Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa generatora figur Lissajous

Uco 07 Mar 2010 22:40 3186 6
Tespol
    Uco
    Level 16  
    Witam,
    Pomysł jest taki żeby odchylać promień lasera tak żeby uzyskać figury Lissajous.
    Największym wyzwaniem będzie myślę odchylanie promienia lasera i o to chciałem zapytać.

Myślałem o wykorzystaniu (2x) mechanizmu z czytnika kodu kreskowego (barcode scanner). Jednak nie bardzo wiem co i jak w tym odchyla promień lasera. Czy jest to drgające lustro? czy może jakiś wirujący pryzmat? a może diody zapalane jedna po drugiej? W sklepie w takim skanerze widziałem że wewnątrz obraca się jakiś lusterko, ale musiałbym wiedzieć dokładnie jak to działa żeby próbować.
    Inna opcja to głośnik i lusterko, jeszcze inna najgorsza głównie z powodu braku liniowości (z tego co wyczytałem) to głowice hdd.
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
  • Tespol
    Uco
    Level 16  
    wiem co to są figury Lissajous. chodzi mi właśnie o najlepsze (nie napisałem dokładnie -najtrwalsze) rozwiązania mechaniczne, a w szczególności czy da się to oprzeć na mechanice czytników kodów kreskowych.
    c4r0
    Level 36  
    Chyba coś takiego o czym piszesz zrobiłem dawno temu :) Tutaj filmik:

Mechanika z czytników kodów kreskowych się nie nada, bo tam są wirujące zwierciadła które robią efekt przemiatania wiązką lasera (tak jak przemiatanie wiązką elektronów w kineskopie w TV). Do tych figur potrzebujesz odchylania przebiegiem harmonicznym, więc nie da rady.
    bartsam
    Level 14  
    Uco,
    jeśli masz głowice od HDD najlepiej identyczne, to warto popróbować.
    Ja od paru dni właśnie "katuję" takie rozwiązanie i szczerze - myślałem,
    że będzie o wiele gorzej.
    Też zamierzam skonstruować generator, chyba na atmega,
    i prostokąta i sinusa regulowanego ~ 100...1000Hz.
    W dwu kanałach i z regulowanym przesunięciem (opóźnieniem jednego względem drugiego).
    A dopiero potem popelscan driver na DAC.
    Ulan83
    Level 13  
    po co coś robić na głowicach hddto jest w ogóle dla mnie bez sensu prościej na zwykłym silniczku dc i efekt taki sam będzie a jeszcze lepiej na galvie a pozycjonowaniem magnetycznym co do popelscana to on ma opcje tworzenia takih figur więc jśli masz robic najpierw generator a potem popelscana to rób go od razu chyba ze chcesz innym sposobem jest sygnał z karty dźwiękowej jest mnustwo generatorów tego typu i co do częstotliwości to 1kHz to to już na dobrych firmowych galwach dasz rade wyswietlić:P