Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do podłączenia budynku?

09 Mar 2010 10:34 2698 6
  • Poziom 2  
    Witam,

Zastanawiam się jaki kabel wybrać do połączenia szafy elektrycznej w budynku mieszkalnego ze skrzynką licznikową w granicy działki. Moc przyłączeniowa 27kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 40A (wydaje mi się że powinno być większe), odległość 25...30m. Obliczenia sobie, a różne opinie i praktyki sobie. Niektórzy twierdzą, że YKY 4x16 (5x16) powienien w zupełności wystarczyć, inni natomiast że powinien to być kabel YKY 4(5)x25mm2. Różnica w cenie kabla znaczna. Może ktoś pomoże?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    YAKY 4x35mm^2 jest tańszy niż 5x10mm^2 i bedzie wystarczający .
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    A gdyby jednak pozostać przy miedzi?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Książka "Pomiary w elektroenergetyce" podaje [tabela 17.5.2, str. 348]:
    "Obciążalność długotrwała kabli elektroenergetycznych o izolacji papierowej, gumowej i polwinitowej, 3-4żyłowych o napięciu znamionowym do 1kV, ułożonych pojedynczo bezpośrednio w ziemi (...):

10mm2 - obciążalność długotrwała 82A
    16mm2 - obciążalność długotrwała 110A
    25mm2 - obciążalność długotrwała 145A"

Napisz jeszcze, jaki rodzaj sieci masz w skrzynce pomiarowej.

Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • Poziom 2  
    Dzięki,

Tabele są dla mnie jasne 10mm2 wystarczy, nawet zakładając że większa część kabla pójdzie rurą arota. Bezpiecznie 16mm2. Ale słyszałem opinie że dobrze było by przyjąć 25mm2 - czy to nie przesada?
  • Moderator
    wasiu napisał:
    A gdyby jednak pozostać przy miedzi?

A po co???
    Gdybyś zadał sobie trud poszperania na forum, to tylko na tej stronie znajdziesz kilka tematów o kablach zasilających.
    Temat zamykam. Pkt 14 regulaminu forum.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Jeżeli jest TN-C, to minimalny przekrój PEN musi mieć 10mm2, ma twoim miejscu dałbym 4x16.