Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie procesora (ujemna temparatura??)

08 Mar 2010 18:04 3149 10
  • Poziom 27  
    Witam!
    Może to się wydawać śmieszne ale...
    Chciałbym schłodzić swojego procka (Pentium 4 D 3,2gHz) do ujemnej temperatury w celu O/C. Na chwile obecna udało mi się schłodzić go do ok. 2 stopni C. na chłodzeniu wodnym. Procka jeszcze nie kręciłem. Chłodnica za oknem a na zewnątrz było -5.
    Ale co zrobić jak się lato zbliża?? Macie jakieś propozycje??
    Myślałem nad jakaś małą lodówką ale nic nie ma interesującego żeby w środku było np. -20...
    Powiedzmy że mogę coś zbudować. Finanse jakie na to mam to ~250zł.

Mój komp to:
    Płyta główna GIGABYTE EP35-DS4
    PENTIUM D 3,2GHz/2M/800MHz SL8CM
    OCZ REAPER HPC 2x2GB/1066MHz
    NVIDIA GeForce 8800 GTS PCI-E 320MB 8800GTS GTS
    CoolerMaster RealPower M700 (RS-700-ASAA-A1)
    Dysk SeaGate 320GB

Chłodzenie wodne to duży blok wodny + pompka 500l/h i chłodnica o wymiarach 32x21x6
  • Poziom 41  
    Zostaje tylko FC.
  • Poziom 25  
    Oczywiście problem kondensacji pary wodnej masz już rozwiązany?

Poszukaj lodówek do transportu organów albo laboratoryjnych bloków chłodniczych - ale cena jest zabójcza.
  • Poziom 15  
    A może mała zamrażarka i w niej umieść chłodnice, one są w stanie schłodzić do -25 stopni Celsjusza nawet.
  • Poziom 27  
    Problem z para mam rozwiązany, zastosowałem gąbkę izolacyjna wokoło procesora i to jeszcze zaizolowałem folią...

kiedyś na Discovery widziałem gościa który zbudował jakąś zamrażarkę która działała na zasadzie "głośnika" . Wyglądała jak butla od gaśnicy a w środku była membrana z cewka i magnes (głośnik) i gościu to załączał i z jednej strony miał chyba -120 a z drogiej chyba +30... w środku podobno było ~200 db

Macie jakieś info na ten temat??
    Co myślicie jeszcze o ogniwach Peltiera
  • Poziom 25  
    Ogniwa Peltiera - no wszystko fajnie dopóki nie dochodzimy do momentu: Co zrobić z energią cieplną wydzielaną z drugiej strony płytki (gorąca strona) ;)? Jak dla mnie to trochę bezsensowne.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    SingleStage, suchy lód, azot, hel do wyboru do koloru.

Peltiera jak zawsze będę odradzał - zasilanie ogniwa + jak we wszystkich ekstremalnych chłodzeniach efekt rosy + odebranie mocy cieplnej CPU + moc cieplna ogniwa o czym już komandor64 wspomniał.

Ekstremalne chłodzenie to zabawa na kilka godzin do codziennego użytku całkowicie się nie nadaje.
  • Poziom 12  
    Mery prawdę mówi.
    A do 250zł to możesz najwyżej kupić (kontener DI 200zł + 10kg suchego lodu 40zł) i masz minus -70C na kilka godzin.
    Ewentualnie mega tani chiller do WC z używanych części
  • Poziom 21  
    A ja zepsuje całą zabawę ;) i napiszę że za 250 zł lepiej wyjdziesz jak kupisz jakiegoś C2D i nim zastąpisz obecnego Pentium D, taka prawda...
  • Poziom 27  
    Po co w ogóle chłodzić coś w komputerze do temperatur minusowych??
  • Poziom 32  
    Prawie wszystko napisali poprzednicy:
    Jedyne opcje to FC/FWC badz tez kontener DI.
    W drugim przypadku w tej cenie sie zmiescisz lecz masz zabawe na kilka/kilkanascie godzin.
    Co do FWC odpada ze wzgledu na cene. FC na zamowienie to koszt do 500zl (bez obudowy, najtansze podezespoly, slaba moc 1/8-1/4 hp max)
    Jakies 2 miesiace temu sprzedawalem Vapochilla ktory byl w stanie zejsc do ok -5st (na AMD AM2 X2 5000+ jesli dobrze pamietam). Poszedl on za niecale 300zl i na takie cos bys musial polowac.
    Do przedmowcow, ktorzy prawia o zamrazarkach i lodowkach sklonnych utrzymac temperature -20st. I owszem ta temp utrzymaja gdy sa szczelnie zamkniete i zadna energia cieplna nie jest do nich odprowadzana. Smiem twierdzic ze 90% zamrazarek nie utrzymala by temp ujemnej gdyby do niej doprowadzac cieplo z Pentiuma D. Przeciez te zamrazareczki i lodoweczki maja zwykle kilkudziesiecio watowe sprezarki - cudow nie ma.
    Co do kolejnej opini jakoby ekstremalne temp byly tylko do zabawy musze temu zaprzeczyc choc w wiekszosci przypadkow to sie do tego sprowadza. Osobiscie mam FWC na rotarce ustawione na ok 0st nie jest jakos strasznie uciazliwe - oczywiscie gdy zalacza sie sprezarka jest dosc glosno na co autor tematu tez powinien zwrocic uwage (cisza odpada). Oczywiscie jak napisalem fwc odpada ze wzgledu na cene.

Jak kolega wyzej napisal - peltier odpada. Jesli chcesz miec ujemne temp w stylu -5, -10st musialbyc schlodzic druga strone ogniwa do temp dajmy na to +10st moze +15 co jest niemozliwe biorac pod uwage temp otoczenia jak i moc wytwarzana przez CPU i ogniwo peltiera.
    Osobiscie kolega pozyczyl mi na kilka dni to ogniwo i po zamontowniu parownika mojego chlodzenia na owo ogniwo i dalej na CPU zamiast -14st bylem w stanie uzyskac -22st C. Przy samym WC roznica byla kilkustopniowa (dokladnie nie pamietam - zamiast 40st bylo 33 czy cos w tym stylu). A pradu ciegnelo to co nie miara.. No chyba ze ktos mieszka w akademiku..

Podsumowujac pozostaje liczyc na okazje w stylu allegro bo raz na dlugi czas mozna dorwac jakies FC do 300zl, choc nie ma co sie po nim spodziewac cudow.