Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Compaq 610 zawiesza się podczas ładowania baterii

raalffi 09 Mar 2010 16:45 3941 8
  • #1 09 Mar 2010 16:45
    raalffi
    Poziom 16  

witam

Zakupiłem miesiąc temu nowego laptopa Compaq 610. Od początku mam z nim taki problem że gdy rozładuje się bateria i podłączę laptopa do zasilacza to prędzej czy później zawiesi się. Tzn jeśli nic nie dotykam i nie jest włączony żaden program, nawet przeglądarka www to jest szansa że się nie zawiesi. Wyprubowałem już kilka systemów w tym ubuntu 9.10 zarówno live cd jak i z hdd, windows XP HE, Windows 7. Laptop nie zawiesza się w biosie i na programach odpalanych z płytki typu Hirens boot cd.
    Nie zawiesi się również gdy bateria naładuje się do 90% i dioda przy wtyku od zasilacza zmieni kolor na niebieski, wtedy bateria ładowana jest małym prądem.

Laptop poprawnie pracuje na samej baterii, jak i na samym zasilaczu z wyjętą baterią a także z podłączonym zasilaczem i baterią naładowaną powyżej 90%.
    Problem występuje tylko z podpiętym zasilaczem i podczas ładowania baterii do momentu gdy lampka nie zmieni koloru na niebieski, czyli bateria osiągnie 90%.

Poza tym mankamentem wszystko jest w porządku. Bateria ładuje się od zera około 2 godzin. Zasilacz 18.5V 3.5A 65W
    Nie wiem czy zasilacz nie jest za słaby, ale taki jest od nowości i taki jest chyba sprzedawany z tym laptopem.
    W instrukcji doczytałem że są dwa rodzaje zasilaczy sprzedawanych z tymi laptopami, a mianowicie jest jeszcze wersja 4 Aamperowa.

Czy może to być wina zbyt słabego zasilacza?

Konfig:
    Mostek północny (Northbridge): Intel Crestline GLE960
    Mostek południowy (Southbridge): Intel 82801HBM ICH8-DO
    Typ procesora Mobile Intel Celeron 560, 2133 MHz (16 x 133)
    Pamięć 1GB DDR 2
    Grafika Intel GMA X3100
    HDD 160 GB 5400 rpm
    Nagrywarka DVD
    Wewnętrzna karta WIFI Broadcom BCM4310
    Matryca 15,4 cala podświetlana diodami

To chyba wszystkie najważniejsze podzespoły mające największy wpływ na pobór energii.

Pozdrawiam

0 8
  • #2 09 Mar 2010 17:52
    SevenPL
    Poziom 13  

Najwyraźniej to jest wina Twojego zasilacza.

Pozdrawiam

0
  • #3 09 Mar 2010 20:19
    mrsebolo
    Poziom 25  

Zasilacz, który posiadasz jest przeznaczony własnie do tego modelu i z pewnością nie jest za słaby. Wiem bo posiadam identyczny ;)

Co do laptopa polecam sprawdzenie czy objaw powtórzy się na innym systemie operacyjnym... Np. Ubuntu live-CD.

Oprócz tego nie zaszkodzi memtest...

0
  • #4 09 Mar 2010 20:34
    raalffi
    Poziom 16  

Memtest robiłem i żadnych błędów niw znalazł, po zatym przy uszkodzonych pamięciach laptop szwankował by nie tylko podczas ładowania baterii. A co do ubuntu, to jego też sprawdzałem i także się zawiesza w identyczny sposób co winda.
    Wygląda na to że trafił mi się wadliwy egzemplarz.

0
  • #5 09 Mar 2010 20:38
    mrsebolo
    Poziom 25  

W takim wypadku to problem sprzętowy - zakładam, że notebook jest na gwarancji, więc radzę z niej skorzystać.

Powodzenia

0
  • #6 09 Mar 2010 22:59
    raalffi
    Poziom 16  

Tak laptop jest na gwarancji, ale ja go kupiłem bez systemu operacyjnego, tzn był zainstalowany system free dos. Ja go sformatowałem i zainstalowałem ubuntu 9.10.
    Nie wiem czy teraz mam przywracać free dosa, czy wysłać im z linuxem? Aktualnie na testy mam trzy systemy ubuntu, xp i siódemkę ale te dwa ostatnie są legalne inaczej tak więc i tak je muszę usunąć.

1
  • #7 27 Paź 2010 11:21
    jabot
    Poziom 1  

Trochę po czasie, ale przyznam, że posiadam identyczny problem i uważam, że problem wynika z powodu nadmiernej temperatury podczas ładowania. Ładując go w chłodnym pomieszczeniu problem zanika, w temperaturze pokojowej - potrafi nawet 3 razy pod rząd się 'powiesić'. Problem występuje u mnie na WinVista i Debian. Prawdopodobnie wada konstrukcyjna.

0
  • #8 30 Paź 2010 22:59
    raalffi
    Poziom 16  

Możliwe, że to wada konstrukcyjna skoro występuje nie tylko u mnie. Ale wiele osób ma tego laptopa i nie zgłaszają owego problemu. Być może tylko niektóre egzemplarze cierpią na tę wadę.
    Ja z kolei zauważyłem, że gdy laptop podczas ładowania baterii obciążony jest na maksa, na przykład jakimś programem typu prime to się nie zawiesza.
    W takim przypadku ładowanie baterii trwa długo, ponieważ większość energii z zasilacza pochłania procesor a dla baterii zostaje mniej.

0
  • #9 06 Lis 2010 17:55
    aaarekkk
    Poziom 15  

Potwierdzam, że również mam takie same objawy podczas ładowania rozładowanego laptopa na włączonym systemie. Zauważyłem także, że wspomniany compaq zawiesza się w okolicach 30%, 50% i 70% naładowania baterii. Dziś, po każdym zawieszeniu systemu, po restarcie wskaźnik wskazywał odpowiednio 29, 49 i 69%. Być może jest to jedynie przypadek, ale sprawdźcie jak jest w przypadku Waszych laptopów, bo może to być jakiś trop. Co do ładownia w różnych miejscach i w różnych temperaturach nie zauważyłem żadnej różnicy między ładowaniem komputera na biurku w przewiewnym miejscu, a np na łóżku... Podobnie nie ma różnicy w jakim trybie zarządzania energią pracujemy. Zasilacz oczywiście mam oryginalny, bateria trzyma w trybie oszczędnym z podłączonym wi-fi ok 2.5h, system - oryginalna Vista 32. Laptop na gwarancji, aktualnie czekam na zastępczy sprzęt, na który planuję przerzucić wszystkie dane i chcę go oddać na serwis. Być może ktoś z Elektrody miał taki sam problem i oddał już na gwarancję? Ciekaw jestem czy usterka została usunięta, w jakim czasie i co w laptopie wymienili... Sprawdzę jeszcze ustawienia biosu dotyczące wentylatora. Spróbuję rozładować komputer i ładować z włączoną opcją stale działającego wiatraka. Może to przyniesie jakiś efekt...

raalffi napisał:
    Ja z kolei zauważyłem, że gdy laptop podczas ładowania baterii obciążony jest na maksa, na przykład jakimś programem typu prime to się nie zawiesza.
    W takim przypadku ładowanie baterii trwa długo, ponieważ większość energii z zasilacza pochłania procesor a dla baterii zostaje mniej.

Zauważyłem to również, że system zawiesza się najczęściej w chwili bezczynności lub bardzo małego obciążenia.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo