Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rodzaj filtra basowego do głośnika 18cali niskotonowego

09 Mar 2010 21:01 2720 14
  • Poziom 2  
    Mam pytanie. jaki zastosować filtr do głośnika Eminence Sigma 18cali o mocy 650W RMS. Posiadam skrzynię kolumnową typu bass-reflex o pojemności 180l. Jestem laikiem jeśli chodzi o te sprawy, dlatego prosze o pomoc w tym temacie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Przy tej mocy, średnicy i typie obudowy jedynie podział aktywny wchodzi w grę.
  • Poziom 31  
    Dokładnie, na takim filtrze wystąpią duże straty mocy. Musisz obciąć/odfiltrować sygnał przed wzmocnieniem. Urządzenie służące do tego nazywa się Crossover.
  • Poziom 35  
    Dobrym rozwiązaniem będzie kupno końcówki mocy z wbudowanym crossoverem (najlepiej przestrajalnym).
  • Poziom 35  
    Kup sobie aktywną zwrotnicę (crossover), koszt ok. 400zł. Włącza się to za mikserem, a do tego dwie końcówki mocy - jedną na górki i jedną na bas. Zazwyczaj jest też opcja ułatwiająca korzystanie z jednego basu i dwóch nadstawek.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 35  
    Można kupić nawet za 200 zł - Behringer CX 2300 ze skutecznymi limiterami (w przeciwieństwie do modelu CX 2310, w którym zamiast limiterów zastosowano dodatkowe wyjście mono sub).
  • Poziom 2  
    Do pełnego opisu nie dodałem jeszcze, że do powyższego zestawu zamierzam uzyć posiadany power mixer Yamaha EMX 512sc (2x500W). Wzmacniacz ma podział na osobną regulację dwóch par kolumn. I jeszcze jedno pytanie - ponieważ wspomnianego głośnika jeszcze nie zakupiłem do obudowy ,którą posiadam to czy wybór jest odpowiedni czy polecalibyście jakiś inny głośnik (z tej samej półki cenowej czyli około 800zł za szt - bo nie zależy mi na przeciętnym brzmieniu)
  • Poziom 19  
    warytm napisał:
    I jeszcze jedno pytanie - ponieważ wspomnianego głośnika jeszcze nie zakupiłem do obudowy ,którą posiadam to czy wybór jest odpowiedni czy polecalibyście jakiś inny głośnik (z tej samej półki cenowej czyli około 800zł za szt - bo nie zależy mi na przeciętnym brzmieniu)

Jeśli nie zależy Ci na przeciętnym brzmieniu to nie bierz się za robotę, która ewidentnie Cie przerasta - przepraszam za szczerość, ale widać ze nie masz zbytnio wielkiego pojęcia o zbudowaniu suba DIY a chcesz wywalić 800 zł na sam głośnik. Może pomyśl nad zakupem gotowego suba lub zleceniem wykonania osobie, która się na tym zna i ma jakieś pojęcie.
  • Poziom 35  
    Nie patrz na to "sterowanie dwóch par głośników". Powermikser jak każdy inny, ma 2 końcówki mocy - mogą pracować stereo, albo jedna front mono, druga odsłuch również mono.

Mając powermikser nie podzielisz pasma między górki i basy - potrzebowałbyś (po kolei, licząc od źródła sygnału) zwykłego miksera, następnie crossovera, następnie dwóch wzmacniaczy.

W przypadku powermiksera mogę polecić inne wyjście - pełnopasmowe kolumny frontowe w miarę dobrej klasy i do tego subwoofer nisko ucięty (80...90Hz) dodający od siebie najniższy bas. Sygnał do suba pobierany z jednego z AUXów powermiksera - w Yamasze jest to MONITOR OUT, lub EFFECT OUT. Niestety tracisz wyjście na odsłuch, ale taki urok powermikserów - w normalnych mikserach masz do tego 4 do 8 auxów, a nie 2.

Subbas pojedyńczy na dobrym głośniku z dobrym zejściem, zasilany wzmacniaczem z opcją crossa, w mostku. Polecam PD1550, PD186, RCF L18S801, L18P300, 18Sound 18W1300, 18LW1400, B&C 18PS100, 18TBX100, Eminence Magnum 18HO.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 2  
    Mam jeszcze takie pytanie, czy po zamontowaniu głośników basowych Eminence Sigma Pro 18cali do posiadanych dwóch skrzyń 180litrowych, muszę wewnętrznie wyposażyć je w filtr dolnoprzepustowy (będę używał powermixer Yamaha EMX512sc),czy jest to zbędne. Ktoś mi poradził,że można z filtrów zrezygnować,jeżeli podłączone tzw. doły na monitorze wzmacniacza skorygujemy poprzez całkowite obcięcie na equalizerze czterech suwaków od prawej do 500Hz włącznie. Do regulacji w sekcji monitor pozostaną wówczas dwa suwaki o warościach 250 i 125Hz. W tym układzie miałbym możliwość podłączenia dwóch górek i dwóch dołów, co umożliwia mi ww. powermixer Yamaha.W ten sposób górki i doły maja osobne regulacje(osobne equalizery).
  • Poziom 43  
    Wszystko można, ale z profesjonalizmem niewiele takie coś ma wspólnego.
    Przede wszystkim górki będą pracowały w trybie monofonicznym.

Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Filtr pasywny ma sens w jednym przypadku - kiedy będzie dzielił pasmo między doły, a górki. Taki filtr musi być bardzo solidnie wykonany, żeby zagrać przyzwoicie. W basach masz wtedy wejście po podłączenia wzmacniacza i wyjście na satelity. Tu masz przykład (raczej kiepski):

http://www.janbo.com.pl/zwrot_od.html

Może ktoś podejmie się wykonania takiej zwrotnicy na solidniejszych podzespołach?

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 26  
    O mocy 650W ? to mija się z celem....
  • Poziom 16  
    przy takich mocach to raczej tylko Crossover :) polecam Berka jak koledzy powyżej :)
  • Poziom 20  
    Kupiłeś już sigmę? w tej cenie mogę ci PD186 zaoferować i zgodzą się tu wszyscy ze mną że to o wiele lepsza inwestycja ;)