Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowanie jednoczesne 3 aku żelowych

olmecus 10 Mar 2010 10:29 3327 4
  • #1 10 Mar 2010 10:29
    olmecus
    Poziom 2  

Chciałbym ładować jednocześnie 3 akumulatory żelowe 12 V 9 Ah, które mają pracować cyklicznie a więc potrzebują nieco wyższego napięcia ładowania niż te które oferują tanie ładowarki na 12V a nie chcę stosować ładowarki 36 V do ładowania szeregowego. Chcę to zrobić za pomocą 3 modułów ładowarek kit AVT 2309 podłączonych równolegle do starego uniwersalnego zasilacza do laptopów (na wyjściu i prąd stały 3,5; 4 A i napięcia: 15,16,18,20,24 V). Pytanie brzmi: czy mogę je podłączyć od razu, czy z pominięciem diod prostowniczych a może pominąć jeszcze kondensatory elektrolityczne (zaznaczone na czerwono) i czy stosować jakieś zabezpieczenia w obwodzie przed stabilizatorem? Akumulatory chcę ładować prądem 10 godzinnym ok 0,9 A.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Schemat poniżej:

Akumulatory do "pracy" podłączone będą szeregowo, a do ładowania rozłączone i każdy ładowany osobno (niezależnie).

0 4
  • #2 11 Mar 2010 10:30
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

olmecus napisał:
    Chcę to zrobić za pomocą 3 modułów ładowarek kit AVT 2309 podłączonych równolegle do starego uniwersalnego zasilacza do laptopów (na wyjściu i prąd stały 3,5; 4 A i napięcia: 15,16,18,20,24 V). Pytanie brzmi: czy mogę je podłączyć od razu, czy z pominięciem diod prostowniczych a może pominąć jeszcze kondensatory elektrolityczne (zaznaczone na czerwono) i czy stosować jakieś zabezpieczenia w obwodzie przed stabilizatorem? Akumulatory chcę ładować prądem 10 godzinnym ok 0,9 A.

Mozna połaczyć zasilania równolegle, elektrolity można zmniejszyć do np. 100mikroF + 100nF równolegle.

Dodano po 1 [minuty]:

olmecus napisał:
    akumulatory do "pracy" podłączone będą szeregowo, a do ładowania rozłączone i każdy ładowany osobno (niezależnie)

Zdrowiej co do zasady połączyć na stałe w szereg i w tej postaci ładować/rozładowywać, ale twoje rozwiązanie jest dopuszczalne.

0
  • #3 11 Mar 2010 11:30
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

olmecus napisał:
    Chciałbym ładować jednocześnie 3 akumulatory żelowe 12 V 9 Ah, które mają pracować cyklicznie a więc potrzebują nieco wyższego napięcia ładowania niż te które oferują tanie ładowarki na 12V a nie chcę stosować ładowarki 36 V do ładowania szeregowego. Chcę to zrobić za pomocą 3 modułów ładowarek kit AVT 2309 podłączonych równolegle do starego uniwersalnego zasilacza do laptopów (na wyjściu i prąd stały 3,5; 4 A i napięcia: 15,16,18,20,24 V). Pytanie brzmi: czy mogę je podłączyć od razu, czy z pominięciem diod prostowniczych a może pominąć jeszcze kondensatory elektrolityczne (zaznaczone na czerwono) i czy stosować jakieś zabezpieczenia w obwodzie przed stabilizatorem? Akumulatory chcę ładować prądem 10 godzinnym ok 0,9 A.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Schemat poniżej:
    zwracam uwagę, iż na przedstawionym schemacie ładowarki są dwa karygodne błędy, poprawnie powinno być tak:
    podobno na PCB błędu nie ma - jest poprawnie podłączony minus akumulatora do rezystorów połączonych równolegle; R9 ÷ R11.
    Natomiast brak diody zabezpieczającej stabilizator trójkońcówkowy typu LM317 przed "cofką" napięcia z ładowanego akumulatora w przypadku zaniku napięcia zasilającego ładowarkę przeważnie skutkuje uszkodzeniem tegoż.
    Pisałem o tym - na tym forum i nie tylko - wielokrotnie, np. TU i TAM.

Oczywiście, po stronie zasilania tej ładowarki możesz je połączyć równolegle do jednego źródła zasilania prądu stałego (byleby o odpowiedniej wydajności) a diody prostownicze są zbędne, ale kondensator - minimum 100nF - jak najbliżej zacisków wejściowych stabilizatora należy dołączyć.

Pozdrawiam

0
  • #4 11 Mar 2010 15:21
    Mirek Z.
    Moderator

Układ wejściowy z mostkiem prostowniczym i kondensatorami o dużej pojemności jest przecież przewidziany (w pierwotnej wersji) do podłączenia bezpośrednio pod transformator - przy proponowanym rozwiązaniu oczywiście jest zbędny i to pytanie mogłeś sobie darować. ;)
    Zasilacz do laptopów powinien posiadać własne zabezpieczenie wyjścia przed zwarciem itp. - czy Twój je posiada, to nie wiem.

0
  • #5 22 Lip 2010 08:40
    olmecus
    Poziom 2  

W propozycjach modernizacji ww. układu pojawia się dioda schotkyego ale w dwóch miejscach: między rezystorami lub na wyjściu ładowarki jest jakaś różnica?

0