Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa regulatora triakowego dużej mocy.

Rower_mam 09 Mar 2010 13:00 2894 3
  • #1 09 Mar 2010 13:00
    Rower_mam
    Poziom 10  

Witam,
    Buszując po internecie znalazłem następujący schemat:
    Gdy już to zbuduję, to ma to szanse działać? Czy zgodnie z obliczeniami, maksymalna moc wynosi 5,520 kW ?

0 3
  • #2 09 Mar 2010 13:09
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Rower_mam napisał:
    Witam,
    Gdy już to zbuduję, to ma to szanse działać?

Ma szanse jak odwrócisz anody triaka - A1 (ta od strony bramki) ma być połączona z okładką kondensatora, A2 z obciażeniem, a na schemacie masz odwrotnie...
    Ponadto brak na schemacie jakichkolwiek elementów przeciwzakłóceniowych - będzie to "siało" okropnie.

Rower_mam napisał:
    Czy zgodnie z obliczeniami, maksymalna moc wynosi 5,520 kW ?

Jeśli triak jest na 24A to tak, ale zwróć uwagę na wielkość radiatora, nadto na czułość wyzwalania (tak duży triak może nie chcieć pracować w tak prostym układzie).

0
  • #3 09 Mar 2010 13:21
    Rower_mam
    Poziom 10  

Dziękuję za słuszne uwagi.
    A oprócz tego to jakie elementy przeciwzakłóceniowe trzeba zastosować i w którym miejscu? I dlaczego triak może nie pracować?

0
  • #4 09 Mar 2010 13:35
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Rower_mam napisał:
    Witam,
    Gdy już to zbuduję, to ma to szanse działać? Czy zgodnie z obliczeniami, maksymalna moc wynosi 5,520 kW ?
    szansę ma, ale policzmy:
    5520W/230V=24A, a to oznacza więcej jak nierozsądek, aby nie pozostawić sobie żadnego zapasu dla skutecznej wartości prądu dla triaka typu BTA24, dla którego ta wartość wynosi: IT(RMS) =25A - zobacz na stronę 1 w/w dokumentu.
    Należy przyjąć, że dla pracy ciągłej - co należy przyjąć za wartość nominalną (skuteczną) prądu obciążenia - będzie to nie więcej jak 75% od 25A, czyli:
    0,75•230V•25A=4312.5W

Oczywiście sam triak należy zaopatrzyć w stosowny radiator - co znam z autopsji.

Pokazany wyżej układ jest najprostszym układem regulatora fazowego z triakiem sterowanego za pomocą diaka i ma on prawo działać poprawnie ale tylko dla obciążenia czysto rezystancyjnego.
    Ale już niewielka wartość indukcyjności w obwodzie obciążenia - konieczny filtr prądowy dla "spłaszczenia" stromości narastania prądu - spowoduje, że w pewnym zakresie kąta przewodzenia triaka układ przestanie być sterownym i wystąpi w nim tzw. "przeciąganie" przewodzenia prądu przez triak.
    Dlatego też porządne układy praktyczne wykonuje się z układem sterowania o dwóch stałych czasowych.
    Schematów układów - jak wyżej wspomniałem - na tym forum zamieszczonych jest w różnych działach wiele, a więc poszukaj sobie.
    Również ja napisałem tu o tym w kilku tematach.

Pozdrawiam

P.S. Nie oznaczyłeś anod tego triaka, a więc nie jest dokładnie wiadomym czy są one podłączone poprawnie.

0