Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD

Duch__ 08 Mar 2010 09:58 12521 7
  • Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD

Witam.

Dzisiaj chciałbym zaprezentować wzmacniacz lampowy na 2 lampach ECL86 ze wskaźnikiem wysterowania, opartym na lampie VFD Futaba BG-7M. Wzmacniacz powstał na zaliczenie przedmiotu. Pomysł przyszedł razem ze zdezelowanym odbiornikiem radiowym Diora Trubadur, który znalazłem przez przypadek na śmietniku. Na szczęście jak się później okazało oprócz obudowy w opłakanym stanie (nie nadawała się do odnowienia) wnętrze było całkiem nieźle zachowane.

Cały układ został zaprojektowany w postaci modułów.

Moduł zasilania/sterowanik:

Nad całym układem, a dokładniej mówiąc nad sterowaniem zasilania panuje Attiny2313, która ma tylko i wyłącznie za zadanie odbieranie sygnału z przycisku monostabilnego, oraz wysterowanie diody LED dwukolorowej (sygnalizatora stanu pracy),sterowania lampą VFD za pomocą tranzystora BUZ11 i 2 przekaźników sterujących pracą głównego transformatora zasilającego od lamp. Płytka sterownika oraz lampy VFD zasilana jest z osobnego transformatora TS 10/12S.
    Główny transformator stanowi Zatra 40/26/676. To właśnie nim sterują owe przekaźniki. Jeden przekaźnik załącze napięcie sieciowe dostarczane do głównego transformatora, natomiast drugi po upływie około 30 sekund załącza napięcie anodowe.

Stany pracy/sygnalizacja:

Dioda LED świeci na czerwono - wzmacniacz jest w trybie stand-by;

Po wciśnięciu przycisku:
    Dioda LED miga na zielono - wzmacniacz się załącza, następuje po kolej zasilenie głównego transformatora, po około 20 sekundach włączenie lampy VFD i po kolejnych 10 sekundach włączenie napięcia anodowego dla lamp;
    Dioda LED świeci na zielono - wzmacniacz włączony;

Po kolejnym wciśnięciu przycisku:
    Dioda LED miga na czerwono - układ przechodzi do trybu stand-by w odwrotnej kolejności jak przy załączaniu.

Program sterowanika został napisany w Bascomie.

Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD

Moduł wzmacniający:

Jest on zbudowny na dwóch lampach ECL86 zgodnie z orginalnym schematem odbiornika radiowego Diora Trubadur powielony dwukrotnie (wkońcu jest to wzmacniacz stereo). Jako transformatory głośnikowe wykorzystałem TG2-31-666 oraz TG2-20-666. Transformatory te różnią się pasami przenoszenia które wynosza odpowiednio 100-15000Hz, oraz 50-14000Hz. Niestety nie udało mi się zdobyć 2 takich samych transformatorów.

Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD

W celu filtracji zastosowałem prosty układ filtrujący przydźwięk 50Hz (również zgodny ze schematem odbiornika Dioda Trubadur).

O części wzmacniającej rozmawiałem w tym temacie: Link

Moduł z lampą VFD:

W początkowej budowie chciałem wykorzystać 2 "magiczne oczka" czyli lampy EM84 jednak jak się okazało jedno z nich nie działało zbyt dobrze, dlatego zdecydowałem się na plan awaryjny w postaci lampy VFD Futaba BG-7M.

Poniżej filmik z małym testem EM84 vs. VFD.

Lampa VFD pochodzi z odtwarzacza kasetowego Technics (niestety nie pamiętam modelu). Przeleżała w sumie ok. 5 lat na dnie szafy zanim znalazła swoje nowe przeznaczenie :D

O użytej lampie rozmawiałem w 2006 roku w tym temacie: Link

Cały układ jest prostym wzmacniaczem napięciowym opartym na 4 wzmacniaczach operacyjnych NE5532. Symetryczne napięcie zasilania do nich dostarczane jest dzięki małej przetwornicy wykonanej na układzie ICL7660. Sterowaniem zapalania segmentów zajmują się 2 kostki BA658.

Bardzo gorąco polecam ten Link osobą chcącym ożywić taki wskaźnik.

Obudowa:

Obudowa powstawała niespełna miesiąc, a to ze względu na przerwę świąteczną i związane z nią trudności w zdobyciu materiałów do wykoniania obudowy.

Jako dawcę wykorzystałem obudowę która mi się zachowała po jakimś odbiorniku radiowym.

Wymagała ona oszlifowania ze starej porysowanej farby, oraz pomalowania jej na nowo lakierem w kolorze czarny metalik. Dodatkowo w celu prezentacji wnętrza układu, wyciąłem otwór na 3mm grubości szybę z pleksi. Poniżej kilka zdjęć z budowy:

Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD

Prace nad montażem końcowym, nie obyły się bez problemów. Ze względu na to że lampy ECL86 były o 3mm za wysokie zdecydowałem się zamontować je w poziomie.

Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD

Poniżej kilka zdjęć z ostatecznego efektu:

Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD
    Wzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFDWzmacniacz lampowy 2x ECL86 + VFD

Oraz filmik z pracy:

Koszty:

Tutaj ciężko mi jest ocenić, gdyż znaczna część elementów pochodzi z demontażu w tym najdroższe elementy typu VFD, lampy ECL, transformatory (jeden głośnikowy dostałem po znajomości). W sumie wydałem wliczając w to materiały eksploatacyjne takie jak laminat, cyna, środki chemiczne itp. około 100zł.

Ze względu na to że wzmacniacz był projektem na zaliczenie, nie udostępniam schematów i kodów źródłowych.

Samego wzmacniacza też już nie posiadam gdyż został sprzedany.

Zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam, Duch__.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #2 08 Mar 2010 12:08
    omron
    Poziom 17  

Pomysłowa obudowa !

ale proszę zakładaj zawsze osłonę tarczy do szlifierki kątowej !!!!!!!!!
    (niewygodnie się opiłki wyciąga z oczu )

omron

• Relpol
  • #3 08 Mar 2010 14:07
    rafixs
    Poziom 24  

Bardzo ciekawy efekt wyszedł ci z połączenia magicznego oko i VFD. tylko lamp ECL86 ja bym zamontował na zewnątrz obudowy, a dokładnie u góry. bo cały urok jest w tedy gdy działają lampy.

• #4 08 Mar 2010 16:08
    skaktus
    Poziom 37  

Przód obudowy nie ma pozaginanych rogów - efekt - głębokie rozcięcie nogi, ręki, biodra...

Przedni panel krzywo zamontowany po lewej stronie. Gałka odstaje, tylko po co ? ;)

• #5 08 Mar 2010 16:16
    DaKKi
    Poziom 16  

Nie jest źle, jednak obudowę mogłeś zrobić bardziej starannie i estetycznie. Czasami warto włożyć odrobinę wysiłku/pieniędzy, żeby wzmacniacz wyglądał jak z fabryki.

Ja osobiście zawsze zakrywam całą elektronikę, która jakoś rewelacyjnie nie wygląda nawet dla elektronika, a na wierzch wystawiam tylko lampy i ewentualnie transformatory - w puszkach.

Życzę powodzenia i odrobinę więcej profesjonalizmu w następnych konstrukcjach.

Pozdrawiam;
    DaKKi

• #6 08 Mar 2010 17:50
    Duch__
    Poziom 31  

Tak jak napisałem wzmacniacz był robiony na zaliczenie przedmiotu. Co do tarczy, to fakt, mój błąd, to w sumie miało być tylko do zdjęcia. Normalnie przy takich pracach dbam o wzrok i zakładam okulary i tarczę. Tak więc proszę wrócić do tematu rozmowy.

rafixs napisał:
    Bardzo ciekawy efekt wyszedł ci z połączenia magicznego oko i VFD. tylko lamp ECL86 ja bym zamontował na zewnątrz obudowy, a dokładnie u góry. bo cały urok jest w tedy gdy działają lampy.

Akurat u góry obudowy nie chciałem montować lamp, bałem się o ich uszkodzenie, a pozatym duże ryzyko oparzenia.

skaktus napisał:
    Przód obudowy nie ma pozaginanych rogów - efekt - głębokie rozcięcie nogi, ręki, biodra...
    Przedni panel krzywo zamontowany po lewej stronie. Gałka odstaje, tylko po co ? ;)

Obudowa jest na kantach orginalnie zagięta, nie było ryzyka o nawet zadrapanie. Nie miałem czasu żeby to poprawić. Gałkę użyłem taką jaką akurat miałem pod ręką, nic innego ciekawego mi nie przyszło do głowy.

W projekcie mój sorek kazał mi bardziej skupić się na części elektronicznej i nad problemami które wychodza podczas pracy z lampami. Na wyglądzie mu nie zależało.

• #7 08 Mar 2010 18:20
    siwy_watt
    Poziom 14  

Projekt również mi się bardzo podoba, tylko mam jedno pytanko. Czy ta plexi nie przeszkadza w odprowadzaniu ciepła z wnętrza wzmacniacza? Jak się nagrzeją lampy, przecież plexi źle przewodzi ciepło, a nawet rzec można, że wcale nie przewodzi ciepła. Te lampy to można by było wystawić na zewnątrz ponad powierzchnie plexi i wtedy też ładnie by wyglądało. Takie jest moje zdanie.
    Ale konstrukcja bardzo mi się podoba. Mało jest projektów, które są pokryte jakimś przeźroczystym materiałem i widać wnętrze.

• #8 08 Mar 2010 21:15
    Dj Joker
    Poziom 26  

Witam. Ja bałbym się, o tą plexę, mianowicie, zastanawiam się czy pod dłuższej pracy się nie będzie topić. Takto bardzo ciekawe zastosowania zasilacza, oraz procesora. Obudowa wymaga dopracowania, ale to nie najważniejsze. Bardzo udana konstrukcja, szkoda, że kolega nie udostępnił schematów, oraz wsadu. Sam chętnie pokusiłbym się, na sklecenie takiego urządzenia, biorąc pod uwagę, że dyspokuję takimi lampami, a nawet takim wskaźnikiem wysterowania, produkcji rosyjskiej :)