duże mam głośniki, dodam ze głośniki sa fabryczne z Opla Vectry i niezle graja wiec troche mocy maja, czy może być to wina reduktora ?? Reduktor mam RN-6 czyli max 6 A a moc ciagla 2 A. Nastepne pytanie to takie czy jakbym podłączyl kabel z akumulatora tak jak na początku zrobiłem i na kablu zasilania dał jakiś bezpiecznik to w razie czegoś nie spale znowu koncówki mocy ?? Prosze niech ktos mi odp na te pytania, jesli tak to jaki to ma byc bezpiecznik.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Sprawdź instalację do niegrającego głośnika, czy jest dobrze? Gdyby winna była przetwornica to na ściszonym radiu, gdy pobór prądu jest niewielki powinno być dobrze.