ok.
Mam wszystko, tylko jestem bardzo zielony w tym internecie.
Robię ten wzmacniacz od kilku lat i jest ok.
Płytka nie jest najlepiej zaprojektowana, ponieważ pojawia się przydźwięk sieci
(minimalnie). Należy rownież skontrolować układ zabezpieczeń.(na 10 płytek 2 off). Przepraszam ale nie wiem o co chodzi
[size=9:cbe1f92f80][color=#999999:cbe1f92f80]Dodano po 17 [minuty]:[/color:cbe1f92f80][/size:cbe1f92f80]
Kurcze pieczone. Staram się i nie mogę wrzucić płytki, przyciskam te przyciski na klawiaturze i w końcu wyłącza mi się komputer. Wszystko mam w Protelu, ale nie wiem jak, czy ktoś może pomóc w tym egzorcyzmie. Albo wziąć to ode mnie i wrzucić. Bardzo proszę. guago.guago(malpa)yahoo.com
[size=9:cbe1f92f80][color=#999999:cbe1f92f80]Dodano po 2 [minuty]:[/color:cbe1f92f80][/size:cbe1f92f80]
To będzie działać? przecież nie ma żadnej kompensacji termicznej dla tranzystorów mocy i przy większym wysterowaniu największa moc skupiona będzie na najcieplejszym tranzystorze (dodatnie sprzężenie zwrotne), przez co będzie miał jeszcze większe szanse na bycie spalonym. Po co rezystor w szereg z wejściem opampa IC1? Poza tym kompensacja częstotliwościowa w tego typu rozwiązaniu końcówki mocy to nie taka prosta sprawa (nie tylko wzmacniacz wzmacnia, ale i tranzystory i są trudne do korekcji przesunięcia fazy). Nic nie kumam tych układów dużej mocy :>
PS - doczytalem teraz, że napisałeś, że wzmacniacz robisz od paru lat i Ci działa. OK, ale jesteś pewien, że wszystkie tranzystory pracują? Nie jest czasem tak, że prąd końcówki mocy po prostu zmniejsza się przy przegrzaniu...ale nie musiałby przy wrzuceniu np. rezystorów w emitery, a nie w kolektory?
no poto robi sie ten tranzystor w srodku .Bardzo przepraszam ale dokladnie niewiem jak po polsku
Dodano po 3 [minuty]:
BD681 jest odpowiedzialny za kompresje.
pozatym zaczelem produkcje tego wzmacniacza 12 lat temu i jeszcze sie nic niestalo.ale bede bardzo wdzieczny za uwagi i pomoc. plytki jusz wyslalem do jednego z kolegow on je wrzuci. mam tez 4000W jak buscie chcieli
Dodano po 8 [minuty]:
powiem tak.niewiem dokladnie jak wytlumaczuc po polsku...No ale rupta chopy bo ja go mam 1500Watt klasa A. poprostu to jes muj bazowy schemat .pieknie gra niemozna go spalic no i niema problemow z 2000watami. a jesli chodz o szczeguly.
to niezabardzo wiem jak po polsku powiedziec(15 lat temu skopiowalem rotela . lema. i rca i wyszlo to....) posiadam tez 3500-4000Watt najwiekszy na swiecie jak byscie chcieli (oczywiscie z plytkami i ze schematami iz foto i ze wszystkim.
BAWCIE SIE . guago.guago(malpa)yahoo.com bede wdzieczny jezeli ktos to wszystko powrzuca do strony bo ja nieumiem dziekuje
Dodano po 5 [minuty]:
waga wzmacniaczy wacha sie (klasaA) od 120kg -500w do 620 kg-1200w
Dodano po 6 [minuty]:
dostalem pytanie ??????
no to dlatego amieszczam wszystko bo YAMAHA mnie zdenerwowala no i wiele innych firm chwalac sie soba. a ja twierdze ze najepszymi szpecami sa chobbisci
bo to kochaja.pozatym my powinnismy kopac tylki tym firmom.
dlatego ze niekazdego jest stac na wydanie 2.000.000 USD na ampa.posiadam tez 4.5 kw na bipolarnych.Jak by ktos reflektowal to ok.(gra ladnie tylko trzeba kolumny trzymac daleko od sciany bo sie odrywaja cegly)
Dodano po 15 [minuty]:
nie no niemoge nic wrzucic jak ktos moze to niech mi pomoze.dziekuje
Po krótkiej wymianie maili z kolegą 4kw zamieszczam płytkę do wzmacniacza.
4kw wrote:
Witam.
Jak byś mógł to dodaj opis. Źle podłączone są rezystory emiterowe w tranzystorach mocy.
Wykonałem ok. 50 płytek a później musiałem rozwiercać.
Dziekuję za pomoc.
Bardzo dziekuje za pomoc. machacz102.pozwolilem sobie dodac jeszcze mame "SMOKA" tate dodam puzniej jest rowniez plytka do niego ale w JPG. jak ktos reflektuje do prosze sobie wziac odemnie z przyjemnoscia podesle.
AAAAA i dziekuje za poprawki ale nawet niemam polskiej klawiatury a z polakami mam
bardzo zadko kontakt. Wiec przepraszam bardzo za pisownie
Dodano po 38 [minuty]:
Dodano po 4 [minuty]:
A tutaj ja w zywiole. Mozecie moje schematy traktowac powaznie jak na razie wszystko dziala.
Dodano po 3 [minuty]:
(niektóre moje wynalazki są pól kopiami znanych firm)
Bardzo przepraszam, tranzystory mocy są błędnie wstawione.
Schemat klechcilem 12 lat temu nawet nie zwróciłem uwagi.
100-1200W. Błąd w tranzystorach. Trzeba je odwrócić.
No ale na płytce są dobrze wstawione.
Dodano po 12 [minuty]:
Jeśli chodzi o klasę A to jest to możliwe. No chyba chodzi o to żeby nigdy niezamykany się do końca tranzystory wyjściowe (no i należy pamiętać o SOA).a z tym się wiąże ogromny pobór mocy. pierwsze stadium tego ampa i tak pracuje w klasie A, także pozostaje ci wyregulować prąd spoczynkowy.A poza tym zwracam się do was raczej z prośbą a nie z przechwalaniami.(niemoge sobie poradzić z prowadzeniem mas)zasilacz do tego ampa w klasie a ma 4 transformatory po 4kw no, a poza tym to stąd moja ksywka. Jestem często dostępny na Skype wiec jak by ktoś chciał pogadać to niema problemu. Wszystko mogę podesłać w protelu.
Dodano po 2 [minuty]:
to co widzicie na zdjęciach to klasa AB ale schemat ten sam
Dodano po 9 [minuty]:
Przede wszystkim chciałbym dodać, że nie jestem specjalistą. Posiadam niewielką wiedzę na ten temat, sam non stop podpatruje innych, a przede wszystkim ludzi z Elektrody. Bardzo by mi było miło jakby ktoś wystawił opinie na te tematy, najlepiej widziana krytyka.
Aż strach zaufać ;P Osobiście uważam ze transformatory powinny być oddzielone jakąś blachą od reszty "wnętrzności" i Oczywiście jak wcześniej mówiono kable powinny być ekranowane.
Na prośbę autora wrzucam płytki PCB.
Nie jestem pewien czy nie są to te same co kilka postów wcześniej lecz nie mam na komputerze aktualnie odpowiedniego programu.
Obejrzałem sobie ten wzmacniaczyk..DAP..... NO I ZAWSZE POWTARZAM POLAK TO POTRAFI. WSZYSTKO SUPER. TEN SAM WYKONAŁEM PARĘ LAT TEMU. ALE NIE TAK SUPER JAK TY. A... no i trafo super bo nawet 8-omowe glosniki nigdy niegraja w 8-miu omah, tylko w 1.4-2.7 ohm wiec masz bardzo duze wiadomosci na temat audio . Bardzo sie ciesze ze mam nowych kolegow z polski
Witam.
Wszystko fajnie zaprojektowane, szczerze mówiąc pod wrażeniem jestem płytki, bo to nie taka prosta sprawa zaprojektować dobrze wzmacniacz. Mam pytanie ile amper mają mostki prostownicze?
P.S. To się nazywa pracownia elektroniczna , chcieć u nas tak sobie wyposażyć to trzeba naprawdę dużo pieniędzy zainwestować.
Czy posiadasz schemat ideowy końcówki z pierwszego posta bez tych wszystkich dodatków w postaci funkcji MUTE, odłączania głośnika oraz zabezpieczenie temperaturowego. Interesuje mnie schemat samej końcówki mocy bez żadnych dodatków. Płytkę zaprojektuję sobie sam. Jaką funkcję pełni transoptor OPT1 i czy jest konieczny? Podejrzewam, że jest powiązany z prądem spoczynkowym tranzystorów mocy, mam rację?
Witam.
Bardzo dziękuje za dobre słowo (staram się) tak jak wy.
Mostki prostownicze maja po 25A i są przystosowane do układów RF (nadajniki).
Pracownia jest tylko w 10% moja. To właściwie jest moje stanowisko pracy w małym zakładzie produkującym nadajniki dużej mocy. A ja jestem zatrudniony tam jako audio designer. Więc sobie ją wypożyczam weekendy i popołudnia.
Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:
Witam.
Więc tak: tam nic nie jest potrzebne. Nic nie ingeruje w układ Amp.
Zabezpieczenie zaczyna się OD::r68,r68 i r67,r67. Następnie napięcie które jest
pobrane z rezystorów emiterowych tranzystorów mocy, wpada jak wariat do bazy MPSA42 który to zaś jest otwierany przy pomocy tej nóżki emitera ok? Wylatuje z niego napięcie nozka colektorem i sobie wpada do OPTO1 no ale tez jak wariat 0.0006ns no a on sie jara wsrotku i otwiera tranzystor ktury to::
1 linia leci na mute przez zd9 (niema trzaskow i glosniki sie nieboja stanu nieokreslonego podczas wlanczania ampa) to znaczy podajemy przez 4 sek. ziemie na wejscie. oczywiscie bez ingerencji w sygnal.wtym samym czasie z nozki 5 wylatuje (nic niewylatuje) no ale tez automatycznie jest robione mute przez IC1B
za posrednictwem r88, c24. z napieciem stalym wiesz o co chodzi .
wiec jezeli go zewrzemy a pozniej wlonczymy no to nic sie niedzieje. a jak go wlaczymy i zewrzemy to( tesz sie nic niedzieje)no bo jak. no ale jak chcesz to poprostu usun wszystko . ja za podobne rozwiazanie dostalem nagrode. od pana marschala. dlatego ze ten uklad patrzy sie na ampa i wogule go niedotyka
to tak jakby zawsze byl dziewica (niedotkniety sygnal).
zabezpieczenie dziala tak ze sie patrzy na ampa z daleka. ale nawet bez zabezpieczenia tez dziala na zwarciu tylko trzeba zrobic flouting protekt(military)
czyli podwujny driver i prodriver. CZYLI WUZUCASZ TO CO NAPISALEM. NO ALE
MUSISZ UZYC CZEGOS BARDZO SZYBKIEGO PODCZAS ZWARCIA ZEBY GO ZABESPIECZYC. TYLKO SE OBEJRZ ( SOA ) I PODZIEL PRZEZ 1000 I CI WYJDZIE SZYBKOSC Z JAKA MA ZADZIALAC. O WSTAWIANIU TRANZYSTOROW DO SRODKA NAWET NIEMYSL. BO\;;
1-NARUSZASZ ZASADY (AERODYNAMIKI-ŻART )(FLOUTING +OHM)
2-INGERUJESZ W SYGNAL
3-OPUZNIASZ ZABEZPIECZENIE
4-ZMIENIASZ 3 I 7 HARMONICZNA.
A PRZECIEZ CHODI O LAMPOWY DZIWIEK A DLA WARIATOW (TAK JAK JA)MALE SKARZENIE THD.
JA TEGO NAUCZYLEM SIE W RUSKIEJ SZKOLE WOJSKOWEJ KOLO MOSKWY.
TEN AMP TAM BYL TESTOWANY NA TRUJWYMIAROWYM OSCYLOSKOPIE.
SCHEMAT BEZ TEGO CALEGO DZIADOSTWA PODESLE POZNIEJ TYLKO POUSOWAM CO NIEPOTRZEBNE.
A CO DO PLYTKI TO KAZDY POWIN IEN SAM SOBIE PROJEKTOWAC PLYTKI
BO TO NAJWIEKSZA SATYSWAKCJA.
BARDZO BYM BYL CI WDZIECZNY JAK BYM MOGL OBEJRZEC TWOJA PRACE.
POWODZENIA.AJAK BY COS TO guago.guago(malpa)yahoo.com
Takich specjalistów jak Pan to jak na lekarstwo. Każdy coś tam czytał, gotowca zmontował i myśli że jest fajny Tutaj widać b. profesjonalne podejście do rzeczy, a warsztat niejednego elektronika myślę jest bogatszy tylko że nie każdy potrafi wszystko w 100% wykorzystać. Płytka do wzmacniacza Bajka Pierwsza od razu taka wyszła czy robiłeś kilka prototypów?
Wielkie dzięki za schemat podstawowy, sypiesz schematami wzmacniaczy jak z rękawa, jestem pod wrażeniem. Płytka wygląda całkiem OK. Przy takich mocach ścieżki prądowe, na pewno do powleczenie cyną i do nalutowania druta miedzianego, więc nie wiem czy jest sens stosować laminat z grubszą warstwą miedzi. Puki co zaprojektowałem płytkę części sterującej do wzmacniacza wykonanego przez netsecurite.pl. Sama końcówka będzie w "pająku" na radiatorze, jak znajdę trochę czasu, to może wykonam też jednostronną płytkę do Twojego wzmacniacza w wersji podstawowej, może komuś się przyda.
4kw Słuchaj mam w planach budowę wzmacniacza 2x700W/4ohm w klasie AB, jednak cena traf i kondensatorów wysoka, myślę nad rozwiązaniem mostkowym ( 4 150-watowe wzmacniacze w parach) Czy warto jest się w coś takiego bawić? Jak będzie wyglądać sprawa dynamiki przy tak dużych prądach?
Czy lepiej sobie darować takie rozwiązanie?
robiąc wzmacniacz mostkowy nie unikniesz dużych kondensatorów i trafa osobiscie kupilem trafo 1,5kw za około 330zl i kondensatory 12szt 6800uF na 100v za około 250zl sama ideologia wzmacniacza mostkowego ma za zadanie przy dużej impedancji dac wysoką moc dla 4ohm na jedną końcówke przypada 2ohm co nie jest zbyt dobre lepiej dla takiej mocy zrobić pojedyńczą na mosfetach lub bipolarach. Pozdro
ZGADZAM SIĘ Z KOLEGA I CHCIAŁBYM COŚ DODAĆ
(NIE JESTEM EKSPERTEM ALE)
1-Żaden wzmacniacz mostkowy nie działa prawidłowo na 4 omach
2-prądy zaczynają dokuczać powyżej 35A.wiec nie masz problemu
3-nigdy ale to przenigdy wzmacniacze mostkowe(bardzo stara 30-letnia technologia)
4-żeby wyciągnąć 700W na 4 Ohm to musisz zasilić układ napięciem +/-85-90V a to się wiąże z kondensatorami na 100V lub szeregowo 50V ale mniej uf no ale mniejsza oporność własna kondensatora i tym samym większa szybkość i tym samym większa dynamika.
5-I do końca życia należny pamiętać o energii jaka może oddać kondensator a nie uf czyli ok 100 kJ na 100w ampa (coś takiego) (charakterystyki) bo co byś niewstawil jeżeli nie wytrzyma kondensator przeciążenia ładowania-rozładowania prądem z trafa to twoje tranzystorki mocy nic nie dadzą dla przykładu :na 100watt ampa 100.000uF firmy sanwa albo 30.000uF firmy rifa.(ale jaja co)
6-do czego by nie był zastosowany twój amp ma zacząć prace od 0.6 Ohm do 120 Ohm.
7-dla twojego ampa najlepiej 7 par (2SC5200)klasa AB. a na końcu zasilacza równolegle z kondensatorami elektrolitycznymi kondensatory TT Tantalowy 2x100uF dla stabilizacji.
A JEŻELI CIE INTERESUJE KLASA H TO W CIĄGU 2 GODZIN NAMALUJE CI 700WATT RAZEM Z PŁYTKA. KLASĘ AB MASZ WYŻEJ POLECAM.
POZDROWIENIA. 4KW