Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik 1f/1f bądź pompa C.O z płynną regulacją...

hejduk 08 Mar 2010 09:02 2072 1
 • #1 08 Mar 2010 09:02
  hejduk
  Poziom 9  

  Szukam falownika jednofazowego na wejściu i wyjściu do zasilania pompy C.O do projektu na uczelni. Rozwiązaniem również byłaby pompa z wbudowaną regulacją analogową (najtańsza jaką znalazłem była za 1500Euro) do płynnej regulacji obrotów.
  Znalazłem falownik ODE2-12037, czy ktoś miał styczności z takim/takimi falownikami? Jakaś inna firma/model?(przekopałem elektrode/google i nic konkretnego nie znalazłem). "Dysponuję" max 800-1000zł (pompa + falownik) na tą zabawkę...
  Z góry dzięki za pomoc:)

  PS Wiem, że można podłączyć falownik z wyj 3faz do pompy lecz ona nie moze posiadać kondensatora rozruchowego, czy jest możliwość w ostateczności wyciągnąć/usunąć ten kondensator?
  Znalazłem jeszcze inne rozwiązanie, lecz nie wiem czy dobre, sterownik Lumel RP7 100, który służy m.in do pomp, reguluje on wypełnieniem a nie częstotliwością...

  0 1
 • Pomocny post
  #2 10 Mar 2010 10:47
  Kabuto15
  Poziom 18  

  Ogólnie na rynku dostępne są jedynie falownik Inverteka
  Invertek ODE 2
  o których wspominałeś. Dosyć długo zajmowałem się tematyką napędów silników jednofazowych i ogólnie konkluzja jest taka, że działaniem długofalowym powinno być wymiana silnika na trójfazowy+kupno odpowiedniego przemiennika. Jednofazowe silniki mają niezbyt udaną konstrukcję i przez to niską sprawność.
  Ogólnie silnik jednofazowy nie może być zasilany z falownika trójfazowego skalarnego. Przesunięcie fazowe w silniku jednofazowym pomiędzy uzwojeniami to 90 stopni. A w falownikach trójfazowych 120 stopni. Oczywiście istnieją układy 3 półmostków do zasilania silników jednofazowych, ale sterowanie jest inne niż dla trójfazowych.

  Sterownik Lumela jest sterownikiem fazowym. Nie nadaje się on do silników indukcyjnych ! Gdybyś podłączył taki silnik to sterownika to może i by się zakręcił, ale dodatkowo by buczał i grzał się mocno - a do tego nie można dopuszczać.
  Do indukcyjnych silników potrzeba sterowania skalarnego lub wektorowego. W jednofazowych odpada sterowanie wektorowe (choć gdzieś w Tunezji już to opracowują). Skalarne - czyli zachowany stosunek U/f (wartości skutecznej napięcia oraz jego częstotliwości).

  Na rynku tylko Invertek proponuje takie falowniki. Dodam, że wykonałem taki podobny testowy falownik w postaci sterowania+mostek H (IGBT). Cena takiego czegoś jest praktycznie identyczna jak dla sterownika trójfazowego (jedynie oszczędność to 2xIGBT). Jeśli masz możliwość zaproponowania silnika trójfazowego to skorzystaj z niej, a jak nie to tylko Invertek Ci zostaje.

  0