Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rodzaj filtra basowego do głośnika 18cali niskotonowego

warytm 09 Mar 2010 21:01 2801 14
 • #1
  warytm
  Level 2  
  Mam pytanie. jaki zastosować filtr do głośnika Eminence Sigma 18cali o mocy 650W RMS. Posiadam skrzynię kolumnową typu bass-reflex o pojemności 180l. Jestem laikiem jeśli chodzi o te sprawy, dlatego prosze o pomoc w tym temacie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  _eddie_
  Level 33  
  Przy tej mocy, średnicy i typie obudowy jedynie podział aktywny wchodzi w grę.
 • #3
  wolek14
  Level 31  
  Dokładnie, na takim filtrze wystąpią duże straty mocy. Musisz obciąć/odfiltrować sygnał przed wzmocnieniem. Urządzenie służące do tego nazywa się Crossover.
 • #4
  alojzy7719
  Level 36  
  Dobrym rozwiązaniem będzie kupno końcówki mocy z wbudowanym crossoverem (najlepiej przestrajalnym).
 • #5
  Hefajstos
  Level 35  
  Kup sobie aktywną zwrotnicę (crossover), koszt ok. 400zł. Włącza się to za mikserem, a do tego dwie końcówki mocy - jedną na górki i jedną na bas. Zazwyczaj jest też opcja ułatwiająca korzystanie z jednego basu i dwóch nadstawek.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #6
  alojzy7719
  Level 36  
  Można kupić nawet za 200 zł - Behringer CX 2300 ze skutecznymi limiterami (w przeciwieństwie do modelu CX 2310, w którym zamiast limiterów zastosowano dodatkowe wyjście mono sub).
 • #7
  warytm
  Level 2  
  Do pełnego opisu nie dodałem jeszcze, że do powyższego zestawu zamierzam uzyć posiadany power mixer Yamaha EMX 512sc (2x500W). Wzmacniacz ma podział na osobną regulację dwóch par kolumn. I jeszcze jedno pytanie - ponieważ wspomnianego głośnika jeszcze nie zakupiłem do obudowy ,którą posiadam to czy wybór jest odpowiedni czy polecalibyście jakiś inny głośnik (z tej samej półki cenowej czyli około 800zł za szt - bo nie zależy mi na przeciętnym brzmieniu)
 • #8
  JMZ
  Level 19  
  warytm wrote:
  I jeszcze jedno pytanie - ponieważ wspomnianego głośnika jeszcze nie zakupiłem do obudowy ,którą posiadam to czy wybór jest odpowiedni czy polecalibyście jakiś inny głośnik (z tej samej półki cenowej czyli około 800zł za szt - bo nie zależy mi na przeciętnym brzmieniu)

  Jeśli nie zależy Ci na przeciętnym brzmieniu to nie bierz się za robotę, która ewidentnie Cie przerasta - przepraszam za szczerość, ale widać ze nie masz zbytnio wielkiego pojęcia o zbudowaniu suba DIY a chcesz wywalić 800 zł na sam głośnik. Może pomyśl nad zakupem gotowego suba lub zleceniem wykonania osobie, która się na tym zna i ma jakieś pojęcie.
 • #9
  Hefajstos
  Level 35  
  Nie patrz na to "sterowanie dwóch par głośników". Powermikser jak każdy inny, ma 2 końcówki mocy - mogą pracować stereo, albo jedna front mono, druga odsłuch również mono.

  Mając powermikser nie podzielisz pasma między górki i basy - potrzebowałbyś (po kolei, licząc od źródła sygnału) zwykłego miksera, następnie crossovera, następnie dwóch wzmacniaczy.

  W przypadku powermiksera mogę polecić inne wyjście - pełnopasmowe kolumny frontowe w miarę dobrej klasy i do tego subwoofer nisko ucięty (80...90Hz) dodający od siebie najniższy bas. Sygnał do suba pobierany z jednego z AUXów powermiksera - w Yamasze jest to MONITOR OUT, lub EFFECT OUT. Niestety tracisz wyjście na odsłuch, ale taki urok powermikserów - w normalnych mikserach masz do tego 4 do 8 auxów, a nie 2.

  Subbas pojedyńczy na dobrym głośniku z dobrym zejściem, zasilany wzmacniaczem z opcją crossa, w mostku. Polecam PD1550, PD186, RCF L18S801, L18P300, 18Sound 18W1300, 18LW1400, B&C 18PS100, 18TBX100, Eminence Magnum 18HO.


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #10
  warytm
  Level 2  
  Mam jeszcze takie pytanie, czy po zamontowaniu głośników basowych Eminence Sigma Pro 18cali do posiadanych dwóch skrzyń 180litrowych, muszę wewnętrznie wyposażyć je w filtr dolnoprzepustowy (będę używał powermixer Yamaha EMX512sc),czy jest to zbędne. Ktoś mi poradził,że można z filtrów zrezygnować,jeżeli podłączone tzw. doły na monitorze wzmacniacza skorygujemy poprzez całkowite obcięcie na equalizerze czterech suwaków od prawej do 500Hz włącznie. Do regulacji w sekcji monitor pozostaną wówczas dwa suwaki o warościach 250 i 125Hz. W tym układzie miałbym możliwość podłączenia dwóch górek i dwóch dołów, co umożliwia mi ww. powermixer Yamaha.W ten sposób górki i doły maja osobne regulacje(osobne equalizery).
 • #12
  Hefajstos
  Level 35  
  Filtr pasywny ma sens w jednym przypadku - kiedy będzie dzielił pasmo między doły, a górki. Taki filtr musi być bardzo solidnie wykonany, żeby zagrać przyzwoicie. W basach masz wtedy wejście po podłączenia wzmacniacza i wyjście na satelity. Tu masz przykład (raczej kiepski):

  http://www.janbo.com.pl/zwrot_od.html

  Może ktoś podejmie się wykonania takiej zwrotnicy na solidniejszych podzespołach?


  --
  pozdrawiam
  Hefi
 • #14
  Basstest49
  Level 16  
  przy takich mocach to raczej tylko Crossover :) polecam Berka jak koledzy powyżej :)
 • #15
  jarmol90
  Level 20  
  Kupiłeś już sigmę? w tej cenie mogę ci PD186 zaoferować i zgodzą się tu wszyscy ze mną że to o wiele lepsza inwestycja ;)