Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić poprawność działania miernika z termoparą.

09 Mar 2010 20:13 2968 7
  • Poziom 15  
    Witam.
    Pożyczyłem od kumpla miernik z termoparą do mierzenia temperatury. Niestety tuż po włączeniu temperatura się nie zgadza. Różni się o 9-10 stopni od termometru domowego. Zakres termometru kończy się przy 50 stopniach i przy tej temperaturze różnica 10 stopni pomiędzy wskazaniami miernika i termometru nadal się utrzymuje. Czy mogę założyć że dalej (przy 90~100) stopniach różnica będzie taka sama? Liniowa charakterystyka?
    Pozdrawiam, Dawid.
  • Pomocny dla użytkowników
    Nie wiem czy termometr domowy jest najlepszym miernikiem odniesienia.

Ale możesz przecież sprawdzić umieszczając końcówkę pomiarową w lodzie, powinno pokazać ok. 0 stopni i we wrzącej wodzie (zakładając, że ta termopara ma konstrukcję wodoszczelną) powinno pokazać ok. 100 stopni C (zakładam, że nie mieszkasz w górach na wysokości gdzie jest obniżone ciśnienie a przez to i niższa temperatura wrzenia.
  • Poziom 19  
    U mnie w mierniku tez sie tak dzieje. Pewnie dlatego, ze styki termopary śniadzieja i zwiększa sie ich rezystancja.
  • Poziom 15  
    Sprawdziłem z lodem i wyszło że lód (a dokładniej warstwa wody o wysokości 0.3 mm na powierzchni lodu wyjętego z zamrażarki) miała od -12 do -7 stopni. Więc moje założenie może być prawdziwe? Jeżeli tak to ponawiam pytanie odnośnie takiego samego błędu przy wyższych temperaturach?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Ok, to wystarczy. Dzięki.
  • Poziom 25  
    A kto powiedział że musi to być wina termopary ? Z doświadczenia wiem, że częściej to wina miernika. Jak sprawdzić co rzeczywiście wprowadza błąd, w warunkach domowych będzie ciężko, chyba że masz więcej termopar tego samego typu.