Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz o mocy od 100 do 1200w.

08 Mar 2010 05:21 19985 56
IGE-XAO
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
  • IGE-XAO
    vergil50
    Level 12  
    Przyłączam się do apelu o PCB i prosiłbym kogos mocno zaawansowanego w dziale audio o jakieś opinie na temat tego schematu
    User removed account
    User removed account  
    skaktus
    Level 37  
    Pisząc posta możesz dodać załącznik. Wszystko masz opisane w FAQ w działach.
    Fimek
    Level 14  
    Cześć,

To będzie działać? przecież nie ma żadnej kompensacji termicznej dla tranzystorów mocy i przy większym wysterowaniu największa moc skupiona będzie na najcieplejszym tranzystorze (dodatnie sprzężenie zwrotne), przez co będzie miał jeszcze większe szanse na bycie spalonym. Po co rezystor w szereg z wejściem opampa IC1? Poza tym kompensacja częstotliwościowa w tego typu rozwiązaniu końcówki mocy to nie taka prosta sprawa (nie tylko wzmacniacz wzmacnia, ale i tranzystory i są trudne do korekcji przesunięcia fazy). Nic nie kumam tych układów dużej mocy :>

PS - doczytalem teraz, że napisałeś, że wzmacniacz robisz od paru lat i Ci działa. OK, ale jesteś pewien, że wszystkie tranzystory pracują? Nie jest czasem tak, że prąd końcówki mocy po prostu zmniejsza się przy przegrzaniu...ale nie musiałby przy wrzuceniu np. rezystorów w emitery, a nie w kolektory?

Pzdr,
    Fimek
    User removed account
    User removed account  
  • IGE-XAO
    machacz102
    Level 14  
    Po krótkiej wymianie maili z kolegą 4kw zamieszczam płytkę do wzmacniacza.

4kw wrote:

Witam.
    Jak byś mógł to dodaj opis. Źle podłączone są rezystory emiterowe w tranzystorach mocy.
    Wykonałem ok. 50 płytek a później musiałem rozwiercać.
    Dziekuję za pomoc.

(Polska pisownia by machacz102 :D)

Pozdrawiam.
    Attachments:
    User removed account
    User removed account  
    Mihas66
    Level 22  
    Nie wiem czy piszesz prawdę czy się przechwalasz ale klasa A przy takich mocach to jakieś nie porozumienie ale ja się na tym aż tak nie znam...
    User removed account
    User removed account  
    edison

Level 25  
    Podejrzewam że przyczyną powstawania przydźwięku sieciowego jest położenie przewodów (w dodatku nie ekranowanych) na transformatorze...
    netsecurite.pl
    Level 13  
    Ciekawy ten schemat ,sama topologia zbliżona do mojej konstrukcji w DAP'ie
    Link

Gratuluje wytrwałości :)
    luki13
    Level 11  
    Aż strach zaufać ;P Osobiście uważam ze transformatory powinny być oddzielone jakąś blachą od reszty "wnętrzności" i Oczywiście jak wcześniej mówiono kable powinny być ekranowane.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    simek10
    Level 14  
    Witam.
    Wszystko fajnie zaprojektowane, szczerze mówiąc pod wrażeniem jestem płytki, bo to nie taka prosta sprawa zaprojektować dobrze wzmacniacz. Mam pytanie ile amper mają mostki prostownicze?

P.S. To się nazywa pracownia elektroniczna :D, chcieć u nas tak sobie wyposażyć to trzeba naprawdę dużo pieniędzy zainwestować.
    klop07
    Level 13  
    Witam.

Czy posiadasz schemat ideowy końcówki z pierwszego posta bez tych wszystkich dodatków w postaci funkcji MUTE, odłączania głośnika oraz zabezpieczenie temperaturowego. Interesuje mnie schemat samej końcówki mocy bez żadnych dodatków. Płytkę zaprojektuję sobie sam. Jaką funkcję pełni transoptor OPT1 i czy jest konieczny? Podejrzewam, że jest powiązany z prądem spoczynkowym tranzystorów mocy, mam rację?

Pozdrawiam
    Łukasz
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    sheeeep
    Level 25  
    Takich specjalistów jak Pan to jak na lekarstwo. Każdy coś tam czytał, gotowca zmontował i myśli że jest fajny :) Tutaj widać b. profesjonalne podejście do rzeczy, a warsztat niejednego elektronika myślę jest bogatszy tylko że nie każdy potrafi wszystko w 100% wykorzystać. Płytka do wzmacniacza Bajka :) Pierwsza od razu taka wyszła czy robiłeś kilka prototypów?

pozdrawiam!
    User removed account
    User removed account  
    klop07
    Level 13  
    Wielkie dzięki za schemat podstawowy, sypiesz schematami wzmacniaczy jak z rękawa, jestem pod wrażeniem. Płytka wygląda całkiem OK. Przy takich mocach ścieżki prądowe, na pewno do powleczenie cyną i do nalutowania druta miedzianego, więc nie wiem czy jest sens stosować laminat z grubszą warstwą miedzi. Puki co zaprojektowałem płytkę części sterującej do wzmacniacza wykonanego przez netsecurite.pl. Sama końcówka będzie w "pająku" na radiatorze, jak znajdę trochę czasu, to może wykonam też jednostronną płytkę do Twojego wzmacniacza w wersji podstawowej, może komuś się przyda.

Pozdrawiam
    Łukasz
    User removed account
    User removed account  
    mm88
    Level 13  
    4kw Słuchaj mam w planach budowę wzmacniacza 2x700W/4ohm w klasie AB, jednak cena traf i kondensatorów wysoka, myślę nad rozwiązaniem mostkowym ( 4 150-watowe wzmacniacze w parach) Czy warto jest się w coś takiego bawić? Jak będzie wyglądać sprawa dynamiki przy tak dużych prądach?
    Czy lepiej sobie darować takie rozwiązanie?
    szymon1913
    Level 19  
    robiąc wzmacniacz mostkowy nie unikniesz dużych kondensatorów i trafa osobiscie kupilem trafo 1,5kw za około 330zl i kondensatory 12szt 6800uF na 100v za około 250zl sama ideologia wzmacniacza mostkowego ma za zadanie przy dużej impedancji dac wysoką moc dla 4ohm na jedną końcówke przypada 2ohm co nie jest zbyt dobre lepiej dla takiej mocy zrobić pojedyńczą na mosfetach lub bipolarach. Pozdro
    User removed account
    User removed account  
    suub
    Level 12  
    Witam, mam pytanie jakiej mocy jest wzmacniacz z pierwszego schematu na 7 parach tranzystorów 2SC5200 2SA1943