Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schem. czas. sterowania silnikiem 3-fazy + ręczne włączanie

FLIPER00 07 Mar 2010 22:38 1506 4
  • #1 07 Mar 2010 22:38
    FLIPER00
    Poziom 2  

Witam chciał bym wykonać podłączenie silnika 3 fazowego 1,5KW napędzającego wentylator instalacji wentylacyjnej w taki sposób aby załączenie silnika następowało cyklicznie np co godzinę na 10min. oraz aby układ sterowania pozwalał na ręczne załączenie silnika co odłączałoby układ automatycznego sterowania zaś po wyłączeniu ręcznym silnika ponownie włączało sterowanie automatyczne. Po przeanalizowaniu informacji zawartych na forum doszedłem (tak mi się wydaje:) ) jak wykonać automatyczne sterowanie tj. na podstawie stycznika, którego cewka sterowana byłaby programatorem czasowym. Ale nie mam pojęcia w jaki sposób podłączyć łącznik krzywkowy /ręczne sterowanie/ i jakich użyć do tego innych elementów układu aby wszystko zadziałało tak jak opisałem na wstępie .
    proszę o pomoc

• #2 10 Mar 2010 11:55
    grajek1979
    Poziom 16  

Musisz dać stycznik, zegar sterujący (czasowy) wyłącznik łączysz tak że fazę (L1) raz puszczasz na styk wyłącznika czasowego (praca auto) a w pracy ręką bezpośrednio na styk cewki stycznika omijając styki zegara czasowego.

podaj listę elementów jakie już masz to rozpisze ci co i jak

• #3 10 Mar 2010 12:48
    FLIPER00
    Poziom 2  

Do budowy wspomnianego układu posiadam stycznik 9A 3-fazy z cewką 230V, zabezpieczenie silnikowe Z-MS- 4,0/3, zegar sterujący na 230V, włącznik nadtynkowy 0-1.

• #4 10 Mar 2010 13:09
    johnson255
    Poziom 17  

Zobacz kolego, dostałem zlecenie na zbudowanie sterownika do sterowania dwoma wentylatorami trójfazowymi... wymyśliłem cały sterownik, opisałem cały problem niestety nie zdążyłem przełożyć swojego algorytmu na jezyk programowania, ale jeżeli znasz programowanie, to możesz śmiało robić ten sterownik lub poprosić o to kogoś. Pozdrawiam.

• #5 10 Mar 2010 13:39
    FLIPER00
    Poziom 2  

do johnson255. dzięki za sugestie z innego postu. ja jednak nie potrzebuje aż tak wyrafinowanego schematu. Pozatym nie czuje sie na siłach abym móg wykonac go sam, zas na zlecenie wykonania innej osobie po prostu nie mam czasu.

Wentylator w tej chwili pracuje na zwykłym włączniku krzywkowym i jego ciągła praca jest nieekonomiczna /duże straty ciepła/ . Poza tym pracownicy często zapominają go włączyć i wtedy jest spore zadymienie dlatego chce dorzucić automat który włączy i wyłączy silnik co jakich czas.

Porada "grajek1979" naprowadził mnie na sposób rozwiązania mojego problemu. W tej chwili posiadam włącznik 0-1. jeśli dobrze zrozumiałem wystarczy zamian tego włącznika na 1-0-2. Gdzie np 1- to auto - załączające zegar, który steruje cewką stycznika , 2- to ręczne - bezpośrednie podanie napięcia na cewkę
    Czy to właściwe rozumowanie ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME