Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie rezystorów / kondensatorów

04 Sie 2004 21:54 3192 19
  • Poziom 11  
    Cześć stroboskop w którym non stop są gorące rezystory i kondensatory. Czy istnieje możliwość jakoś ich chłodzić?? bo sądze ze wentylator nic nie daje. Może są jakieś radiatory na te elementy. Pozdrawiam aha testowałem chłodzenie wodne nie wyszło:(
  • Poziom 23  
    Przyjmując, że te twoje rezystory są ceramiczne możesz przykręcić do nich radiator. Widziałem nawet takie specjalne, które miały przygotowane miejsce na radiator. Są takie w starych telewizorach.
  • Poziom 11  
    Rezystorki są na max wielkie z radiatorami radiatory mają 100cm2 ale nie odprowadzają tyle ciepła poza tym kondensatory w kosmos lecą :(
  • Poziom 23  
    Gdy kondensatory lecą Ci w kosmos to możliwe jest że to nie jest spowodowane ich temperaturą tylko błędem w konstrukcji, może jakaś część szwankuje alb jakimś niedopatrzeniem. Posprawdzaj wszystko.
  • Poziom 11  
    Układ jest oki ale na około 3-7min potem sie normalnie pali. Nie wiem jak temper. wytracić radiatory nic nie dają wentylator też. z radiatorem i wentylacją dzała około 15min i hmm po frytkach Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Wrzuć schemat strobo , napewno coś poradzimy.
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Jeżeli grzeją się kondensatory, to na pewno trzeba je wymienić, bo mają zbyt dużą ESR (zastępcza rezystancja szeregowa, chyba tak to się tłumaczy). Możesz wstawić kondensatory przeznaczone do przetwornic, zasilaczy impulsowych, albo obwodów prądu zmiennego. Ideałem było by zastosowanie kondensatorów stałych zamiast elektrolitów, nie będą sie w ogóle grały :D .
    W sprzedaży są rezystory o dużej mocy w obudowach TO220, bez problemu można przykręcić do nich spory radiator.
    Jak pisał kol. BC107, wrzuć schemat!
    Link do podobnego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic97500.html
    Jak pisze kol. TABSIOR: zwiększyć moc R1 i kondensatory koniecznie jak pisałem o małej ESR.
    Układ jest fajny, bo prosty, niestety coś, za coś, on się po prostu musi grzać :(
    Z tego co widziałem to w zestawach Jabela dawali takie zielone te elektrolity, Elwa jaka, czy co?
  • Poziom 14  
    Jeżeli masz tylko miejsce na płytce na to żeby wstawić rezystor o większej mocy lub kondensator o większym napięciu pracy to nawet nie kombinuj z radiatorami bo w przypadku kondensatorów radiator to kompletnia porażka bo prędzej czy później pójdą z dymem jeżeli mają niekorzystne warunki pracy.
  • Poziom 24  
    spróbuj podłączyć kilka mniejszych elektrolitów równolegle, to też zmniejszy ESR. Elektrolity o możliwie wysokim napięciu pracy (400V) i na 105 stopni.

pozdr
  • Poziom 2  
    Cze może jest możliwość zamiast rezustorka dać jakiś trafo albo coś takiego???
  • Poziom 12  
    Witam,

Proponuje zmienic ten rezystor na żarowke 220V/15W(z malym gwintem). Bedzie sie lekko zarzyla/mrygala ale zniknie problem z nadmiernie grzejacym/przepalajacym sie rezystorem. Zarowke mozna owinac folia aluminiowa azeby zadne dziwne swiatlo nie wychodzilo z obudowy i przydala by sie tez jakas pozadna oprawka do niej. 8)

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    hmm zastosowałem sie do podpowiedzi i................ teraz problem jak rozwiązać chłodzenie palnika reszta jest już unormowana ale palnik jak dzała na full błysk to strasznie szybko pada no i nie powiem ma swą temp. pracy może jak by ją zmniejszył to żywotność mał by większą??
    :arrow: wojjam
    Im większą pojemność mają kondensatory, tym większa energia błysku, a co za tym idzie więcej mocy wydziela się w palniku i jego żywotność się zmniejsza.

W trakcie używania elektrody palnika się "wypalają" i nie ma na to rady, a co do chłodzenia, to tylko wiatraczek, ale nie wiem czy to pomoże, bo palnik raczej nie zużywa się przez to, że jest gorący.

Żeby zmniejszyć moc (i przedłużyć czas życia palnika) wystarczy tylko zmniejszyć pojemność kondensatorów.
  • Poziom 11  
    kondensatorki są 10uF to mam jeszcze mniejsze dać może palnik dać większy ?
    No nie, jak jest 10uF to dziwne, że się grzeje. Ja miałem u siebie 68uF i palnik był zimny (pomijając oczywiście fakt, że po 5min. z rezystorów leciał dym :D )
    Chyba, że to przez to, że tam jest podwajacz napięcia sieci zrobiony. to daje jakieś 600V na palnik, nie wiem, czy to nie jest odrobinke za dużo.
    U mnie chodziło bez podwajacza, to było koło 290V na palnik.
    Gdzieś na forum widziałem posta, w którym ktoś podawał jakieś parametry palników, ale nie powiem gdzie to było, bo nie pamiętam (może nawet ten link z jednego z moich poprzednich postów).

Spróbuj wywalić D1 i zewrzeć C1. Za ewentualne straty nie odpowiadam :D , ale o ile dobrze kombinuję to w ten sposób układ będzie pracował bez powielania napięcia.

Można dać większy palnik.