Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wymienić aby poprawić osiągi?

09 Mar 2010 16:43 3724 60
  • Poziom 11  
    Chciałbym trochę podrasować kompa. Co zmienić aby polepszyć osiągi?

Gigabyte Ga-P35-DS3L
    Intel Core 2 Duo E4600 2400 MHz
    2048 MB (2x 1 GB DDR2-800 MHz SDRAM )Elixir
    NVIDIA GeForce 8600 GT
    Samsung HD 200HJ ATA Device (200 GB )
    Zasilacz Q-tec 400W

Ile można z tego zestawu wyciągnąć tak aby polepszyć jego osiągi?
  • Poziom 31  
    Osiągi w grach? Czego oczekujesz? w jakich rozdzielczościach?
    Do wymiany zasilacz i grafika, procesor podkręć.
  • Poziom 11  
    Tak w grach ale także ogólnie multimedia, internet. O zasilaczu już myślę Tagan lub chieftec gdzieś 500 W . Grafikę tez chcę zmienić bo w tej co mam to wentylator mi siada i lepiej opłaca się wymienić . Jaka wybrac ? A procesor mam podkręcony obecnie na 2,6 Ghz gdyż jak podkręciłem na 2,8 Wywala blue screen . Myślę też o wymianie dysku . A co TY proponujesz ?
  • Poziom 31  
    Jaką kwotą dysponujesz?
  • Poziom 11  
    Powiedzmy gdzieś 800zł ewentualnie 1000 max.
  • Poziom 31  
    OCZ ModXStream 500W
    Radeon HD4850/GTS250
    PDC E5200/E6300 + OC
  • Poziom 11  
    Jednak procesora nie chce zmieniać A jaka grafikę polecisz i kości pamięci tak do $ GB
  • Poziom 31  
    Grafika jak wyżej, ew. jeszcze 9800gt/8800gt.
    Pamięci możesz sprzedać i kupić 2x2GB choć teraz ceny są b. niekorzystne.
  • Poziom 11  
    Czy 9800/8800 to to samo jakie najlepsze firmy tych pamięci ? jakiej firmy kupić pamięć ram ?
  • Poziom 31  
    9800gt/8800gt to w zasadzie to samo, tylko łatwiej trafić tą pierwszą na gwarancji. Jeśli ci na tym nie zależy to uzywaną 8800gt 512MB (g92) można kupić już za 200PLN. Pamięci zależnie od tego czy mają się wysoko kręcić/wyglądać bajerancko. Nawet w najtańszych kingstonach można trafić na dobre kości, jednak ogólnie przy 2x2GB jest duzo gorzej z kupieniem dobrych pamięci niz przy 2x1GB. Szukaj np G.Skill, Mushkin.
  • Poziom 11  
    Te pamięci pracuja z częstotliwością 800 Mhz czy nie lepiej kupić np 1066? Czy wtedy jakośc się polepszy Będą pasowały do mojej płyty ?
  • Poziom 31  
    Jak trafisz jakieś ekstra sztuki to 800-tki pójdą nawet i 1200MHz. Płytę masz dobrą, z tym, że domyślna szyna dla Twojego procesora to 800MHz.
  • Poziom 11  
    Tak 800Mhz czy ma to znaczyć że częstotliwość tego procesora dobiera się do częstotliwości karty pamięci. jak procesora jest niższa to źle będzie chodzić ?
  • Poziom 11  
    To rozumiem ja mam stosunek 1:2 czyli 400x 2 daje mi 800. Tak jest u mnie ale nie wiem czym się różni efektywna częstotliwość od rzeczywistej . Szyna mojego procesora ma 200 xmnoznik 12 daje to 1400 na jeden rdzen na dwa to 2400 tak jak mam .A na płycie pisze mi 800/1066/1333 jak się nie mylę to znaczy że płyta obsługuje takie czestotliwosci . Czy ma to znaczyć że problem jest z procesorem ?
  • Poziom 31  
    Chodzi o to, że żeby pamięci pracowały z częstotliwością 1066 będzie ciut więcej kombinacji. Procesor nieco ogranicza, na szczęście ma wysoki mnożnik i jeśli by nie chciał iśc wyżej to zawsze będzie można mnożnik obnizyć. Odrębną sprawą jest, że pamięci 800 są tańsze a nierzadko kręcą się do 1066 natomiast pamięci 1066 czasem nie chcą iść wyżej więc bardziej opłacalny bywa zakup teroretycznie tylko słabszych pamięci.
  • Poziom 11  
    A co powiesz o timingach bo teraz mam CL5 ( 55518) Może warto kupić pamięć Cl4 ( 44412 ) Co ty na to ?
  • Poziom 31  
    Tak ogólnie to ja bym nie kupował pamięci. Prędzej czy później i tak je zmienisz bo przejdziesz na DDR3. Poza tym, żeby wykorzystać 4GB musiałbyś zmienić system na 64bit jeśli masz teraz 32bit. Kup zasilacz i grafikę, bo to są najbardziej palące problemy. Jesli nie odczujesz przyrostu wydajności to wtedy możesz pomyśleć o zmianie innych części bądź platformy.
  • Poziom 11  
    Jak przejdę na DDR3 to będę musiał zmienić cały zestaw bo płyta moja tego nie obsługuje. Ale dzięki zacznę od zasilacza myślę nad takim 500w chieftec lub tagan . i na pewno grafika . a do pamięci mamjeszcze jedno pytanie mam 2x 1 GB to 800Mhz pracują w dual chanel. Jednak dzisiaj dołożyłem jeszcze jedną 512/ 800 Mhz czy teraz nadal pracuja w dual chanel. osiągi pamięci powinny się polepszyć czy pogorszyć ?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Już nie pracują w Dual Channel. DC nie ma raczej dużego wpływu na wydajność, zazwyczaj lepiej dołożyć pamięci choć akurat to zależy od tego czy korzystasz z pamięciożernych aplikacji. Chieftec jest niezły ale zależy to od modelu, na Tagana patrzę nieco niechętnie, lepiej weź tego OCZ z odpinanymi kablami którego poleciłem.
  • Poziom 11  
    Jeszcze raz dzięki !coś pomyśle dalej.
  • Poziom 18  
    Nie uważacie , że są to propozycje typu :
    Mam stary samochód co w nim wymienić?
    Odpowiedzi:
    wymień silnik na trochę lepszy,
    wymień zawieszenie na lepsze,
    wymień skrzynie biegów ,
    pomaluj ,

A autor tym samochodem nie chce jeździć do kościoła , nie chce jeździć po dziurach i nie przeszkadza mu zawieszenie i skrzynia (brak napędu 4x4) tylko interesuje go by osiągać prędkość ,
    Nawet kierownica mu nie , tylko pedał gazu i hamulca ;)

Zmienić potrzeba tu tylko grafikę, i jeśli będzie to nowy model to nie ma potrzeby zmieniania zasilacza.
    Nowy model w technologii 40nm przy zwiększeniu wydajności dwukrotnie będzie zużywał porównywalne ilości energii np :
    gt 240(40nm) jest porównywalny z 9800gt(65nm) a pobór mocy dla gt240=70W czyli o 20W więcej niż obecna karta .
    9800gt pobiera 110W więc musi być nowy zasilacz czyli koszty.

HD 4770 (40nm) moc 70W wydajność blisko 3x lepsza od obecnej.
    cena do 500zł .
    Wybrać kartę która nie spowoduje wymiany zasilacza a jej wydajność będzie minimum 2x większa od obecnej , inaczej nie ma sensu .
    Ram już w ogóle nie ma sensu wymieniać bo różnica miedzy 800 a 1066 jest nieadekwatna do kasy jaką trzeba na to poświęcić.
    Zamiast wymiany proponuje rozszerzenie pamięci do 4GB i doświadczalnie dobrać wielkość pliku wymiany ograniczając go by było widoczne blisko 4GB a nie 3,5.
    Plik wymiany można ustawić na 128 MB i zmusić system do ładowania sterowników i innych plików nie na plik wymiany a bezpośrednio do Ramu .
    W razie problemów można 128 zwiększać , albo zmniejszać jeśli nie będzie problemów z zbyt małą wielkością pagefile.
  • Poziom 31  
    primo: GT240 jest ciut słabszy od 9600gt. 9800 bije obie te karty wydajnością.
    secundo: Q-tec to słabe zasilacze i basta.
  • Poziom 18  
    neophyte
    Ja nic o 9600 nie pisałem.
    Ogólnie chodzi o to że sens jest wyłożyć kasę na jeden czy dwa komponenty by konkretnie coś zmienić , i można kupić zasilacz + karta o poborze 150W i wydajności 3x większej niż obecna a na pamięci (rozbudowę ) odkładać.

Albo kosztem nieco mniejszej wydajności karty i wówczas bez wymiany zasilacza zostaje kasa na RAM.

Trzeba przewidzieć jak długo ten sprzęt będzie dla nas pracował , ile chcemy w niego włożyć i wówczas podjąć jeden z sensownych scenariuszy.
    NP :
    Teraz kupuje mocny zasilacz (500W) i porządną kartę co będzie kosztować ponad 800zł do tego zakładanego tysiąca, ale pozwoli na to by w przyszłości dołożyć 2GB Ramu , może jeszcze identyczny dysk do Raid w celu zwiększenia wydajności ?

Teraz wydaje max 1000zl i koniec ulepszania czyli karta + 2GB ram i koniec.
    I tu albo zasilacz i tańsza karta , co z reguły oznacza gorszą wydajność przy większym poborze mocy i konieczność wymiany zasilania, lub droższa karta i nie wymieniam zasilacza a mam lepszą wydajność .
    Karta + zasilacz cenowo = constans.
    Dla constans = 700zł ;)
    mamy karta 500, zasilacz 200 (prądożerna )
    lub karta 700, zasilacz 0
  • Poziom 31  
    Napisałeś, że GT240 jest porównywalna do 9800GT co jest nieprawdą - GT240 jest porównywalna(słabsza) od 9600GT a 9800GT zjada te 2 karty

Poza tym:
    neophyte napisał:
    ...Kup zasilacz i grafikę, bo to są najbardziej palące problemy. Jesli nie odczujesz przyrostu wydajności to wtedy możesz pomyśleć o zmianie innych części bądź platformy.

Więc nie wiem po co drugi raz piszesz to samo.
  • Poziom 11  
    Wymienię zasilacz i kartę tańszą 9800 wezmę na resztę nazbieram A jakiej firmy tą 9800 polecacie ? I czy ma być gt gso czy jeszcze jakieś inne. Słyszałem że niektóre są fabrycznie podkręcone są takie ?
  • Poziom 31  
    9800gt a jaka to juz sam musisz zdecydować. Rozglądnij się jakie możesz kupić i wtedy poczytaj opinie na ich temat.
  • Poziom 11  
    A może ktoś wie jakich firm kupić tą GF 9800 Palit Gigabyte Zotac itp. Która najlepsza . Dostałem też poradę że najwydajniejsza jest GF 980 GTX+ Uciągnie ją mój procek po podkręceniu do 3 Ghz
  • Poziom 11  
    Polecam poszukać dobrego Zotaca. Pamiętaj że grafikę też można podkręcić
  • Poziom 22  
    KuBcUsiK napisał:
    Polecam poszukać dobrego Zotaca. Pamiętaj że grafikę też można podkręcić

Co racja to racja warto dodać, że prawie każdy producent dodaje aplikację do podkręcania swojej karty. Wielkich możliwości OC Karty to nie daje ale dla kogoś kto nie jest maniakiem OC wystarczy.

Jana twoim miejscy tez woziło bym kartę i zasilacz i to pakując w ten zakup całe 100zł. Dlatego że karta i zasilacz na90% posłużą ci w nowej platformie za jakiś czas.

Tylko dobrze zastanów się nad mocą zasilacza, może jednak warto sobie zostawić jakiś zapas na nowa platformę w przyszłości.

Jak mogę coś doradzić jeśli chodzi o kartę to przy wyborze konkretnego 9800 zwróć szczególną uwagę na chłodzenie. Mówię o tym dlatego że niektórzy producenci na swoich karta montują chłodzenie wydajniejsze i cichsze innych firm.
    Oczywiście jeśli twoja karta by takiego nie miał to można takowe dokupić ale po co płacić za boxowe chłodzenie karty jak się z niego nie korzysta.