Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Amica ACZ-3101P - chodzi non stop

Zaragoza44 08 Mar 2010 23:13 11206 5
  • #1 08 Mar 2010 23:13
    Zaragoza44
    Poziom 2  

Witam,
    Moja lodówka Amica ACZ-3101P ma ok. 5 lat. Ostatnio zauważyłem zwiększone zużycie prądu, wychodzi na to, że lodówka pracuje bez przerwy, termostat się nie wyłącza.
    Na tylnej ściance chłodziarki zbiera się w górnej części warstwa lodu, ale temperatura chłodziarki nie spada - zrobiłem test temperatury - na środkowej półce po 7 godzinach bez otwierania i na najwyższym (7) stopniu pracy było +10 st. C - czyli tak samo jak przy najniższym (1) stopniu i "dziennym trybie" otwierania drzwi.

Zamrażalka chłodzi mocno (w końcu nie ma przestoju).

Czy taki efekt to nieszczelność uszczelki w drzwiach chłodziarki, czy może być spowodowany przez inne czynniki?

Póki co, inspirując się radami z forum, wyjąłem uszczelkę i przelałem wrzątkiem, a po założeniu i zamknięciu drzwi ogrzałem wokół suszarką. Na razie, po kilku godzinach, nie ma poprawy.

Pzdr,
    [Zaragoza44]

1 5
  • #2 08 Mar 2010 23:23
    ROBSON33
    Moderator AGD

Prawdopodobnie masz ubytek czynnika chłodniczego .
    Tylko dobry chłodniarz da radę usunąć nieszczelność.

0
  • #3 24 Mar 2010 21:10
    Zaragoza44
    Poziom 2  

Zadzwoniłem do specjalisty o dobrej opinii - potwierdził, że tak objawia się ubytek czynnika chłodzącego, uzupełnienie kosztuje ok. 150 zł, ale jest 50% szans, że układ jest nieszczelny.

Doradził następujący test: wyłączyć lodówkę na 2 dni - jeśli po załączeniu lodówka osiągnie te same parametry chłodzenia co teraz - jest szansa, że uzupełnienie czynnika chłodzącego pomoże. Jeśli lodówka będzie chłodzić znaczne słabiej - lepiej przemyśleć zakup nowej, bo znalezienie nieszczelności może być kosztowne.

Póki co czekam na dogodny moment dla testu i patrzę, co kupić, jak wyjdzie negatywny.

1
  • #4 24 Mar 2010 21:59
    ROBSON33
    Moderator AGD

Poszukaj dobrego chłodniarza takie rzeczy się naprawia .

2
  • #5 24 Mar 2010 22:24
    eldom
    Poziom 21  

Prawdopodobieństwo, że takiego znajdziesz jest niewielkie.
    Ale mozesz dość łatwo znaleźć takiego co weźmie kasę a po tygodniu, miesiącu jak zdechnie ponownie nie uzna reklamacji :|

0
  • #6 11 Kwi 2010 21:17
    Zaragoza44
    Poziom 2  

W końcu zdobyłem się na ww. test, ok. 10 rano wyłączyłem lodówkę z prądu, zajrzałem po ok. 9 godzinach, bo zaczęło głośno stukać co parę minut - tylna ścianka się wybrzuszyła (od 2/3 wysokości w górę, czyli tam, gdzie tworzył się lód) i zaparła na szklanych półkach.
    Włączyłem lodówkę (termostat na "2"), po 2 godzinach tylna ścianka nadal wybrzuszona, ale chłodna w dotyku, zobaczę rano, czy temperatura zacznie spadać (teraz +16 st. C w chłodziarce). Zamrażalka mrozi.

Jak wnioskuję z lektury tego forum, nastąpiła nieszczelność parownika, co jest nienaprawialne, "chyba że znajdziesz dobrego chłodziarza".

Jutro zadzwonię ponownie do ww. specjalisty (ma najlepsze opinie w regionie) - jeśli się nie podejmie naprawy, kupuję nową (na szczęście model wybrałem, oczywiście na czynnik chłodniczy R600a - ww. Amica jest na R134a - dowóz, wypoziomowanie i wywóz starej na złom za 120 zł).

1