Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcenie lasera Discolasers 150 mw

07 Mar 2010 20:00 1886 7
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam takie małe pytanie dotyczące Lasera Discolasers. Czy w jakiś sposób da się go troszkę podkręcić ( zwiększyć moc świecenia diody) ??
    Jeśli ktoś się bawił lub wie coś na ten temat to proszę o wypowiedź.
    Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Ogólnie są dwie drogi. Można zwiększyć trochę prąd diody kosztem jej żywotności (o ile fabrycznie nie jest już przeholowane z prądem, bo i tak bywa) albo wymienić diodę lub cały moduł lasera (zależy jaki moduł jest zamontowany). Też ma tutaj duże znaczenie czy mowa o laserze czerwonym czy zielonym.
  • Poziom 10  
    Więc to jest laser zielony. Jak to zrobić żeby podkręcić moc diody? Z tego co widziałem to na płytce gdzie znajduje się tranzystor to jest tam taka zalakowana śrubka ( nie pamiętam dokładnej nazwy tej części) to nią można zwiększyć moc?
  • Poziom 36  
    To nie będzie takie proste.

Zielony laser to nie jest sama dioda laserowa tylko bardziej skomplikowana optyka, i moc światła na wyjściu najczęściej nie zależy liniowo od prądu diody. Może być nawet tak, że niewielkie zwiększenie prądu nie spowoduje wzrostu mocy światła zielonego a wręcz jej spadek. Nie twierdzę, że zawsze tak jest, ale się to zdarza.

Musiałbyś obejrzeć dokładnie zasilacz tego lasera i stwierdzić z grubsza na jakiej zasadzie działa i do czego służy ten potencjometr o którym piszesz. Jest duże prawdopodobieństwo że jest on właśnie do regulacji prądu diody. Wcześniej musiałbyś zmierzyć jaki jest aktualnie prąd diody i stwierdzić czy jest sens go podnosić.

Doświadczenie przekonało mnie, że takie zalakowane potencjometry którymi nikt od dawna nie kręcił potrafią "trzeszczeć" przy próbie ruszenia, a to może skutkować impulsami dużego prądu na wyjściu i w konsekwencji uszkodzeniem diody laserowej. Dlatego najlepiej jest zamiast diody wstawić chwilowo inne obciążenie i regulować wtedym sprawdzając oscyloskopem czy te trzaski występują. Można ustawić jakiś prąd tą metodą a potem podłączyć diodę z powrotem, albo jeśli regulacja działa poprawnie podłączyć diodę od razu i regulować już z nią, oczywiście mierząc przy tym prąd, pamiętając że nawet najkrótsza przerwa w obwodzie diody w czasie działania układu kończy się najczęściej uszkodzeniem diody (trzeba robić solidne połączenia).

Jak widzisz, jeśli chcesz takie coś zrobić dobrze, to nie jest wówczas takie proste a i efekt może być "nie warty świeczki", bo zrobisz sobie np. 180mW zamiast 150 i co Ci to tak właściwie pomoże? O wymienia samej diody na taką o większej mocy nie wspominam bo to w ogóle jest zabawa bardzo skomplikowana w tych laserach. Wymiana całego modułu na większy pewnie będzie zupełnie nieopłacalna. Ja bym radził zostawić to w spokoju lub rozejrzeć się za nowym sprzętem o większej mocy.
  • Poziom 10  
    Hmm może zrobię tak jak mówiłeś że podłącze inne obciążenie zamiast diody... Coś pokombinuje ;)
  • Poziom 10  
    A jeśli mam dwa takie same lasery. I jeden świeci takim mniej żywym słabszym światłem to co to oznacza??
  • Poziom 36  
    Trudno powiedzieć. Na pewno coś w nim działa inaczej, może być ustawiony inny prąd diody albo coś nie do końca optyka zestrojona. Optyka może być brudna co między innymi spowoduje jakieś tam straty. Może też po prostu mieć już więcej przepracowane.
  • Poziom 10  
    Ok w sumie dzięki za wypowiedzi. Więcej się nie dowiem. Można zamykać temat.