Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Baterie słoneczne i ładowanie akumulatora

Melov 08 Mar 2010 11:14 10422 17
Suntrack
  • #1
    Melov
    Level 10  
    Na wstępie informuję, że nie znam się na elektornice i dlatego proszę wybaczyć mi prosty język. Potrzebna jest mi informacja dotycząca następującej sprawy. Mam dwa niezależne źródła energii (panele słoneczne), z których jedno, poprzez regulator ładowania, ładuje akumulator i drugie, które robi dokładnie to samo z drugim akumulatorem. Są to dwa oddzielne systemy, nie połączone. Problem polega na tym, że jeżeli jeden z akumulatorów jest już naładowany, wówczas regulator ładowania (12V) ogranicza prąd ładowania. I tutaj leży sedno - w tym momencie drugi akumulator nie jest jeszcze naładowany, więc chciałbym w jakiś sposób połączyć baterię tak, aby wykorzystać prąd, który pozostaje niewykorzystany, z powodu ograniczenia go przez regulator i przekierować go do drugiego akumulatora.

    Teraz proszę się nie śmiać - ale zrobiłem tak, że od jednego regulatora, tam gdzie podpina się baterię słoneczne, zrobiłem mostek do drugiego regulatora i pomyślałem tak: jeżeli pierwszy akumulator nie będzie naładowany do końca to cały prąd z baterii zostanie tam przesłany, aż do naładowania, jeżeli zostanie już naładowany to poprzez mostek przejdzie do drugiego akumulatora. Jednak w praktyce okazało się, że w ten sposób, po prostu połączyłem akumulatory tak jak przy odpalaniu z kabli w samochodzie - myślałem, że regulator ma jakieś diody, które nie pozwolą prądowi z akumulatora podłączonego do niego wychodzić poprzez wejście na baterię słoneczne - ale jak widac się myliłem. Dlatego mam pytanie do zawodowców - czy da się to w ogóle zrobić (może jakieś diody blokujące powrót prądu) w prosty sposób czy jednak wymaga to zaawansowanej elekroniki. Zaznaczę że jeden układ chodzi na akumulatorach żelowych drugi na kwasowych wszystko 12V.
  • Suntrack
  • #2
    Maister
    Level 1  
    Hej.

    1.Ładowanie żelowe do 13,8V
    2.Ładowanie kwasowe do 14,4V

    Jeżeli będziesz akumulator kwasowy źle ładował to się zepsuje, a żelowy tak samo i z rozładowaniem do pewnego stopnia uszkadza akumulatory nieodwracalnie.

    Do słonecznego ładowania potrzebny jest specjalny regulator ładowania.
    Jak tego nie rozumiesz to zostaw to w spokoju, bo wypalisz dom i poparzysz sobie ręce kwasem.

    Regulator http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/100000-124999/110208-an-01-pl-Regulator_ladowania.pdf

    Poczytaj sobie trochę to zrozumiesz o co chodzi... i daj jakiś porządny plan najlepiej na rysunku, to można lepiej zrozumieć z tego co masz na swój sposób do zrobienia.

    pozdrawiam
  • #3
    Melov
    Level 10  
    Dzieki, Majter - ale chyba nie czytałes dokładnie co napisałem - . Do obu akumulatorów mam regulatory do żelowych regulator przystosowany do akumulatorów żelowych i drugi regulator do kwasowych. Jeżeli chodzi o wiedze na temat układów słonecznych i ładowania akumulatorów to mam dość dużą - jednak problem mam z samodzielnym wykonaniem jakiegokolwiek układu elektronicznego - nie znam się na tym dlatego zadałem pytanie czy można to jakoś zrobić - i tak bym to zlecił komus kto się na tym zna ale nie chce truć jeżeli mój pomysł okaże nie nierealny.

    Na razie ktos podsunął mi pomysł z diodami - a skoro nikt nie odpowiada na moje pytanie to może chociaż ktoś sie wypowi co sądzi o pomyśle aby zastosować diody ? dokładnie chodzi mi o to że z tego co wiem takie diody zabierają troche voltów z układu - dlatego pytam jak sprawdzić ile taka dioda zabiera voltów - czy to od czegoś zależy czy zawsze jest taka sama strata.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Oczywiście Maister - przepraszam za przejęzyczenie

    Pozdrawiam
  • #4
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Melov wrote:
    Na razie ktoś podsunął mi pomysł z diodami - a skoro nikt nie odpowiada na moje pytanie, to może chociaż ktoś się wypowie, co sądzi o pomyśle aby zastosować diody? Dokładnie chodzi mi o to, że z tego co wiem, takie diody zabierają trochę voltów z układu - dlatego pytam jak sprawdzić ile taka dioda zabiera voltów - czy to od czegoś zależy, czy zawsze jest taka sama strata.

    Witam.
    Nie mam doświadczenia z bateriami fotowoltaicznymi, i ładowaniem z nich akumulatorów, ale jeśli chodzi o diody, to coś podpowiem.
    To o co pytasz, to spadek napięcia na diodzie. Zależny jest on od rodzaju diody, na jakie jest napięcie, oraz od tego jaki prąd przez nią płynie.
    Tak więc proponuję zastosować diody Schottky (na tych diodach jest mały spadek napięcia) o napięciu niewiele wyższym od napięcia jakie może na nich występować w kierunku zaporowym, oraz o sporym prądzie, nawet sporo przewyższający maksymalny prąd jaki może przez nie płynąć. W taki sposób zminimalizujesz straty napięcia na diodach.
    I teraz oba panele trzeba by połączyć równolegle (nie wiem czy tak można, ale już tak łączyłeś, co wynika z twojego opisu w pierwszym poście, i nic się nie uszkodziło), a następnie poprzez diody dać na poszczególne regulatory, a z nich na akumulatory.
    Pozdrawiam.
  • #5
    Melov
    Level 10  
    Dzięki, dokładnie tak mi doradzono abym zrobił to wykorzystując diody. Czy jedna dioda wystarczy ? wg mnie będe potrzbował dwie do jednego regulatora jedną do drugiego drugą, dobrze myślę ?
  • Suntrack
  • #6
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Dokładnie tak, potrzeba dwie diody.
    Podaj parametry tych zestawów: maksymalny prąd z paneli słonecznych, maksymalne napięcie, to pomogę dobrać konkretne diody.
    Pozdrawiam.
  • #7
    Melov
    Level 10  
    Napięcie układu to 12V ale z paneli może podskoczyć nawet do 19V - regulator jenak wyrównuje to sobie potem podczas ładowania, jednak te diody będą przed regulatorem więc napięcie możę skoczyć jak wcześniej napisałem nawet do 19V.

    Podumowując napięcie max 19V, prąd maksymalnie 10A.
  • #8
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Generalnie napięcie w kierunku zaporowym na diodzie jakie może wystąpić, nie powinno być wyższe niż różnica napięć na akumulatorach, czyli parę V. Prąd diod natomiast musi być minimum 10A, jednakże im będzie większy, tym lepiej (rozumiem że 10A to łączny prąd obu paneli).
    Masz tu trzy propozycje diod prostowniczych SCHOTTKY:
    18TQ045 - 45V 18A
    MBRF1645 - 45V 16A
    STPS1545 - 45V 15A
    Wszystkie te diody są np. w ofercie TME
    http://www.tme.eu/pl/katalog/artykuly.phtml?search=schottky&idp=1#search%3Dschottky
    Z pośród nich ja wybrał bym 18TQ045 ponieważ ma największy prąd. Poniżej karta katalogowa.
    http://pdf.elenota.pl/pdf/Microsemi/coc-128.pdf
    Jednakże jeżeli prąd maksymalny 10A jaki podałeś, dotyczy się jednej baterii słonecznej, to diody muszą być na co najmniej 20A, np. podwójna dioda STPS3045 - 45V 2x15A, po połączeniu równolegle otrzymamy 30A, lub STPS4045 - 4aV 2x20A, co po połączeniu równolegle da nam do 40A.
    I tu znowu ja bym wybrał diodę STPS4045. Poniżej karta katalogowa:
    http://www.iele.polsl.pl/elenota/STMicroelectronics/4605.pdf
    Oczywiście diody musisz wyposażyć w radiatory.
    Pozdrawiam.
  • #9
    Melov
    Level 10  
    Dzięki za informacje - oczywiście prąd 10A to łączna wartość ze wszystkich paneli. Mam jeszcze pytanie - czy mogę te diody mogę umieścić na jendym radiatorze obok siebie ? i czy obudowa powinna mieć wywietrzeniki czy możę być szczelna ? - (chce je zamknąć w obudowie aby dziecko niczego tam nie dotykało)

    Ta cała konstrukacja ma działać na działce gdzie nie ma prądu i być całkowicie automatyczna - do tej pory przełączałem sobię ręcznie ale czasem mnie nie ma więc wolę aby nikt niczego nie dotykał a dzięki temu układowi z diodami powinienem to uzyskać.

    I może jeszcze jedno pytanie - czy jeżeli już zrobię układ z diodami to czy długość kabli kórę będą szły do regulatorów ma znaczenie, dokładnie chodzi mi czy jeżeli do regulatora A dam kabel np 30 cm od diody a do regulatora B dam kabel np 5 cm od diody to czy tam gdzie jest krótszy kabel prąd będzie najpierw pobierany ? czy też nie ma to znaczenia ? - ewentaulnie czy są jakieś prawa które regulują "pierszeństwo" pobierania prądu ?. Interesuje mnie jak to by działało w moim układzie ?

    Za wszelkie wyjaśnienie jeszcze raz dziękuje.
  • #10
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Oczywiście możesz diody umieścić na jednym radiatorze, ale zauważ że diody radiatory mają połączone z katodą (patrz karta katalogowa), dlatego też diody muszą być połączone katodami, i to do minusa paneli słonecznych, natomiast od anody poszczególnych diod dajesz do poszczególnych regulatorów. Plusy wszystkie łączysz razem. Przygotowałem schemacik poniżej:
    Baterie słoneczne i ładowanie akumulatora
    Tak więc diody masz na minusie, a jeżeli chcesz je dać na plusie, to musiały by być odizolowane od radiatora, lub na oddzielnych radiatorach. Oczywiście pamiętaj że radiator musisz odizolować od konstrukcji.
    Jeśli chodzi o umieszczenie całości pod nie przewiewną obudową, to jeżeli obudowa będzie dostatecznie duża i z materiału dobrze przewodzącego ciepło (metal), to nie ma żadnego problemu. Moc cieplna jaka maksymalnie może się wydzielać na diodach, to spadek napięcia na diodach (około 0,5V) razy prąd maksymalny płynący przez nie, czyli będzie około 5W.
    Taka różnica długości przewodów po między diodami a regulatorami (30cm i 5cm) nie ma tu żadnego znaczenia, aby tylko przekroje przewodów były odpowiednio duże, bo przecież może przez nie płynąć prąd do 10A.
    Pozdrawiam.
  • #11
    Melov
    Level 10  
    Dzięki za schemat, a czy wykorzystując tylko jedną diode podwójną też można ten układ zrobić - dokładnie mam na myśli diode (dioda SCHOTTKY MBR7030WT 70A,30V podwójna) ?
  • #12
    Melov
    Level 10  
    Rysio4001 jest Pan geniuszem - zrobiłem to wg schematu, i działa super. Dzięki bardzo.

    Jeszcze jedno pytanie. Czy lepiej stosować dwie diody, czy jedną podwójną. Czy w sumie strata napięcia będzie taka sama ?

    I jeszcze drugie pytanie - a gdybym do tego schematu chciał podpiąć jakiś "regulator napięcia" (nie wiem czy to dobre określenia), że jeżeli pierwszy obwód miałby np. napięcie 13,5V, wówczas dopiero byłby aktywowany drugi obieg. Czy jest to możliwe w tym układzie? Jeżeli tak, to co musiałbym tam umieścić?
  • #13
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Nie ma to znaczenia czy dasz jedną diodę podwójną, czy dwie. Spadek napięcia będzie podobny - zależy to tylko od tego na jakie napięcie jest dioda (im wyższe, tym większy spadek napięcia), oraz od prądu na jakie są te diody (im większy prąd diod, tym mniejszy spadek napięcia).
    Jeśli chodzi o twoje drugie pytanie, to trzeba by zbudować układ kontroli napięcia na akumulatorze, który to w zależności od tego napięcia przełączał by baterie fotowoltaiczne na drugi obwód. Ale to już dużo bardziej skomplikowany układ, i nie wiem czy ma sens stosowanie czegoś takiego.
    Pozdrawiam.
  • #14
    Melov
    Level 10  
    Mam jeszcz jedno pytanie mam diodę podwójną MBR7030 i nie bardzo rozumiem pewne zjawisko które tam zachodzi a dokładnie zrobiłem tak że mam dwa akumulatory 12V. Jeden żelowy drugo kwasowo-ołowiowy. Chciałem aby jednocześnie z obu akumulatorów płynął prąd do odbiorników w postaci wpólnego wyjścia więc wykorzystałem do tego tą diodę aby akumulatory nie ładowały się nawzajem. Minusy od akumulatorów sa połączone razem i nie przechodzą przez diodę, natomist plusy wchodzą w diodę i wychodzą jednym plusem. Teraz mam już minus i plus do ktrógo podłączam urządzania. Z tego co wiem to dioda powinna odizolować od siebie akumulatory ale jak mierze napięcia woltomierzem to powstaje problem. Jeżeli odłączę jeden akulumator od systemu tak że mam np. podłączony tylko akumulator żelowy to na wyjściu mojego układu mam 12V i ok - ale w końcówce do której był podłączony drugi akumulator (teraz jest odłączony) pojawia sie napięcie coś ok 5V - i tu pytanie dlaczego ? wg mnie powinno być 0V - czy może jednak nie ?
  • #15
    Melov
    Level 10  
    Dziś sprawdziłem to na drugiej diodzie i innym zestawie akumulatorów i efekt jest ten sam - więc teraz nie rozumiem dlaczego tam gdzie nie powinno być napięcia pojawia sie 5-7V ? akumulatory nie rozładowują sie nawzajem więc diada działa tylko to napięcie mnie irytuje - powinno być zero czy nie ? może ktoś miał podobny przypadek.
  • #16
    jdubowski
    Tube devices specialist
    Melov wrote:
    Jeżeli odłączę jeden akulumator od systemu tak że mam np. podłączony tylko akumulator żelowy to na wyjściu mojego układu mam 12V i ok - ale w końcówce do której był podłączony drugi akumulator (teraz jest odłączony) pojawia sie napięcie coś ok 5V - i tu pytanie dlaczego ? wg mnie powinno być 0V - czy może jednak nie ?


    Bo dioda nie jest idealna - ma jakąś tam upływność - więc mierząc miernikiem o dużej rezystancji wewnętrznej otrzymujesz te 5V. Podłącz równolegle z miernikiem zarowkę a zobaczysz 0V.
  • #17
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    Maister wrote:


    1.Ładowanie żelowe do 13,8V
    2.Ładowanie kwasowe do 14,4V

    Jeżeli będziesz akumulator kwasowy źle ładował to się zepsuje, a żelowy tak samo i z rozładowaniem do pewnego stopnia uszkadza akumulatory nieodwracalnie.

    Akumulator żelowy jest odmianą akumulatora kwasowego, a nie jakim zupelnie odmiennym rodzajem akumulatora. Obydwóm szkodzi zarówno głębokie rozładowanie jak i przedłużający się stan niepełnego naładowania, skutkujący nieodracalnym zmniejszeniem pojemności (zasiarczeniem). Z tym że tzw. akumulator żelowy można zniszczyć także poprzez przeładowanie, i to natychmiast. "Gazowanie" które w akumulatorze ołowiowym z ciekłym elektrolitem powoduje jedynie utratę części wody, którą trzeba będzie potem uzupełnić - w akumulatorze ołowiowym żelowym wywoła trwałe rozwarstwienie elektrolitu. Stąd w akumulatorach żelowych należy unikać przeładowania jak ognia - i dlatego końcowe napięcie ładowania jest niższe.
  • #18
    Melov
    Level 10  
    Bardzo fajne rozwiązanie tyle że troche drogie. Ale w moim przypadku akurat już miałem kupione wczesniej dwa różne regulatory i nie przewidywałem łączenia ale w praktyce okazało jak zwykle inaczej.