Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP 6720s nietypowa pojemnosc 11mW

09 Mar 2010 21:08 3332 7
  • Level 14  
    Witam
    posiadam 3 letniego laptopa marki HP 6720s
    wraz z wiekiem bateria zaczęła trzymać krócej (przed awarią trzymała ok 1.10h) i nagle bateria zaczęła wyłączać komputer ... po sprawdzeniu okazało się ze posiada ona moc 11mW (a posiadała 21000mW)
    1.czy moze to być wina blokowania elektroniki baterii?
    2.Jeżeli tak to jak zgrać z pamięci typu (patrz załącznik)
    3.czy uszkodzenie jednego ogniwa (tzn "uszczelki") moze przyczynic się do takiej awarii?
    Z góry dzięki za pomoc !
  • Helpful post

Level 28  
    Witam. Odpowiadając na pytania:
    1. W elektronice mogło się coś przestawić ze względu na uszkodzone ogniwo.
    2. Pamięć jest zintegrowana z bq20z70 (wewnętrzny eeprom), reset pamięci przy pomocy programu sbworkshop lub be2works w wersji pełnej lub 3 dniowej tego ostatniego i trzeba mieć nadzieję, że nie ma hasła na układzie.
    3. Uszkodzenie jednego ogniwa może skutkować taką awarią.
    Teraz ja mam pytania:
    Jakie są napięcia poszczególnych sekcji?; skąd odczytano moc 11mW zamiast 21000mW? - programem batterymon - jeśli nie to przydałby się screen z tego programu.
    Do "zabaw" z bateriami przydałby się też interfejs do programów be2works i sbworkshop, którym można dużo rzeczy odnośnie baterii sprawdzić.
  • Level 14  
    napięcie poszczególnych par ogniw

tak było przed awarią

a tak po awarii
    HP 6720s nietypowa pojemnosc 11mW HP 6720s nietypowa pojemnosc 11mW

• Level 28  
    Za duże różnie pomiędzy sekcjami. Radzę wymienić wszystkie ogniwa. 11mW jak kolega wcześniej napisał a 11mWh to jest różnica - wg tego pierwszego trudno było się domyśleć, że chodzi o pojemność. Elektronika do zresetowania, ale to tak jak już pisałem wyżej, ponieważ bq20z70 jest ze zintegrowanym eepromem. Być może, ale nie jestem na 100% pewien, po wymianie ogniw i po przeprowadzeniu kilka razy kalibracji, elektronika nauczy się pojemności, chociaż w to wątpię. Można jeszcze zrobić dokładny test tych ogniw - naładować na zewnątrz cały pakiet do 12,6V (4,2V na sekcję) i rozładowywać żarówką 12V/21W i mierzyć napięcia poszczególnych sekcji. Jeśli na którejś sekcji napięcie będzie szybciej spadać znaczy że jest słabsza i tu jest przyczyna. Można też mierzyć prąd rozładowania pakietu i oszacować jego pojemność. Pozdrawiam
  • Level 14  
    Troche zejdę z tematu... A tą baterie mogę naładować bezpośrednio zasilaczem laboratoryjnym ustawiając go na 12,6 V ?.
  • Helpful post

Level 28  
    Przy ładowaniu całego pakietu może się zdarzyć, że będą różnice w napięciu pomiędzy pakietami, lepiej naładować osobno każdy pakiet do max 4,2V i jak każdy będzie równo naładowany, wtedy rozładować całość. Ja ogniwa na zewnątrz ładuję ładowarka ultrafire wf-139, wszystko przebiega jak należy.
  • Level 14  
    A czy muszę zgrywac informacje o baterii za pomocą interfejsu ?
    czy mogę odrazu zgrać eeprom z pamięci ?
    Jeżeli muszę zgrywać informacje o baterii to posiada ktoś rozpiskę pinów w baterii do modeli HP 6720, 6720s lub 550?
  • Level 9  
    Podczepię się pod temat.
    Tak jakieś pół roku temu, jakoś do końca roku działa całkiem ładnie. Ostatnio jednak "głupieje", tzn. wyłącza się przed czasem.
    Doszło do tego że po odłączeniu od zasilania, działa jakieś 2-3 minuty gdy miernik pokazuje jeszcze ponad godzinę czasu.