Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja 3-antenowa do odbioru TV naziemnej

rayan_ 07 Mar 2010 15:23 2131 4
Tespol
    rayan_
    Level 13  
    witam zainstalowałem na budynku zestaw 3 anten do odbioru telewizji naziemnej złożony z anteny do odbioru kanałów 6-12 skierowanej na Częstochowa Błeszno do odbioru tvn, anteny 21-60 skierowanej na Częstochowa Błeszno do odbioru tvp3, puls, polsat oraz anteny 21-60 skierowanej na Częstochowa Wręczyca do odbioru tvp1, tvp2. Połączone to wszystko jest zwrotnica typu az3 z korektorem. Zestaw antenowy jest podłączony poprzez rozgałęźnik do 2 odbiorników.
    Problem jest następujący:
    tvp1- pionowy pas z lewej strony o kilka tonów jaśniejszy od reszty obrazu, obraz czysty bez śnieżenia, dźwięk czysty, obraz z cieniami tz cień przesunięty o kilka centymetrów w prawo
    tvp2- tak samo jak wyżej ale objawy mniej widoczne
    tvp3- obraz i dźwięk idealny do momentu pojawienia sie dużej ilości grafik komputerowych wtedy w kilku miejscach pojawia sie punktowe wyciągniecie grafiki w prawa stronę
    polsat- delikatne zniekształcenia występujące w grafikach mocno skontrastowanych trzeba się przygadać
    puls- obraz idealny
    tvn- w momencie pojawienia sie napisów w poziomie np w faktach, litery sie pochylają w prawa stronę i zaczynają tak jak by bardzo delikatnie podskakiwać, to samo sie dzieje w trakcie filmu ze znaczkiem w lewym górnym rogu w momencie pojawienia sie dużego kontrastu

zaznaczę ze budynek znajduje sie w Częstochowie dzielnica Błeszno, odległość w linii prostej do nadajnika jakieś 600 metrów, budynek jest tak usytuowany ze kierunek Błeszno pokrywa sie z kierunkiem Wręczyca.

Zgodnie z regulaminem pkt. 11.1 , nie piszemy w tytule słowo "problem" . :!:
    Poprawiłem.
    [SP5ANJ]
  • Tespol
    wachcio
    Level 24  
    Nie bardzo rozumiem skoro kierunki pokrywają się to po co dwie anteny na UHF. Może sumowane sygnały zakłócają się.
    Poza tym w wielu odbiornikach kineskopowych na konrtastowych obrazach pojawiały się rozymycia i zniekształcenia. Nie wiem jakiego odbiornika używasz.
  • Tespol
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    rayan_ wrote:
    Problem jest następujący:
    tvp1- pionowy pas z lewej strony ...
    tvp2- tak samo jak wyżej ale objawy mniej widoczne
    tvp3- obraz i dźwięk idealny do momentu pojawienia sie dużej ilości grafik komputerowych ...
    polsat- delikatne zniekształcenia występujące w grafikach mocno skontrastowanych ...
    tvn- w momencie pojawienia sie napisów w poziomie np w faktach, litery sie pochylają w prawa stronę i zaczynają tak jak by bardzo delikatnie podskakiwać...

Za duży sygnał TV w odbiorniku.
    Przesterowany odbiornik TV.

Quote:
    zaznaczę ze budynek znajduje sie w Częstochowie dzielnica Błeszno, odległość w linii prostej do nadajnika jakieś 600 metrów

To masz trudne warunki odbioru. :cry:

Pozdrawiam.
    irekr
    Moderator
    Jeżeli jest to 600 metrów od Błeszna to nadajniki telewizyjne będą dawały około 110 dB pola czyli w typowej antenie będzie to około 96 dB dla mocy 5 kW. Takie sygnały będą wymagały tłumika. Przydałby się pomiar wielkości sygnałów by określić jakie są proporcję pomiędzy tym co leci z Błeszna a tym co daje Wręczyca. Mogę tylko przypuszczać, że Wręczyca będzie na poziomie około 80 dB pola co da napięcie około 67 dB w antenie.
    Opisywane zniekształcenia grafiki na TVP3 w szczególnie na TVN wskazują że sygnały muszą być bardzo silne, skoro następuje przesterowanie przełącznika pasmowego na wejściu odbiornika.
    Zrobiłeś Kolego znakomitą antenę, teraz trzeba do niej dobrać tłumiki i/lub zainstalować korektory pasma. Wspomniałeś że założyłeś zwrotnicę z korektorem, może jakieś dane tego urządzenia?
    rayan_
    Level 13  
    Dlatego 2 anteny ponieważ anteny były dobrane przez sprzedającego. Nie kupowałem ich osobiście, podjąłem się montażu i położeniu nowej instalacji, stara instalacja niestety została zniszczona przez warunki atmosferyczne.
    Zwrotnica to model az3 produkcji kmb, niestety nie znam wartości tłumika, w każdym razie objawy są następujące:
    -w położeniu skrajnie prawym tvp1 tvp2 - tak jak w pierwszym poście,
    -w każdym innym położeniu, czyli kręcąc w lewo, tvp2 delikatnie się polepsza ale niestety tvp1 pozostaje takie jak w poście pierwszym ale dokłada się śnieżenie.
    Niestety nie mam możliwości pomiaru sygnałów, wiec prosił bym o rade jak rozwiązać problem.
    Mój pomysł jest taki zakupiłem: pułapke na kanały 26 i 52, planuje ją założyć na wejściu do zwrotnicy anteny skierowanej na błeszno. Czy mój pomysł ma jakiś sens?
    Co do odbiorników to jeden to kilku letni kineskop, drugi to również kilku letni lcd.

Proszę pamiętać o regulaminie pkt. 15 elektrody.
    Zdania zaczynamy od Wielkiej litery i kończymy "." (kropką).

Proszę poprawić własne wpisy.
    Nie kasować wpisu moderatora . [SP5ANJ]