Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Lavamat 560-tyrystor?

cezaryzseit 04 Sie 2004 22:49 2919 7
  • #1 04 Sie 2004 22:49
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Pralka ta prała w tempie ekspresowym więc cóż innego jak tyrystor. T1621MH Wymontowałem go i między skrajnymi nóżkami ma spadek napięcia 0.085V w obydwu kierunkach. Miałem inny tyrystor ale oznaczenia na jego obudowie nie zgadzały się z tymi na płytce tzn. K A G (w podanej kolejności) Ale z dostępnej mi wiedzy (nie mogłem znaleźć zeszytu od analogów) sprawdziłem miernikiem i wyszło mi, że będzie pasować. Chwile pochodziło i wstawiony tyrystor nie zmieścił się w obudowie. Oraz nie wytrzymał mały rezystor stymulujący punkt G czyli bramkę. Nie wiecie jaka może być orientacyjnie wartość tego rezystora?
    Nie mogę znaleźć dokumentacji tego T1621MH (piszą tylko coś o jakiejś pompie) Znalazłem niemiecki post na ten temat ale tłumaczenie go niczego mi nie wyjaśniło. Ktoś tam powiedział iż jest to triak. Ale oznaczenia na płytce mówią co innego. Element o bardzo podobnych oznaczeniach T1623MH jest na pewno triakiem. Poszedłem do sklepu i po opisaniu sytuacji dostałem tyrystor BT152 800V 20A 50mA. Ale jak to wstawię to nie wiem czy będzie chodziło. Sprawdziłem miernikiem ten NOWY element i wyszło mi iż pomiędzy skrajnymi nóżkami jest spadek napięcia 0.2V w obydwu kierunkach.
    Proszę doradźcie mi co mam robić? :(
    ------------------------------------------
    Przepraszam tu jest link do tamtego forum
    http://forum.electronicwerkstatt.de/phpBB/xtopic_12050_40.html" target="_blank" rel="nofollow" class="postlink "> http://forum.electronicwerkstatt.de/phpBB/xtopic_12050_40.html
    Posty połączone-POLO2

0 7
  • #2 10 Sie 2004 18:56
    eldom
    Poziom 21  

cezaryzseit napisał:
    Pralka ta prała w tępię ekspresowym więc cóż innego jak tyrystor. T1621MH Wymontowałem go i między skrajnymi nóżkami ma spadek napięcia 0.085V w obydwu kierunkach.

Witam
    w pralkach najczęściej są triaki ok 16A 400-600V
    sprawdzanie tego omomierzem ma umiarkowany sens
    Jak obudowa jest taka sama to nogi z dużym prawdopodobieństwem też są tak samo.
    Ekspresowo to znaczy silnik czy programator?
    jak silnik to np tachometr a nie triak

0
  • #3 10 Sie 2004 21:54
    Dobromir
    Poziom 17  

Opisz dokładniej co się działo. Co znaczy ekspresowo? Ten element,który podstawiłeś to był tyrystor i o innym prądzie bramki dlatego uszkodził się rezystor.

0
  • #4 12 Sie 2004 00:41
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Przepraszam żle to ujołem ekpresowo znaczyło iż bardzo szybko kręci bębnem w jednym jak i w drugim kierunku. Sprawdziłem ten tyrystor tak jak to było opisane na forum i okazało się iż jest sprawny. Na płytce sterującej wszystkie elmenty półprzewodnikowe są OK. Układu scalonego TDA1085A nie sprawdziłem, przekażnik wygląda dobrze.Jest takie coś jak tachometr w pralce?

0
  • #5 12 Sie 2004 11:09
    axxx
    Specjalista AGD

Witam!!!
    Pradniczka tachometryczna jest i znajduje sie przy silniku,po przeciwnej stronie kolka pasowego.Warto wiec sprawdzic ten element :)

0
  • #6 01 Wrz 2004 23:15
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Znalazłem takie urządzenie zaraz za komutatorem w silniku. Rezystancja zmierzona pomiędzy jego wyprowadzeniami wynosi 116 om. Gdy trochę pokręciłem ręką to wytworzyły się jakieś mV.
    Jak sprawdzić to urządzenie dokładnie oraz jaki rezystor wstawić w miejsce tego spalonego?

0
  • #7 02 Wrz 2004 00:38
    axxx
    Specjalista AGD

Witam!!!
    Wyglada na to , ze pradniczka jest ok. upieral bym sie ze ten tyrystor to jednak triak . Obejrzyj sobie stronke o ukladzie TDA 1085 tam jest aplikacja tego ukladu oraz schemat jak ten uklad steruje triakiem.

1
  • #8 12 Wrz 2004 20:57
    cezaryzseit
    Poziom 14  

Kolega axxx ma rację to rzeczywiście jest triak ponieważ przewodzi w obydwu kierunkach. Na dodatek jest to sprawny triak. :D
    W nocie katalogowej TDA1085 sterowanie odbywa się przez rezystor 120 ohm i taki tam wstawię.

1