Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymontowałem włącznik i nie mam światła w innym pokoju

Fiold 09 Mar 2010 20:54 1538 9
  • #1 09 Mar 2010 20:54
    Fiold
    Poziom 8  

Witam wszystkich.
    Mam proste pytanie. Przed chwilą zrobiło mi się spięcie we włączniku światła w WC. Zaczął się nagrzewać, śmierdzieć itp. Szybciutko wyłączyłem korki, ściągam obudowę, a tam widzę, że się zaczęła instalacja przypalać. Włącznik nadtopiony i izolacja na jednym kablu troszkę spalona. Wymontowałem więc włącznik, zaizolowałem kable i myślę sobie, że jutro kupię nowy pstryczek.
    Podłączam korki no i wszystko OK, ale... w trzech pomieszczeniach nie mam światła. W kuchni mam, w salonie mam, w jednym pokoju mam, ale w dwóch innych pokojach i przedpokoju nie mam.
    Teraz moje pytanie - czy może być tak, że po wymontowaniu włącznika automatycznie tracę światło w innych pomieszczeniach? Wystarczy jak zamontuję nowy włącznik, czy raczej czeka mnie wzywanie elektryka?
    Zaznaczam, że jestem całkowicie początkujący. Gniazdko podłączę, ale nic poza tym.
    Przed wymontowaniem gniazdka światło tych pomieszczeniach było.

0 9
  • #2 09 Mar 2010 20:57
    andrefff
    Poziom 36  

ile żył dochodzi do włącznika

Zdania zaczynamy dużą literą. [retrofood]

0
  • #3 09 Mar 2010 21:01
    Fiold
    Poziom 8  

Do włącznika dochodzą 3 żyły. Przedtem wszystko działało jak należy. Światło było we wszystkich pomieszczeniach.

0
  • #4 09 Mar 2010 21:06
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    A czy poza tymi trzema do wyłacznika są jakieś inne w puszce pod wyłącznikiem?

0
  • #5 09 Mar 2010 21:09
    Fiold
    Poziom 8  

Tak. Są niebieskie i żółto-zielone zakończone takimi plastikowymi kostkami.

0
  • #6 09 Mar 2010 21:12
    andrefff
    Poziom 36  

Sorry kolego Retrofood.
    O ile nie jest to wyłącznik podwójny, to prawdopodobnie dwie z tych żył muszą być zwarte, powiny być tego samego koloru. Jeżeli jednak to jest podwójny to żródło awarii znajduje się gdzieś przed wyłącznikiem. Tak czy inaczej radzę wezwać elektryka, może to być coś poważnego.

0
  • #7 09 Mar 2010 21:14
    Fiold
    Poziom 8  

Włącznik był pojedynczy. W puszce niepodłączone kable niebieskie i żółto-zielone, oraz podłączone czarne. Dwa były jeszcze we włączniku, trzeci już nie, bo stopił plastik i wypadł z mocowania. Zapisałem sobie który, gdzie był podłączony, żebym wiedział jak je podłączyć w nowym pstryczku.

0
  • #8 10 Mar 2010 10:13
    cranky
    Poziom 26  

Moja szklana kula mówi, że jeśli zewrzesz te 2 przewody nienadtopione to światłość powróci. Ten trzeci to odejście.
    Moja rada - poproś elektryka, szkoda zdrowia (życia?). Włącznik mógł się spalić na skutek nie jako przyczyna.

1
  • #9 10 Mar 2010 20:33
    yugo25
    Poziom 11  

Fiold napisał:
    Tak. Są niebieskie i żółto-zielone zakończone takimi plastikowymi kostkami.

Jak sie nie znasz na działaniu takich instalacji wezwij elektryka, najlepiej tego co robił instalację. W małej puszce wyłącznika masz kostki wago czyli połączenie innych obwodów oświetlenie (dawniej masowo stosowano do takich połączeń duże puszki pod sufitem, teraz przemiennie, jak elektykowi spasuje).

W każdym razie jak kompletnie nie znasz sie, nie poradzisz sobie bez fachowej pomocy. Elektryk też ustali dlaczego wystąpiło przeciążenie i palą sie przewody.

0
  • #10 10 Mar 2010 21:16
    januszbe
    Poziom 19  

Pytanie dla Fiold-a czy tan wyłącznik miał przewody przykręcane czy wsadzało się je odizolowane?. Miałem takie badziewie w domku i mimo że obciążenie rzędu 250W w ciągu 2 latek upaliły się styki w pstryczku :(, może Ty masz to samo? ale wezwij jakiegoś elektryka i się patrz i ucz...aaa i zadawaj pytania to ci się przyda:)

0