Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik 1f/1f bądź pompa C.O z płynną regulacją...

hejduk 08 Mar 2010 09:02 2309 1
    hejduk
    Level 9  
    Szukam falownika jednofazowego na wejściu i wyjściu do zasilania pompy C.O do projektu na uczelni. Rozwiązaniem również byłaby pompa z wbudowaną regulacją analogową (najtańsza jaką znalazłem była za 1500Euro) do płynnej regulacji obrotów.
    Znalazłem falownik ODE2-12037, czy ktoś miał styczności z takim/takimi falownikami? Jakaś inna firma/model?(przekopałem elektrode/google i nic konkretnego nie znalazłem). "Dysponuję" max 800-1000zł (pompa + falownik) na tą zabawkę...
    Z góry dzięki za pomoc:)

PS Wiem, że można podłączyć falownik z wyj 3faz do pompy lecz ona nie moze posiadać kondensatora rozruchowego, czy jest możliwość w ostateczności wyciągnąć/usunąć ten kondensator?
    Znalazłem jeszcze inne rozwiązanie, lecz nie wiem czy dobre, sterownik Lumel RP7 100, który służy m.in do pomp, reguluje on wypełnieniem a nie częstotliwością...
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    Kabuto15
    Level 19  
    Ogólnie na rynku dostępne są jedynie falownik Inverteka
    Invertek ODE 2
    o których wspominałeś. Dosyć długo zajmowałem się tematyką napędów silników jednofazowych i ogólnie konkluzja jest taka, że działaniem długofalowym powinno być wymiana silnika na trójfazowy+kupno odpowiedniego przemiennika. Jednofazowe silniki mają niezbyt udaną konstrukcję i przez to niską sprawność.
    Ogólnie silnik jednofazowy nie może być zasilany z falownika trójfazowego skalarnego. Przesunięcie fazowe w silniku jednofazowym pomiędzy uzwojeniami to 90 stopni. A w falownikach trójfazowych 120 stopni. Oczywiście istnieją układy 3 półmostków do zasilania silników jednofazowych, ale sterowanie jest inne niż dla trójfazowych.

Sterownik Lumela jest sterownikiem fazowym. Nie nadaje się on do silników indukcyjnych ! Gdybyś podłączył taki silnik to sterownika to może i by się zakręcił, ale dodatkowo by buczał i grzał się mocno - a do tego nie można dopuszczać.
    Do indukcyjnych silników potrzeba sterowania skalarnego lub wektorowego. W jednofazowych odpada sterowanie wektorowe (choć gdzieś w Tunezji już to opracowują). Skalarne - czyli zachowany stosunek U/f (wartości skutecznej napięcia oraz jego częstotliwości).

Na rynku tylko Invertek proponuje takie falowniki. Dodam, że wykonałem taki podobny testowy falownik w postaci sterowania+mostek H (IGBT). Cena takiego czegoś jest praktycznie identyczna jak dla sterownika trójfazowego (jedynie oszczędność to 2xIGBT). Jeśli masz możliwość zaproponowania silnika trójfazowego to skorzystaj z niej, a jak nie to tylko Invertek Ci zostaje.