Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikser kanałów RC (V-tail mikser) i giroskop - kompatybilnoś

GrzegorzJa 08 Mar 2010 18:47 4417 3
  • #1 08 Mar 2010 18:47
    GrzegorzJa
    Poziom 9  

Dzień dobry.

Zwracam się do kolegów modelarzy i elektroników z prośbą o pomoc.

Buduję platformę pewnego urządzenia. Platforma ta powinna mieć możliwość zdalnej regulacji względem osi X i Y (w warunkach początkowych osie X i Y leżą na płaszczyźnie poziomej). Dodatkowo powinna mieć własną stabilizację względem tych obydwu osi.
    Aby nie wyważać otwartych drzwi postanowiłem zastosować zdalne sterowanie za pomocą nadajnika RC. Do tej chwili wszystko jest proste. Problem pojawił się, kiedy chciałem dobrać układ: GIROSKOP – MIKSER KANAŁÓW RC – SERWOMECHANIZM. Po lekturze wiedzy internetowej wiedziałem mniej niż przed lekturą.
    Z tego, co wyczytałem niektóre giroskopy nie są kompatybilne z mikserami i na odwrót. Tak samo niektóre serwomechanizmy nie są kompatybilne z niektórymi giroskopami. Nikt jednak nie wyjaśnia, jakie układy są kompatybilne.

Proszę więc o pomoc w doborze kompatybilnych układów. Być może ta wiedza przyda się innym modelarzom budującym modele ze stabilizacją giroskopową.

Dla łatwiejszej analizy przytaczam typy dostępnych mikserów kanałów RC i giroskopów.

W moim układzie są dwa serwomechanizmy ALTURN AAS-309BB.

MIKSERY

a) P-XTRA-2070 MIXER,
    b) mikser V – producent EModel ,
    c) mikser V-tail – producent Turnigy,
    d) mikser V-tail – na stronie www.modelmaking.pl,,
    e) GWS V-Tail MIXER II,
    f) mikser kanałów RC – producent Great Planes,
    g) GW/V-tailn.

GIROSKOPY

1) FUTABA G-190,
    2) FUTABA G-191,
    3) FUTABA GY-401,
    4) E-SKY EK2-0704,
    5) E-SKY EK2-0704A,
    6) E-SKY EK2-0704B,
    7) ALIGN RC RCE-550,
    8) E-FLITE SUB-MICRO G-90,
    9) E-FLITE SUB-MICRO G-110,
    10) ASSAN GA-410,
    11) ASSAN GA-510.

Świadomie wypunktowałem miksery literami a giroskopy cyframi aby zapisywać kompatybilne kombinacje.

0 3
  • #2 09 Mar 2010 00:49
    Madrik
    Moderator Robotyka

Nie bardzo rozumiem, o co ci chodzi.
    Mikser V-tail działa w ten sposób, że Przy wychyleniu drążka w jednej osi, oba serwa działają w tę samą stronę, a przy wychylaniu w drugiej osi, serwa działają w przeciwne strony.

Inaczej dwie powierzchnie sterowe działają raz jak lotki, a drugi raz jako ster wysokości, jeśli sa w tej samej płaszczyźnie.

W przypadku usterzenia V, ponieważ powierzcnie sa nachylone pod innymi kątami, raz działają jako stery wysokości (w tę samą stronę), lub ster kierunku (w strony przeciwne).

Mikser taki, spotyka się też w pojazdach typu "czołg", gdzie steruje np. silnikami. Wspólna praca - jazda przód-tył, praca różnicowa - skręty.

Podobnie stosuje się taki mikser także w niektórych modelach śmigłowców dwuwirnikiwych, tyle, że tam jest albo wznoszenie, opadanie, albo obród wokół osi.

Żyroskopy są zwykle jedno, lub dwu kanałowe (samolotowe).
    W przypadku chęci stabilizowania w jednej płaszczyźnie, za pomocą żyroskopu, albo sterujesz jednym kanałem, albo dajesz dwa, żyroskopy, każdy do osobnego serwa.
    Jeśli chcesz stabilizować dwa, osobne serwa, a nie chcesz dawać aż dwóch żyroskopów, musisz zastosować żyroskop dwukanałowy, tzw. "samolotowy".

Serwa natomiast różnią się wtyczkami. Serwa jakie podałeś, są typowymi serwami w klasie Micro, więc powinny mieć raczej typowe wtyczki. Zresztą ewentualna wymiana wtyczki nie jest żadnym problemem.

Choć te serwa nie mają najlepszej opinii, a przy tym nie są tanie.
    Podobne parametry mają choćby Tower Pro SG-91, czy MG-90 (metalowe tryby) i są znacznie tańsze. A jeśli zalezy ci na precyzji czy jakości, to raczej wybrałbym coś Hiteca albo innego, liczącego się producenta, nawet za parę groszy więcej.

PS -
    1, 2, 4 - 11 to Żyrka jednokanałowe. Różnią się jakością, czułością i możliwością regulacji - manualnej, bądź zdalnej.
    Tylko 3 ma obsługę 2 serw na osobnych kanałach. Ale działa tylko w jednej osi.

W związku z tym, że mikser V pracuje na dwóch kanałach, musisz mieć właśnie takie żyrko, które te dwa kanały obsłuży, lub zastosować dwa, oddzielne żyra.

PS2 - niestety, nie wiem jak jednym serwem, sterować w dwóch osiach jednocześnie, tzn. jak połączyć żyroskopy, bo się w ten sposób nie bawiłem.
    Zwykle każdy serwomechanizm działą w jednej płaszczyźnie.
    Jeśli jednak, każde serwo ma działać w osobnej płaszczyźnie, to musisz mieć dwa jednokanałowe zyroskopy, każdy zamontowany w odpowiedniej dla ciebie płaszczyźnie, i podłaczony do kanału sterującego serwem. Wyjścia podłączone pod Mikser V, a pod wyjścia Miksera, podłączone serwa.

0
  • #3 09 Mar 2010 07:24
    Kuba_eM
    Poziom 24  

Może nie dokładnie chodziło o kompatybilność ale to o to, że w niektorych konstukcjach powinno unikać się stosowania żyroskopów z funkcjami Headlock i podobnymi?

0
  • #4 09 Mar 2010 09:52
    GrzegorzJa
    Poziom 9  

Napewno podałem zbyt ogólny opis konstrukcji mechanicznej. Celowo, ponieważ nie stanowi to meritum.
    W układzie są trzy giroskopy a podałem, że dwa - pomyłka.

Dla zobrazowania układu załączam rysunek. Ale nie jest to meritum.

Czytając lekturę internetową ktoś tam pisze, że na przykład giroskop FUTABA GY-401 nie działa mu poprawnie z mikserem TURNIGY. Ktoś tam znowu pisze w opinii o mikserze GWS V-TAIL II, że źle pracuję, bądź w ogóle nie działa z giroskopami GWS.

Przyznam otwarcie. Nie zajmowałem się nigdy układami modelarskimi, w których stosuje się mikser kanałów i giroskop. Nie chciałbym też bawić się w kupowanie kilku rodzajów giroskopów i mikserów i badanie kombinacji, bo ceny tych pierwszych do małych nie należa.

A co do wyboru serwomechanizmu firmy ALTURN. Jego wałek zębaty do mocowania orczyków jest wykonany z metalu i pasuje mi średnicą do panewek mocujących całej konstrukcji.

0