Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o moc pobieraną przez urządzenie.

08 Mar 2010 10:53 830 1
 • #1 08 Mar 2010 10:53
  328262
  Użytkownik usunął konto  
 • #2 08 Mar 2010 13:05
  Rysio4001
  Specjalista - systemy grzewcze

  Witam.
  Prawdopodobnie zasilacz w tym urządzeniu jest impulsowy. Te zasilacze często mogą pracować w dużym zakresie napięć zasilania, tu od 100 do 240V. 2A oznacza że ten zasilacz może tyle maksymalnie pobierać prądu, i na pewno nie jest to stały pobór prądu (może np. do tej wartości prąd skoczyć w momencie włączania zasilacza, gdy się ładują kondensatory w zasilaczu). W czasie pracy ten prąd będzie dużo mniejszy, i będzie zależał od napięcia z jakiego ten zasilacz jest zasilany (przy 230V powinien być mniejszy niż przy 100V). Tak więc na podstawie tych danych raczej nie określisz jego mocy. Można by włączyć go w szereg przez amperomierz, i wynik pomiaru pomnożyć przez napięcie. Ale w ten sposób otrzymana moc będzie mocą pozorną VA. Aby określić moc czynną W, należy jeszcze określić cosφ, i pomnożyć przez niego moc pozorną. Albo użyć watomierza.
  Jakiś czas temu w marketach LIDL były przyrządy do pomiaru mocy. Kupiłem to (muszę przyznać że mierzy w miarę dokładnie), i wynalazek ten mierzy:
  Moc czynną, cosφ, napięcie, prąd, zużyte kWh, koszt zużytej energii po wprowadzeniu ceny 1kWh (ma możliwość pracy w systemie dwu-taryfowym).
  Teraz znowu gdzieś w jakiś ulotkach to widziałem.
  Pozdrawiam.

  0