Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnienie włączenia alarmu

04 Sie 2004 18:50 3093 15
  • Poziom 10  
    Witam grupowiczów!

Muszę założyć alarm w pomieszczeniu gospodarczym, ponieważ miałem ostatnio próbę włamania -włamywacze nie pokonali solidnych krat z dobrymi kłódkami, ale obawiam się, że mogą się bardziej przygotować i wrócić, a trzymam tam drogie rowery ;-(
    Na wstępie zaznaczę, że jestem 100 % lamerem w sprawach elektroniki.
    Wymyśliłem, iż założę czujkę ruchu i kontaktron - podpięte do syreny i
    pociągne prąd z akumulatora samochodowego. Problemem jest dla mnie jak rozwiązać problem, aby alarm nie załanczał się od razu, gdy wejdę do
    pomieszczenia, ale z opóźnieniem 10 sekundowym.
    Wiem, że centralka rozwiąże problem, ale to już za drogo dla mnie. Czy np. na przewodzie pomiędzy czujką, a syreną jakiś wyłącznik można zamontować, albo rozwiązanie z pilotem?
    Jest to pomieszczenie gospodarcze - gdzie miały być wsypy (w bloku), ale w końcu ich nie było i zostało pomieszczenie, które mam.
    Są drzwi, a potem kraty. Na drzwi chciałem kontaktron dać, a nad samą kratą przy wejściu czujkę. Także jak już otworzą dzrwi ma wyć przez rozłączenie kontaktronu, i jeszcze czujka na suficie nad kratą, która powinna wylapać ruch, bo krata jest kilka centymetrów w środku.
    Akumulator i syrenę na końcu pomieszczenia - tam są
    półki do sufitu i w tych półkach chciałem schować. Dobrze tak?

Pozdrawiam
    [POZ] Marcin "Pigas" Nadolczak
    Pisząc do mnie na prv zmień UK na PL
    marcin.nadolczak(malpa)wp.uk
    GG # 1403014 <= => gsm 880 25 1000
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 34  
    Do kompletu brakuje tylko adresu :D . A tak poważniej, pomysł z radiolinią (pilot) jest wydaje mi się dość prostym i dobrym rozwiązaniem, możesz też wykorzystać jakiś alarm samochodowy, który ma taką funkję jak wymóg włączenia zapłonu w określonym czasie i wtedy masz naraz i wyłączenie z pilota (a jak by im się udało jakoś to pokonać, choć mało prawdopodobne bo to nie złodzieje samochodów chyba) i dodatkowo ukryty wyłącznik. Ale to już chyba "za dużo" . wszystko ładnie pięknie ale ja bym bardziej pomyślał o bezprzerwowym źródle zasilania bo nie muszą być już super fachowcami żeby wykręcić lub przepalić bezpiecznik i wtedy ten cały alarm to możesz sobie..... żeby był nie wiem jak wymyślny.

Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Poziom 23  
    jeżeli z elektroniką nie masz za wiele to problem może być większy,tymbardziej że opóźnienie powinno się włączać dopiero po naruszeniu magnetyka,a w przypadku IRa od razu.bez centralki fakt będzie trudno,w takim razie pilot byłby raczej rozsądnym rozwiązaniem.Kolejny problem - jeżeli system zostanie naruszony będzie wył aż się nie pojawisz,chyba że zamontujesz porządny sygnalizator zewnętrzny z podtrzymaniem akumulatorowym i regulacją czasu sygnalizacji flashem z pamięcią i czujnikiem sabotażu ehm.to droższe rozwiązanie.W sumie polecam Ci jednak jakąś firmę zapewniającą monitoring(no chyba że blisko mieszkasz ale to tez słabe rozwiązanie).
  • Poziom 23  
    zodiak318 napisał:
    ciach...

...fachowcami żeby wykręcić lub przepalić bezpiecznik i wtedy ten cały alarm to możesz sobie..... żeby był nie wiem jak wymyślny.

Pozdrawiam.

po to właśnie są antysabotaże i sygnalizatory z akumulatorami które po odłączeniu od zasilania sieciowego wyją do bólu,aż sie AQ skończy...
    dodatkowo pigas1 musisz pomyśleć o czasie na wyjście ehm... i sprawa powoli zaczyna się komplikować...czyli radiola jest w tym wypadku jakimś rozwiązaniem,ale koszt oczywiście wzrasta...
  • Specjalista elektryk
    Witajcie

mimo wszystko proponowałbym radiolinię (styk antysabotażowy) cena koło 100zł - http://www.elmes.pl/elmes.html Praca w trybie mini-centrali alarmowej: odbiornik może pełnić funkcję bezprzewodowej centrali w prostym systemie alarmowym
    do tego musisz dokupić sygnalizator z własnym aku, bo jak ktoś przewody porozłącza to po zawodach, jeśli masz możliwość podłączenia linii tel. to mogę ci odsprzedaż ROGERA DIAL (za ...60zł)
    do tej centralki mógłbyś dokupić bezprzewodową czujkę - (droższe rozwiązanie,) ale nie musisz ciągnąć dodatkowych przewodów, czy zasilania
    pozdro
  • Poziom 20  
    Wydaje mi się, że pomysły proste są najlepsze. Menka dobrze radzi. Omiń centralkę i zrób "zatrzask" na dwuch przekaźnikach. Jeden podtrzymujący styki drugiego. Proste i tanie. Pilot radiowy koniecznie, bo trzeba tam wejść i wyjść. Sygnalizacja na diodzie świecącej. Wyje do bulu, rozładowania akumulatora lub "resetu" sprzętowego - chwilowe zabranie zasilania. Koszt żaden.
    Pozdrawiam Adam M.
  • Poziom 10  
    zodiak318 napisał:

ciach...

wszystko ładnie pięknie ale ja bym bardziej pomyślał o bezprzerwowym źródle zasilania bo nie muszą być już super fachowcami żeby wykręcić lub przepalić bezpiecznik i wtedy ten cały alarm to możesz sobie..... żeby był nie wiem jak wymyślny.

Pozdrawiam.

Alarm będzie zasilany z akumulatora i centralka lub inne elementy wraz z zasilaniem będą za drzwiami i kratą. Więc odłączenie zasilania nie wchodzi w grę.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    kasprzyk (menka) napisał:

ciach.......

mimo wszystko proponowałbym radiolinię (styk antysabotażowy) cena koło 100zł - http://www.elmes.pl/elmes.html [i]Praca w trybie mini-centrali alarmowej:
    pozdro

Czyli jeśli zastosuję którąś z tych radiolinii to nie muszę już kupować centralki?
    Orientujesz się może czy te radiolinie współpracują tylko z czujkami Elmesa?

Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    [quote="pigas1
    Czyli jeśli zastosuję którąś z tych radiolinii to nie muszę już kupować centralki?
    Orientujesz się może czy te radiolinie współpracują tylko z czujkami Elmesa?

Pozdrawiam
    GG # 1403014 <= => gsm 880 25 1000[/quote]

hmm ... urządzenia, które chciałbyś podpiąć pod tą radiolinię (CH4H) muszą być tej firmy (tzn nie jestem na 100% pewien - ale na stronie jest napisane jakie czujki współparcują z konkretną radiolinią.)
    czyli nawet kontaktron powinien być bezprzewodowy, nie mógłbyś podłączyć zwykłych przewodowych czujek, ponieważ nie ma wejścia drogą przewodową tylko drogą radiową. Musiałbyś zobaczyć ceny tych kontaktronów - może jeden załatwiłby juz temat????
  • Poziom 10  
    Jeden kontaktron z Elmesu współpracujący z radiolinią CH4H to koszt 70 zł. (sklep internetowy). Koszt radiolini i kontaktronu to ok. 160 zł, do tego trzeba dodać sygnalizator i masz prosty system alarmowy - za 200 zł. Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    DoctorX napisał:
    to już moim zdaniem lepiej kupić najprostszą centralke np. Satel CA4
    http://www.laskomex.com.pl/oferta/cennik/alarm.php
    przykładowy cennik

Witam
    jednak licząc każdą złotówkę - a koledze chodzi właśnie o najtańsze rozwiązanie - to ca4+obudowa+manipul. = 330zł do tego reszta, trzeba dobrze przekalkulować

pozdrawiam
  • Poziom 23  
    ale za to profesjonalne rozwiązanie i można już spokojniej spać :) obudowę można samemu wykonać...no ale manipulatora juz nie ;).
    już nie wspomnę o korzyściach typu :
    zamknięcie automatyczne,powiadomienie np.na pager,kody z uprawnieniami,możliwośc monitoringu czy zdalnego łączenia się z centralką przez modem ... i wiele innych
  • Poziom 10  
    Znalazłem jeszcze centralkę AVT2109 C. Co o niej sądzicie? Wydaje mi się, że byłaby wystarczającym rozwiązaniem dla mnie. Znacie ten sprzęt?

PS. Dziękuję za dotychczasowe porady ;-)

Pozdrawiam