Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc przy zrobieniu subwoofera

tomasz72 09 Mar 2010 17:08 1085 5
  • #1 09 Mar 2010 17:08
    tomasz72
    Poziom 14  

Witam!
    Dostałem pozostałości po subwooferze i chciałbym go ożywić, lecz brakuje mi wiedzy w tym temacie wiec zwracam się do fachowców :)

Przeznaczenie subwoofera:
    -kino domowe (oglądanie filmów)
    -Muzyka (nie techno , bardziej uzupełnienie basu we frontowych kolumnach)

Podaje dane jakie posiadam:

Komora BR 24 x 20 x 28,5 cm
    długość BR 15cm
    średnica wewnętrzna BR 11cm

Komora zamknięta 24 x 46 x 28.5 cm

Jest wygłuszony w środku jakąś wełną , wymiary podałem wewnętrzne rzeczywiste (uwzględniłem grubość wełny)

Ścianka płyty grubości 2 cm
    Średnica otworu pod głośnik 22 cm

Wcześniej subwoofer chodził na głośniku dwu-cewkowym ale najwidoczniej został przeciążony bo spalił się zarówno głośnik jak i końcówki we wzmacniaczu

symbol końcówek to TDA 1514A są też dwa Elwa kondensatory 2x 4700uF 40V (tak jest napisane na jednym kondensatorze )
    Niestety nie znam parametrów transformatora ale jeśli trzeba będzie kupić nowy to nie będzie z tym problemu :)

Chciałbym dokupić do tej obudowy głośnik i złożyć jakiś wzmacniacz, proszę o radę

Pozdrawiam i załączam fotki :)

Prośba o pomoc przy zrobieniu subwoofera Prośba o pomoc przy zrobieniu subwoofera Prośba o pomoc przy zrobieniu subwoofera Prośba o pomoc przy zrobieniu subwoofera Prośba o pomoc przy zrobieniu subwoofera

0 5
  • #2 09 Mar 2010 18:40
    solaris_ikarus
    Poziom 11  

Wystarczy, że wymienisz końcówki mocy, transformator raczej nie będzie uszkodzony. Musisz jeszcze kupić jakiś głośnik o parametrach podobnych do poprzedniego

0
  • #3 09 Mar 2010 18:47
    tomasz72
    Poziom 14  

Właśnie chodzi o to że nie chcę już wkładać tam głośnika dwu-cewkowego, sprzęt był już u znajomego elektronika i stwierdził on ,iż poprzedni głośnik był kiepski (jakiś "no name") i wzmacniacz też nie jest za ciekawy. Chcę złożyć ten subwoofer od nowa na dobrych podzespołach :)

Znalazłem taki wzmacniacz

Wersja 2xTDA7294: 200W 2x24V dla 8ohm
    Link

Proszę o komentarz czy ten wzmacniacz się nadaje.. Troszeczkę martwi mnie ten filtr dolno-przepustowy gdyż pasmo zaczyna się od 80hz ,wolałbym zejść pasmem trochę niżej

0
  • #4 10 Mar 2010 14:46
    elektryk22
    Poziom 11  

Jak masz z trafa 2x24V zmiennego to się nadaje ten wzmacniacz.
    Co do filtra to on ci odcina powyzej 80hz także bez obaw:)

0
  • #5 10 Mar 2010 22:56
    tomasz72
    Poziom 14  

dziś sprawdziłem ten transformator , który był kiedyś w tym subie i ma 2x23V po wyprostowaniu będzie na pewno więcej.Tylko nie wiem czy jego moc będzie wystarczająca , mogę jakoś sprawdzić jego moc?
    Może znasz jakiś inny układ wzmacniacza ,który mógłbym wziąć pod uwagę ?
    Prosiłbym jeszcze o pomoc w doborze głośnika .

Dzięki za wypowiedź

0
  • #6 11 Mar 2010 15:30
    elektryk22
    Poziom 11  

Co do transformatora to musiałbyś obciązyc go jakims oporem i obliczyc prad mierząc napiecie na tym oporze korzystając ze wzoru i=u przez R
    Potem wyliczony prąd pomnożyć razy napięcie na tym oporze i wyjdzie ci moc.

Co do głośnika polecam tonsil gdn 20/80/2 koszt około 110zł+ przesyłka ale nie wiem czy ci spasuje w otwór:)

Moderowany przez dj-MatyAS:

Kolega tak na poważnie?
    Jakikolwiek, więc i 1 kOhm byłby dobry...wylicz więc moc w ten sposób...
    Regulamin p.12
    Udzielanie porad szkodliwych/ bezwartościowych.
    Ostrzeżenie.

0