Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika do sprężarki

08 Mar 2010 20:24 6184 21
  • Poziom 10  
    Witajcie

Kupiłem sobie silnik do sprężarki i nie wiem jak podłączyć. Silnik Tamel Sg100L-2 (2800 obr, 3 fazy, 3kW) oraz rozłącznik 3 biegunowy Spamal ŁK16R. Pytanie jak podłączyć ten silnik żeby dobrze pracował w sprężarce?

Ewentualnie jakby ktoś mógł mi wysłąć szkic podłączenia na moim rysunku. Z góry dziękuję,

Podłączenie silnika do sprężarki Podłączenie silnika do sprężarki
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 34  
    Witam

Napisz jaka sprężarka i gdzie to będzie pracować.

Silnik 660/380 3kW w domu z trójkąta nie ruszy tym bardziej przy sprężarce bez odpowietrzenia przy rozruchu.

Najlepiej gwiazda trójkąt na stycznikach jak ma pracować w automacie.

Jaki był wcześniej silnik przy sprężarce.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    tp jest sprężarka własnej roboty, agregat sprężarkowy b3800b. Bedzie pracowala od czasu do czasu na wlasne potrzeby.
  • Poziom 34  
    Czyli zwykła sprężarka tłokowa - rozruch pod ciśnieniem (ciężki)

Tylko gwiazda trójkąt.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Tak zwykła tłokowa.
    Czyli jak musi wyglądać moje podłączenie?
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 34  
    Właśnie tak:

Oczywiście pomiąłem zabezpieczenie styczników Czyli K1 przez pomocnicze K2 i na odwrót bo mi się nie chciało rysować.

Jak coś schrzaniłem to mnie poprawcie koledzy.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź
  • Poziom 34  
    Oczywiście jak będziesz robił taki układ to puść cewki styczników przez styki pomocnicze.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Zrób fotkę tabliczki znamionowej tego silnika bo coś mi się wydaje że on ma chodzić tylko w gwiazdę dla napięcia 400V.Poza tym po co 3kW przełączać tymbardziej że sprężarka nie ma lekko ruszyć.
  • Poziom 34  
    Myślę że po to że 3kW na B25 pod obciążeniem jak i pewnie bez nie ruszy

A tabliczkę jak najbardziej też poproszę.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Pierwsze słyszę żeby ktoś chciał łączyć silnik 3kW przez włącznik gwiazda trójkąt. W większości przypadków jest to niemożliwe (napięcie trójkąta 230V). Szczególnie w sprężarce z "ciężkim rozruchem" objawi się to że na gwieździe silnik się nie rozpędzi, a na trójkącie owszem :D Na C25 rusza silnik 7.5kW w sprężarce V2 (50m3/h, Pomet), w gwieździe marnie to wygląda...
  • Poziom 36  
    Witaj, oczywiście przełącznik gwiazda trójkąt w tym przypadku nie ma sensu, poza tym silnik jest już połączony w gwiazdę i prawdopodobnie tylko w takim układzie może pracować.
  • Poziom 10  
    Niedługo zrobię i wstawię. Też się zastanawiałem po co robić podłączenie gwiazda trójkąt, bo przecież jeśli jest wyłącznik ciśnieniowy założony to musiałbym ciągle latać i bawić się włącznikiem a on przecież ma na raz ruszyć.

Zdjęcie nie wychodziło bo odbijało od tabliczki świtało ale zrobiłem rysunek z danymi
  • Poziom 36  
    No to przełącznik masz z głowy :wink:
  • Poziom 10  
    Ja chce przed ciśnieniowym założyć jeszcze rozłącznik 3 biegunowy.
    Czyli jak należy podłączyć?
  • Poziom 17  
    Tak jak na schemacie w poście pierwszym od góry.
    Tylko nie wiem po jaki grzyb tam biegun N.
    Podłączasz trzy fazy i PE. (Oczywiście PE bezpośrednio, broń Boże przez wyłącznik)
  • Poziom 10  
    Aha dzięki i w skrzynce zaciskowej na silniku nic nie ruszać tylko przykręcić kabelki. Blaszki nie ściągać łączącej zaciski W2-U2-V2?

A moje pytanie jeszcze jedno w łączniku nr 1-4 to przewodnictwo jednej fazy, 2-5 drugiej i 3-6 trzeciej czy inna jest kolejność podłączania kabli?
    Rozumiem że w taki sposób:
  • Poziom 36  
    Wyłącznik prawdopodobnie łączy 1-2, 3-4, 5-6, ale sprawdź miernikiem.
    Podłączenie O.K.
  • Poziom 10  
    sprawdzę sprawdzę i to zaraz pójdę. A podłączenie na silniku dobrze narysowałem?
  • Poziom 13  
    artekmoto napisał:
    sprawdzę sprawdzę i to zaraz pójdę. A podłączenie na silniku dobrze narysowałem?

Dobrze
  • Poziom 10  
    Wyłącznik łączy rzeczywiście 1-2, 3-4, 5-6.
  • Poziom 34  
    Po co wypisują takie bzdury na dekielku?

Pozdrawiam