Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DMX, MOSFET - Panele Led AT89c2051-24pc jaki tranzystor

DJ_NEOteam 08 Mar 2010 15:13 2565 4
  • #1 08 Mar 2010 15:13
    DJ_NEOteam
    Poziom 2  

Cześć. Słuchajcie mam mały problem. Chodzi o sterowanie pasków LED za pomocą sterownika opartego na układzie ATMEL-89c20551-24PC. Paski są zrobione po 3 led'y szeregowo wraz z rezystorem 480 Ohm. Układ jest zasilany 13,6 VDC.

Chodzi mi dokładnie o to, że dlaczego pod tym układem Atmel w.w. chodzą tylko prawidłowo tranzystory typu mosfet fuo24n. ? przy zamianie tranzystora na inny paski dostają nieznacznie ale mniejsze napięcie. Zamiast 3 V na jedną diode wychodzi mi 2,3.

Dlaczego np. nie współpracuje z BD135 ? Czy to jest związane coś z napięciem układu czy być może inne tranzystory wymagają zbyt wysokiego napięcia na baze ?

Za pomoc będę wdzięczny, bo już siedze z tym 2 tyg i powoli dostaje na głowe..

0 4
  • #2 08 Mar 2010 16:13
    fuutro
    Poziom 43  

Możesz zastosować BD135 a nawet wiele innych (tylko pamiętaj, że to tranzystor bipolarny) tylko nie można podłączyć bazy wprost do wyjścia procesora a jedynie poprzez rezystor ograniczający. Zależnie od napięcia zasilania a w zasadzie na wyjściu oraz obciążenia samego tranzystora trzeba będzie dobrać jego wartość.

0
  • #3 08 Mar 2010 20:06
    DJ_NEOteam
    Poziom 2  

Normalnie się poddaje. Podłączyłem bd 135 jako przełącznik pod ten scalak próbowałem różne rezystory od 4,7 kohm do 100 ohm nic jak nadal dostaje za słabe napięcie. normalnie wariuje.

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Widze że to ma coś wspólnego z możliwością tego atmela pod względem napięcia. po 5 minutach na bd 135 przy rezystorze 4,7 kohm pada na pysk. Może ktoś wie ile ten atmel może na wyjście znieść ?

0
  • #4 08 Mar 2010 20:13
    fuutro
    Poziom 43  

Tranzystor bipolarny nie działa do końca jak MOSFET. Bipolarne maja pewne napięcie w stanie nasycenia Uce sat w zależności od prądu bazy i kolektora wiec na pewno nie zachowają się jak MOSFETY, jakiś spadek zawsze wystąpi.

0
  • #5 08 Mar 2010 22:03
    DJ_NEOteam
    Poziom 2  

Nie no już mam wkońcu, ale dzięki za podpowiedź. W sumie chodziło o to że atmel daje zbyt niskie napięcie. Mosfet nie wymaga takiego napięcia bazy jak tranzystory bipolarne. Zrobiłęm prostą sprawe wpakowałem między baze a + 5 v stabilizatora rezystor i poszło. okazuje się wyjście musiało zostać jakby dosilone. teraz chodzi nawet na 300 ledach w szeregu. Ale mimo wszystko dzięki za pomoc. Pozdrawiam :D

Dodano po 3 [minuty]:

Jeżeli wszystko wypali po mojej myśli to zamieszcze schemat układu wraz wsadem do atmela na sterowanie paneli led 3 kanały czyli możliwośc dowolnego wybrania sobie trzech kolorów sterowanych DMX. Ale to pewnie potrwa jeszcze z tydzień

0